مشاوره ازدواج-مشاوره قبل از ازدواج(آنلاین-حضوری-تلفنی) روانشناسی ازدواج

مشاوره ازدواج-مشاوره قبل از ازدواج(آنلاین-حضوری-تلفنی)

مشاوره ازدواج یکی از اقدامات ضرروی بین زوجین،جهت شناخت شخصیت و روحیات یک دیگر می باشد.مشاوره ازدواج  جهت ساختن یک زندگی با آرامش و بی دغدغه ضرورت دارد.ما در کلینیک مشاوره ازدواج خانم دکتر فهیمه رضایی به شما کمک میکینم که آینده خود را تضمین کنید.

مشاوره ازدواج برای داشتن آمادگی

آیا تا به حال در مورد یک تجارت بسیار موفق بدون آمادگی و برنامه ریزی شنیده اید؟ همین امر را می توان در مورد یک ازدواج فوق العاده موفق نیز بیان کرد: هرچه بیشتر قبل از ازدواج برای آمادگی و برنامه ریزی خود سرمایه گذاری کنیم ، شانس موفقیت ما بیشتر می شود. شاید دوستانی داشته باشید که فکر نمی کنند ازدواج آنقدرها مهم است. اگر چنین باشد ، بعید است آنها از این ایده که مشاوره ازدواج سود زیادی دارد استقبال کنند.

مشاوره ازدواج چیست

مشاوره قبل از ازدواج یک راه مشخص برای تجهیز شما و همسر آینده به منظور رسیدن به موفقیت بیشتر در زندگی مشترک بعنوان زن و شوهر است.مشاوره ازدواج عبارت است از صحبت با یا مشاور در مورد آنچه باید پیش بینی و آماده کنید ، چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج. این یک راه مشخص برای تجهیز خود و همسر آینده به منظور موفقیت بیشتر در زندگی مشترک شما به عنوان زن و شوهر است.

مشاوره ازدواج برای هر زوج ضروری است

حفظ رابطه سالم یکی از بهترین کارهایی است که شما و همسرتان می توانید برای اطمینان از دوام ازدواج خود انجام دهید و از سلامت روانی شما نیز محافظت کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد ، مشاوره ازدواج با یک زوج درمانگر یا متخصص روانشناس می تواند به زوج هایی که در مورد مسائل مشترک مانند کارهای خانه و امور مالی بحث کرده اند کمک کند.

استفاده از خدمات مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند تا نقاط ضعف احتمالی در روابط شما را شناسایی کنند که می تواند منجر به مشکلات ازدواج یا حتی شکست شود. مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا خود و شریک خود را بهتر بشناسید. ممکن است هرکدام سعی کنید در دوران آشنایی، خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهید. اما این مشاوره می تواند به شما کمک کند تا قبل از ازدواج اطلاعات عمیق تری از یکدیگر کسب کنید.

این امکان وجود دارد که شما وارد رابطه زناشویی شوید و فقط در سطح سطحی یکدیگر را بشناسید. با این حال ، هنگام آماده شدن برای ازدواج ، فرصت هایی برای کشف باورها ، ارزش ها ، انتظارات و سایر زمینه هایی که برای شما به عنوان یک زوج مهم است ، وجود دارد. این باعث می شود حساسیت بیشتری نسبت به نیازهای یکدیگر در ازدواج ایجاد شود.

شناخت کافی با مشاوره قبل از ازدواج

همه ی ما قبل از ازدواج سعی می کنیم به سطحی از شناخت طرف مقابل خود برسیم. اما آیا این شناخت ما کافی است و اینکه ما چگونه می توانیم مسائل اساسی و مهم که در زندگی مشترک مطرح هستند را قبل از ازدواج بررسی کنیم؟ آیا به اینکه با چند جلسه بیرون رفتن و ارتباطات تلفنی و مجازی برای شناخت کافی است و می توانیم به آن بسنده کنیم؟ و اینکه مشاوره ازدواج چه کمکی به ما می کند.


پاسخ این است که شناختی که ما قبل از ازدواج پیدا می کنیم ممکن است بسیار سطحی تر و محدودتر از آنچه که نیاز هست، باشد. همه ی ما شاهد جدایی های قبل از عقد و بعد از آن هستیم . شاهد جدایی های بی دلیل و یکباره و یا جدایی های با دلایل محکم که حتی واجب و ضروری است نیز را دیده ایم.

مثلا اینکه فرد در دوران نامزدی به اعتیاد شدید طرف مقابل خود پی می برد و سریعا اقدام به جدایی می کند این یک جدایی با دلیل است که تصمیم درستی می باشد. همچنین جدایی هایی را می بینیم که دو طرف هیچ گونه مشکل خاصی ندارند که بخواهند آن را مطرح کنند و به طور قطع بگویند به این دلیل ما از هم جدا شدیم که ...

این در حالی است که رابطه دوستی چند ماهه یا چند ساله در این رابطه وجود داشته و هردو فکر میکردند که یکدیگر را شناخته و با همدیگر تفاهم نیز دارند اما به محض جاری شدن صیغه عقد همه چیز تغییر کرده و ویژگی های اصلی دو طرف نمایان شده و آنوقت هردو از اینهمه تفاوت بینشان شوک زده می شوند و درنهایت تصمیم به جدایی می گیرند. پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی ازدواج  را مطالعه کنید.

تحقیقات نشان می دهد که وقتی زوج ها در مشاوره خصوصی قبل از ازدواج شرکت می کنند ، شانس آنها برای داشتن یک ازدواج موفق 30 درصد افزایش می یابد. در اصل ، مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا خود را برای مزدوج شدن آماده کنید.

مشاوره ازدواج چیست

ارزیابی ها در مشاوره ازدواج

ارزیابی ها ممکن است به شما و همسرتان کمک کند تا سطح عزت نفس خود را ارزیابی کنند. تصور ضعیف از خود می تواند از جهات مختلف بر ازدواج شما تأثیر بگذارد ، از جمله این که شما را از آسیب پذیری و عدم انتقاد پذیری باز می دارد. می توانید در طول مشاوره ازدواج با مسائل مربوط به تصور پایین از خود برخورد کنید.

به احتمال زیاد آنچه شما هر دو در خانواده خود تجربه می کنید می تواند بر رفتار شما در رابطه شما هنگام ازدواج تأثیر بگذارد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که زوجین معمولاً در انجام مسئولیت های خود ، مانند والدین خود رفتار می کنند ، به ویژه در شرایط سخت. مشاوره ازدواج ممکن است به شما کمک کند مسائل مربوط به خانواده های خود را قبل از ازدواج حل کنید

پرسش و پاسخ در زمینه مشاوره پیش از ازدواج و انتخاب همسر

مهم ترین سوالات مشاوره پیش از ازدواج

برای شروع زندگی مشترک علاوه بر علاقه و دوست داشتن معیارهای بسیار مهمی وجود دارند که قبل از ازدواج باید آنها را در نظرگرفت. چون دوست داشتن های قبل از ازدواج که منشای جز روابط دوستی یا ارتباطات مجازی نداشته اند قابل مقایسه با عشقی که در زندگی مشترک باید وجود داشته باشد، نیست. ملاک هایی چون گذشت، صبر، سکوت، کنترل خشم و ... ملاک هایی نیستند که در چندین ساعت در شبانه روز که دختر و پسر با هم هستند، خود را نمایان نخواهند کرد. بلکه در زندگی مشترک و زیر یک سقف است که آستانه صبر و تحمل یک مرد یا زن شکوفا می شود. حالا به یک سری از مهم ترین سوالات مشاور ازدواج می پردازیم

اعتقادات مذهبی زوج

ازسوالات مهم این است که دو طرف تا چه حد به اصول مذهبی و دینی معتقد هستند و تا چه حد به آنها پایبند هستند. مسلما فردی که پایه و اساس تفکر مذهبی در خانواده و شخصیت او وجود دارد، نمی تواند با کسی که به اصول و قواعد دینی معتقد نیست زندگی ایده آلی داشته باشد. بهرحال فرهنگ افراد را نمی توان تغییر داد شاید بتوانند این دو نفر با عقاید هم کناربیایند ولی ازدواج آنها احتمالا جزو ازدواج های با ریسک بالا خواهد بود.مشاوره ازدواج جهت شناخت عقاید مشابه و متفاوت زوجها با یکدیگر ، ضروری و لازم است.

بسیاری از زوج ها نیز برای مشاوره قبل از ازدواج به عبادتگاه خود و روحانیون خود مراجعه می کنند. این ایده خوبی برای کسانی است که اعتقاد یکسانی دارند و معتقدند این بخش مهمی از روابط آنها است. با این حال ، برای زوج هایی که اعتقاد یکسانی ندارند یا کسانی که یکی از طرفین آنها مذهبی است و دیگری معتقد نیست ، اهمیت دارد. سازگاری مذهبی می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود.

سوالات مشاوره ازدواج

مسائل مالی، حساب مشترک، انتظارات مادی زوج

از موارد مهم دیگر، تقاضا و درخواست های مالی طرفین از یکدیگر می باشد. اینکه زن چه حد از مرد توقع بضاعت مالی دارد و اینکه می خواهد زندگی مالی اش در چه حد باشد؟ اگر بیش از توان مالی مرد باشد و به امید بهبودی شرایط و اینکه بلخره اوضاع اینجور نمی ماند و خدا بزرگ است و شاید فلان کار مرد یهویی باعث سرمایه دار شدن او شود، به هیچ عنوان نباید به اینها اتکا کرد. چون ممکن است درآمد مرد هیچ تغییری نکند و نتواند زندگی ای را که به صورت رویا در ذهن زن ایجاد کرده بود را ایجاد کند. پس هم مرد باید با صداقت کامل از اوضاع مالی خود برای زن شرح دهد و هم زن باید با صراحت توقع و خواسته خود را بگوید که بعدها وعده های دروغ یا خواسته های غیرمعقول زندگی آنها را دچار مشکل نکند. همچنین زن و مرد باید در ارتباط با کار زن بیرون از خانه به توافق برسند. گاهی این به صورت یک معیار است که یک از آنها یا هردو این توقع را دارند که زن باید سرکار برود. یا اینکه درمورد حساب بانکی مشترک زن و مرد باید نظرشان را مطرح کنند و یا نحوه خرج و مخارج زندگی که درامد ها چگونه خرج شوند چگونه پس انداز داشته باشند و ...

سابقه بیماری روانی یا جسمانی در زوجها

هرگونه مشکل جسمی و روانی در بین زوجین باید مطرح شود. پنهان کردن مسائل شاید شما را به هدفتان برساند اما قطعا در زندگی مشکلات جبران نشدنی را به دنبال خواهد داشت. مثلا اختلالات شخصیتی، خلقی، روحی، اختلالاتی که به واسطه آنها مجبور هستید دارو مصرف کنید، همه ی این موارد را باید به طرف مقابل خود بگویید.

فرزند، تعداد آنها و زمان فرزنددار شدن

آیا برای داشتن فرزند، هر دو فرد تمایل دارند؟ زمان بچه دار شدن از نظر هریک چند وقت بعد از ازدواج است؟ چه تعداد فرزند را زوج دوست دارند؟ آیا ترجیحشان تک فرزندی است؟ این مورد نیز از دیگر سوالات اساسی مشاوره ازدواج می باشد.

میزان تمایل جنسی

این موضوع نیز از مواردی است که باید بین هردو شخص مطرح شود و باید مشخص شود که زن و مردی که می خواهند با هم ازدواج کنند از لحاظ میل جنسی چگونه اند و چقدر به برقراری رابطه جنسی اهمیت می دهند. قطعا اگر یکی دارای میل و تقاضای زیاد و دیگری کم باشد، به مشکل بر خواهند خورد.

در پادکست زیر می توانید بیشتر از مهم ترین مواردی که قبل از ازدواج باید بررسی شوند، آگاهی پیدا کنید

شناختن حساسیت های طرف مقابل در مشاوره ازدواج

یکی از عناصر کلیدی روابط ، ارتباط است. همانطور که برای ازدواج آماده می شوید ، این فرصت را دارید که مدلهای ارتباطی مؤثرتری را کشف کرده و تمرین کنید. به عنوان مثال ، ممکن است لازم باشد مهارت های شنیداری خود را بهبود بخشید تا رابطه خود را بهبود ببخشید. با بهبود مهارت های ارتباطی شما ، این امر منجر به آگاهی بیشتر از افکار ، احساسات و نیازهای دیگران می شود و در نتیجه باعث ایجاد رابطه بیشتر می شود.

 هر انسانی روی برخی مسائل حساس است، به برخی چیزها اعتقاد دارد و نسبت به آنها احساس مسئولیت می کند و یا برخی مسائل را نمی تواند درک کند یا درباره اش تصمیم بگیرد. مثلا فردی خودش می داند هنگامی که خشمگین است باید سکوت کند خب این فرد حتما باید این مسئله را بیان کند چون ممکن است طرف مقابلش دقیقا برعکس خودش باشد و هنگام عصبانیت مدام بخواهد صحبت کند تا بلخره مسئله برطرف شود و سکوت کردن را دلیل بر بی توجهی فرد مقابل می گذارد.

عناصر دیگری نیز وجود دارد که به نوعی مشترک هستند، مانند اعتبار اجتماعی، اوقات فراغت یا میزان علاقه به معاشرت با دوستان. تنوع درجه این مسئله از یک زوج به زوج دیگر بسیار زیاد است. به عنوان مثال، بازه زمانی که از به اشتراک گذاری اوقات فراغت به میان می آید، به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

اگرچه هرگز برای مردان تعیین کننده نبوده است، اما اکنون تقاضا کمتر و کمتر شده و آزادی هر یک از اعضای زوج برای گذراندن لحظات فراغت مستقل خود بیشتر شده است. این قضیه از مواردی است که باید در مشاوره ازدواج لحاظ شود و مورد توجه قرار گیرد زیرا اولویت دادن یا اولویت ندادن به آن بین زوجها اختلافات متعددی را پیش خواهد آورد.

به طور کلی موارد و مسائل زیادی هست که باید در مشاوره  ازدواج درباره آنها صحبت شود و دانش دو طرف درباره خلقیات و عادات طرف مقابل در حد لازم باشد. با نگفتن مسائل و یا کتمان، تنها نتیجه ای که خواهیم دید از هم پاشیدن زندگی ولو به دلایل بسیار کوچک و ناچیز است.

نکاتی در مورد مشاوره ازدواج

درمیان گذاشتن مشکلات خود با مشاور ممکن است دشوار باشد. اگر شما و شریک زندگیتان به دلیل اختلاف نظر عصبانی هستید، یا ممکن است در طول جلسات فریاد بزنید یا بحث کنید، جلسات ممکن است ساکت باشند. این طبیعی است. مشاوره ازدواج می تواند به شما کمک کند تا با احساسات در حال ظهور کنار بیایید.

می تونی تنهایی بری حتی اگر همسرتان مایل نباشد، می توانید در جلسات ازدواج درمانی شرکت کنید. بازسازی یک رابطه به این روش دشوارتر است، اما ممکن است به یادگیری بیشتر در مورد واکنش ها و رفتارهای هر دوی شما کمک کند.
درمان معمولاً کوتاه مدت است. برخی افراد تنها به چند جلسه ازدواج درمانی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر برای چندین ماه به آن نیاز دارند.

برنامه درمانی خاص به هر موقعیتی بستگی دارد. گاهی اوقات ازدواج درمانی به زوج ها کمک می کند تا متوجه شوند که اختلافات آنها واقعاً آشتی ناپذیر است و بهتر است رابطه را پایان دهند. اگر چنین است، جلسات بر ارائه استراتژی‌هایی تمرکز می‌کنند تا بتوانند با شرایط خوب به رابطه پایان دهند.


مشاور ممکن است به آنها تکلیف بدهد. مشاور ممکن است انجام تمرین‌های ارتباطی را در خانه پیشنهاد کند تا به آنها کمک کند آنچه را که در جلسه یاد گرفته‌اند تمرین کنند. به عنوان مثال، هر روز چند دقیقه رو در رو با شریک زندگی خود در مورد موضوعات غیر استرس زا صحبت کنید، بدون هیچ وقفه ای از تلویزیون، تلفن یا کودکان.


شما یا همسرتان ممکن است به مراقبت های دیگری نیاز داشته باشید. اگر هر یک از شما با بیماری روانی، سوء مصرف مواد یا مشکلات دیگر سر و کار دارید، مشاور ممکن است با سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همکاری کند تا درمان را جامع تر کند.


تصمیم گیری برای رفتن به مشاوره ازدواج می تواند دشوار باشد. با این حال، اگر در یک رابطه دشوار هستید، کمک گرفتن موثرتر از نادیده گرفتن مشکلات یا انتظار برای حل آنها است. گاهی اوقات برداشتن اولین قدم و اعتراف به اینکه رابطه نیاز به کمک دارد سخت ترین قسمت است. اکثر مردم این تجربه را چشم باز و انگیزه دهنده می دانند.

برای مشاوره ازدواج با دکتر رضایی لطفا با شماره های  ٠٢١٨٨٣٧٠٠٦٠ و ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦  تماس بگیرید...


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. ا- بهبودی
  ا- بهبودی

  خانم دکتر چجوری قبل از ازدواج به شناخت طرفمون برسیم وقتی می خوایم نقص هاشو می گیم بهش

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر بخوام خیلی شفاف و واضح بهتون بگم کلا وقتی شما می خواید نقص های یکدیگر رو بیان کنید کار بسیار مشکلی است و مضطرب می شوید. ولی باید این اضطراب را تحمل کرد و و اضح و روشن بیان کرد و اگر کسی هم در مورد ما بیان کرد باید مسئولانه آن را بپذیریم و در ارتباط با آن مشکل فکر کنیم که چه کاری می توانیم انجام بدیم تا بتوانیم یک رابطه را حفظ کنیم بنابراین بسیار مهم است که هر ایرادی از هم می بینیم به خوبی و درستی احساساتمونو بیان کنیم اینجوری انگار وقتی افکار و احساساتمونو می شناسیم و صادقانه بیان می کنیم افراد صادق و خوب را هم جذب خودمون می کنیم . درنهایت اگر با خودمون صادق باشیم و روی خودمون کار کنیم دیگه دست از انواع ساریوهای بازی برمی داریم و افرادی را جذب خودمان می کنیم که مثل خودمان هستند . در موقع انتقادتان باید توجه داشته باشید به واکنشی که طرف مقابلتون نشون می ده. توجه داشته باشید اگر قادر به درک نقد شما نیست و مدام استدلال می آورد و نمی پذیرد، با واکنش های متفاوت، این یعنی شما کیس درستی انتخاب نکردید و جهت اطمینان قبل از ادامه رابطه حتما باید جهت مشاوره پیش از ازدواج اقدام کنید.

 2. س-قاسمی
  س-قاسمی

  خانم دکتر چجوری میشه در دوره آشنایی به شناخت شخصیت طرف مقابلمون بپردازیم

 3. محمدعلی ک
  محمدعلی ک

  ما آقایون چگونه با خانم ها تعامل داشته باشیم بی احترامی نشه ؟

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر بخوام به این سوال طی سالها تجربیاتی که در روان درمانی هایم داشته ام ، درباره نحوه تعامل با خانم ها 2 اصل را آقایون باید رعایت کنند که باعث بی احترامی نشود 1 صادق باشین هرگز هرگز کسی که هستین یا چیزی که می خواین رو مخفی نکنین 2 همیشه به تصمیم اونها احترام بذارید اگر تمایلی به ارتباط نداشتن کلا بی خیال بشین، صادق بودن با علایق خودتون و احترام به علایق خانم ها حتما نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت و رابطه را بسیار لذتبخش تر خواهد کرد.  

سوال خود را از ما بپرسید