اعتماد به نفس_كليدهای پرورش اعتماد به نفس در كودكان و نوجوانان
اعتماد به نفس_كليدهای پرورش اعتماد به نفس در كودكان و نوجوانان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
آسیب های طلاق_چگونه فرزندانمان را از آسیب های بعد طلاق محافظت کنیم؟ روانشناسی طلاق

آسیب های طلاق_چگونه فرزندانمان را از آسیب های بعد طلاق محافظت کنیم؟

قطعا طلاق خسارت های جبران ناپذیری را به افراد وارد می کند برای همین ای کاش خیلی از افراد مشاوره ازدواج را قبل از وارد شدن به یک زندگی مشترک جدی تر میگرفتند.در این مقاله درمورد آسیب های طلاق بحث خواهیم کرد.همراه ما باشید.

آسیب های روحی و روانی طلاق

همه والدین به فرزندان خود توجه می‌کند؛ به عنوان یک اولویت مهم، رسیدگی و توجه به فرزندان اولویت فکری و ذهنی والدینی است که از هم جدا شده یا طلاق گرفته‌اند. والدینی که نسبت به نیازهای فرزندانشان حساس هستند، می‌توانند تفاوتهای فکری خود را کنار بگذارند و به خاطر فرزندشان با یکدیگر تعامل و مشارکت و گفت‌وگو کنند. این والدین شانس بیشتری برای داشتن فرزندانی که باوجود جدایی والدین به پیشرفت خود ادامه می‌دهند، دارند. چگونه مشاوره طلاق به ما کمک می کند؟
چگونگی عکس‌العمل کودکان به سن و رشدشان بستگی دارد:
کودکان ممکن است در ابتدای جدایی والدین احساسات مختلفی داشته باشد، که شامل: 1)شوکه شدن 2)احساس ناراحتی 3)عصبانیت و یا حتی 4)آسودگی است. آسودگی زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان متوجه این بشوند، که تشنشهای بین والدین کم شده است. البته زمانی که والدین تحت تاثیر استرس بزرگ جدایی ویا طلاق هستند فهم این مسئله (آسودگی) بسیار سخت است.
گزارش آکادمی:
تعداد زیادی از کودکان مدت زمان کوتاهی احساسات ناخوشایند را تجربه میکنند و این احساسات در مدت 2 الی 3 سال بعد از جدایی از بین می‌رود. اما طلاق می تواند مدت زمان بیشتری باعث مشکلات عاطفی، اجتماعی و رفتاری بشود.
چگونگی عکس العمل کودکان به سن و رشد آنها بستگی دارد اما همچنین به توانایی والدین در حساس بودن نسبت به نیازهای کودکان نیز بستگی دارد. با اینکه استرس و انتقال آن در زندگی والدین بسیار زیاد است. 

آسیب های طلاق
تحقیقات به ما آموزش می‌دهد که چطور می توانیم کودکان را بعد از جدایی و یا طلاق والدین به خوبی حمایت کنید؟
1)یک سبک تفکر خوشبینانه در مقابل یک مسئله که فکر میکنیم فاجعه آفرین است، می‌تواند عامل مهم و تعیین کننده‌ای در نحوه کنار آمدن کودک با طلاق باشد. والدین می‌توانند تاثیر بسزایی به کودکان در ارزیابی واقعیت، از وضعیت پیش آمده داشته باشند و از الگوهای فکری فاجعه‌آفرین که بدترین شرایط را فرض می‌کنند، جلوگیری کنند.

در این باره، مطلب چگونه با فرزندان خود درباره طلاق صحبت کنیم  را از دست ندهید.
2)نزاع کمتر بین والدین مساوی با استرس کمتر در کودکان است. زمانی که طلاق باعث کاهش بحث و جدل شود، کاهش بحث و جدل باعث کاهش استرس می شود. بنابراین بسیار مهم است تا جایی که ممکن است کودکان خود را از بحث و جدل و جنگ به دور کنید. طلاق سالم | چگونه طلاق سالم، آگاهانه و مسئولانه داشته باشیم
3)اگر والدین به شکل مثبتی درگیر زندگی روزمره خود باشند. (با فرض اینکه هر دو هم پدر و هم مادر به شکل امنی مراقب کودک هستند.) خصوصا اگر والد غیر قیم رابطه نزدیک و حمایتی با کودک برقرار کند، کودکان خیلی بهتر عمل خواهند کرد. والدین باید مهارت گوش دادن به مشکلات فرزند خود را در خودشان تقویت کند، او را از حمایت عاطفی برخوردار کنند و در مسائل روزمره مانند انجام تکالیف مدرسه به کودک خود کمک کنند.
4)نظم و انضباط پایدار والدین مرزهای مشخصی از رفتار را که در همه جا یکسان است به وجود می‌آورد. کودکانی که والدین شان با هم همکاری و مشارکت می کنند، به طور منظم با هم ارتباط برقرار می‌کند و در خانه قوانین سازگارانه ارائه می دهند، بهتر عمل می کنند.
نکته بسیار مهم این است که والدین به جای تضعیف قدرت والد دیگر، از او حمایت کنند.

آسیب های روحی و روانی بعد از طلاق
5)کودکانی که بهتر می‌توانند با دیگران مثل: (پدر، مادر، دوست قابل اعتماد، پدربزرگ، مادربزرگ و...) صحبت کنند و از آنها حمایت و پشتیبانی دریافت کنند، بهتر می توانند با تغییرات مرتبط با طلاق سازگار شود. فرزندان خود را تشویق کنید تا درباره آنچه که از سر گذرانده اند، با شما و یا یک دوست و یا یک بزرگسال مورد اعتماد صحبت کنند. به آنها نشان دهید که چگونه برای حمایت از دیگران ارتباط برقرار می کنید. یعنی نشان دهید که واقعاً اعتقاد دارید دستیابی به حمایت دیگران یک عمل قدرتمندانه است.
والدین غالباً در هنگام طلاق احساس گناه می کنند زیرا رابطه آنها ناموفق بوده و نگران تأثیر آن بر فرزندان خود هستند. البته ما همچنان توصیه داریم خصوصا برای همسرانی که فرزند دارند و می خواهند که از هم جدا شوند حتما مشاوره طلاق انجام دهند . خصومت در خانه برای والدین یا بچه ها خوب نیست. اگر والدین از زندگی جداگانه‌ی شادتری برخوردار باشند ، بهتر می توانند از خانواده حمایت مثبت کنند و وقت بیشتری برای خود و فرزندانشان داشته باشند. 
اطلاعات موجود در این وب سایت نباید به عنوان جایگزینی برای مراقبت های پزشکی و مشاوره روان شناس کودک استفاده شود. ممکن است موارد مختلفی در درمان وجود داشته باشد که روانشناس کودک براساس واقعیات و شرایط فردی آنها را توصیه کند. 

طلاق و مراقبت از خود

طلاق می تواند برای والدین بسیار دردناک و استرس زا باشد. نحوه سازگاری عاطفی با طلاق در چگونگی سازگاری فرزندان با طلاق نقش بسیار مهمی دارد.
1)خودمراقبتی خوب:
از خود مراقبت کنید و یک الگو برای فرزندانتان باشید، که چگونه با استرس کنار می‌آیید.
-به اندازه کافی خوابیدن
-ورزش: به طور مرتب و روزانه ورزش کنید ..ورزش باعث جریان بهتر خون و افزایش اکسیژن بدن و افزایش اکسیژن باعث کاهش استرس و تنش خواهد شد.
-غذای سالم بخورید: مواد غذایی که تب سرد دارند مانند : کاهو، ماست، لبنیات و... باعث افزایش هرمون هایی که باعث استرس میشوند هستند. بابراین از خوردن این غذا ها به تنهایی پرهیز کنید.
-از حمایت یک دوست، اعضای خانواده، یک مشاور و یا یک روحانی کمک بگیرید.
2)مراجع به مشاوران و روانشناسان:
ارتباط بین والدین بسیار کلیدی است. اگر یک نفره نشستن با همسرتان برای شما بسیار چالش برانگیز است، و برای شما کار سختی به نظر می‌رسد، مراجعه به مشاور و روانشناس به شما توصیه میشود. مشاوران می‌توانند همسران را در تصمیم گیری مشترک و مهم، و در عین حال به حداقل رساندن تعارض‌های بین آنها کمک کنند. آنها هم چنان می‌توانند به کودکان در حل مسائل و مشکلات شان کمک کنند.

تاثیر قرنطینه کرونا بر مشکلات فرزندپروری
3)برنامه های آموزشی:
کلاس ها و فیلم های آموزشی در خصوص واسطه گری و طلاق می توانند به کاهش استرس و تنش های مربوط به مراحل طلاق کمک کننده باشند همچنین می‌توانند به بهبود روابط فرزندپروری کمک کنند. تحقیقات نشان داده رضایت از روند مراحل طلاق باعث درک بهتر والدین از نیازهای کودکان می‌شود، کاهش تعارضات بین کودکان و نوجوانان، تقویت روابط والدین و همچنین بهزیستی کودکان و والدین نیز می تواند نتیجه کاهش استرس و تنش های مربوط نسبت به مراحل طلاق باشد.
4)صحبت با مربیان معلمان و پزشک اطفال کودکان: برقراری ارتباط با پزشک متخصص اطفال یا معلمان کودک و مربیان او نیز می تواند بسیار مهم باشد. لازم نیست جزئیات بیش از حد شخصی را به اشتراک بگذارید، اما اگر در جریان روند دادرسی عمومی طلاق قرار بگیرند می‌توانند به ارجاع مناسب و رفتار مناسب نسبت به کودک شما برخورد کنند. متخصصان اطفال منبعی برای کمک به والدین هستند تا بفهمد واکنشهای فرزندانشان چه زمانی میتواند باعث نگرانی والدین شود، و والدین با دریافتن روش‌های مناسب سن کودک برای صحبت درباره طلاق، حمایت و یاری می‌رسانند. 5)هوای طوفانی:
طلاق برای خانواده‌های یک زمان بالقوه بحران است. اما والدین می‌توانند تفاوت‌های عمده‌ای در نحوه تحمل این شرایط دشوار در کودکان ایجاد کنند. اگر بچه‌ها رابطه مثبتی با هر دو والد داشته باشند، از درگیری محافظت می شوند و اگر والدین‌آنها متعهد به فرزندپروری شوند، به گونه ای که نیازهای فرزندان در اولویت قرار بگیر بهترین کار را کرده‌اند. 
منابع اقتباس شده از انعطاف پذیری ساختمان در کودکان و نوجوانان: ریشه دادن و بال دادن به کودکان ، چاپ سوم (کپی رایت ©️ 2015 کنت آر. گینسبورگ ، MD ، MS Ed ، FAAP و مارتا جابلو) و انعطاف پذیری ساختمان در کودکان و نوجوانان: ریشه دادن و بال دادن به کودکان ، چاپ سوم (کپی رایت ©️ 2015 کنت آر. گینسبورگ ، MD ، MS Ed ، FAAP و مارتا جابلو)


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید