روانکاوی چیست | روانکاو چه کاری انجام میدهدخدمات روانشناسی

روانکاوی چیست | روانکاو چه کاری انجام میدهد

درباره روانکاوی

بسیاری از افراد از انگیزه های خود که رفتار آنها را تحت تاثیر قرار میدهد، آگاه نیستند. آنها برای کاهش اضطراب و احساس گناه خود به شکل های مختلفی عمل می کنند که در نهایت بی ثمر واقع می شود. درصورتیکه روانکاو با بررسی تمام تجربه های دوران کودکی که تاثیر عمیقی در الگوهای رفتاری یک فرد بزرگسال دارد را کاملا تجزیه و تحلیل قرار می دهد و رفتارهای بزرگسال را با توجه به آسیب های دوران کودکی تحلیل و تعبیر و تفسیر قرار می دهد و الگوهای تکرار شونده در تمام روابط او را با کمک درمانجو مشخص کرده و سعی می کند این الگوهای تکرار شونده در تمام روابط فرد را تغییر دهد. روانکاوی علمی است که به درمانجو کمک می کند الگوهایی که در دوران کودکی آموخته و در او نهادینه شده را بشناسد و درواقع تمامی توجیح هایی که برای رفتارهای خودش دارد را مطرح کرده و آنها را بپذیرد تا بتواند به بینش عمیقی دست پیدا کند و اینگونه تفسیرهای روانکاو را بپذیرد. این حالت از بینش اغلب نه فقط به صورت یک احساس عقلانی، بلکه به صورت یک احساس هیجانی مطرح می شود. زمانی چنین اتفاقی می افتد که بیمار رو بهبودی می رود یعنی وقتی بینش پیدا می کند هیجانات منفی او که باعث عکس العمل های منفی او می شود تغییر می کند. در روانکاوی ، فرد با آگاهی به سمت درمان پیش می رود و مراحل درمان را عمیقا درک می کند چون کاملا به مسائل و مشکلات ریشه ای شخصیت و رفتار خود پی برده است و همین باعث می شود نهایتا فرد بیمار رشد کرده و قادر شود که با تعارض های کهنه مواجه شده و به پختگی برسد و آنها را مغلوب کند. بنابراین کار اصلی یک روانکاو دادن بینش به مراجع خود است که اثرات بسیار سودمندی در روند درمان او ایجاد و می تواند باعث بهبودی فرد شود.

روانکاوی


کار اصلی روانکاو

در ادامه می خواهیم با مثالی هدف و نحوه راوانکاوی را با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید یک شخصی جهت کنترل خشم به مشاوره مراجعه می کند. درواقع در تمامی روابط اجتماعی دچار مشکل شده و هر بار هم مشکلاتی شبیه هم را ایجاد کرده است. چون در زمان خشمگین شدن تنها کاری که انجام داده پرخاشگری بوده است!!! در این شرایط قطعا او با عواقبی مثل طرد شدن، جدایی، از دست دادن شغل یا اعضای خانواده و ... مواجه شده. در این شرایط کاملا مستاصل و درمانده جهت روانکاوی اقدام می کند. خب کار اصلی روانکاو این است که وقتی یک سری الگوهای تکرار شونده در این فرد می بیند، ابتدا به دوران کودکی او برگردد.

روانکاوی و آسیب های کودکی

ریشه یابی مشکل در دوران کودکی باعث می شود این فرد به فکر فرو رود و مجبور شود گذشته خود را ارزیابی کند. بعنوان یک متخصص روانشناس می توانم بگویم با احتمالی نزدیک به صددرصد اینگونه افراد در دروان کودکی در خانواده یا سایر ارتباطات مشکلاتی از این قبیل داشته اند:

 1. احساس ترس شدید از والدین 
 2. کنترل شدن توسط والدین کنترلگر یا والدین کمالگرا
 3. احساس گناهی که از سمت پدر و مادر به آنها القا شده
 4. عدم احساس امنیت در خانواده که منجر به شکل گیری ترس از دست دادن در ضمیر ناخودآگاه آنها شده است
 5. نیاز شدید به تایید و توجه دیگران به خاطر خشم و خشونت از سمت والدین
 6. تجربه تلخ تنبیه و توبیخ مسئولان و معلمان مدرسه در دوران نوجوانی 
 7. داشتن پدر یا مادری که درگیر اعتیاد بوده است
 8. محکوم شدن و سرزنش دائمی از سمت خانواده
 9. عدم آگاهی و عدم مسئولیت پذیری خانواده یا مسئولیت پذیری بیش از حد آنها که فرد را فردی وابسته و متکی ساخته است.

روانکاوی چیست

اینگونه مسائل مثال هایی بود از نتیجه روانکاوی افراد که روانکاو آنها را به دست می آورد. وقتی درمانجو با این مسائل مواجه می شود و مجاب می شود که به آنها فکر کند و به یاد آورد، می تواند تحلیل رفتارهای خود را که از زبان مشاور خود می شنود بیشتر درک کند و متوجه می شود که ریشه و اساس رفتارهایش از کجا نشات گرفته. همین دانش و بینش که درمانجو به آن رسیده باعث ایجاد احساس امنیت در او می شود که مشکل رفتاری او تماما از قصور و کوتاهی خودش نیست بلکه از عدم آگاهی اش است درنتیجه باید برای بهبود رفتار خود تلاش کند و قطعا می تواند خود را تغییر دهد. در حالیکه تا قبل از اقدام به درمان و روانکاوی ، بارها خود را سرزنش می کرده که:

 • من چرا نمی توانم خشمم را کنترل کنم
 • باز هم اشتباه کردم!
 • دوباره شکست خوردم!
 • باز هم اشتباهات قبل را تکرار کردم درصورتیکه تصمیم داشتم پرخاشگری را کنار بگذارم!

با مثال فوق به نظر مفهوم و معنی اینکه روانکاوی چیست را درک کرده اید. و تفاوت آن را با مشاوره متوجه شده اید. مشاوره برای مشکلات روحی و روانی که در یک شرایط خاص و با یک علت مشخص مثل از دست دادن یک عزیز، یا طلاق و جدایی، یا از ورشکستگی و از دست دادن سرمایه و احساس پوچی ، بیماری جسمی و ... پیش می آید قطعا مفید خواهد بود. چون صورت مسئله کاملا مشخص و واضح است و تمامی تبعات رفتاری فرد به آن اتفاق برمی گردد که به طور کلی روی روح و روان و ذهن فرد تاثیر منفی داشته. اما روانکاوی در حالاتی که علت مسئله فرد مشخص نیست و بهمین خاطر رفتارهای اشتباه پشت اشتباه انجام می دهد، قطعا نیاز است. همچنین در روانکاوی اکثر اختلالات خلقی یا شخصیتی شخص نمایان می شود. یعنی در نتایج به دست آمده از سمت روانکاو کلیه اختلالات روحی و روانی مشخص می شود و برای برطرف کردن آنها راهکارهای مناسب ارائه می شود. چون طبق علم روانشناسی بالینی بسیار پیش می آید بسیاری از اختلالات زاییده اختلال دیگری هستند که برای درمان آنها باید اولویت در نظر گرفته شود. برای مثال افسردگی برای یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی، در درمان، اولویت اول است. مقاله درمان افسردگی بدون دارو را مطالعه نمایید. همچنین گاهی روانکاوی فقط علت را تشخیص می دهد و روانکاو مجبور است برای ادامه درمان از تجویز دارو استفاده کند. در این شرایط درمانجو باید به یک روانپزشک خوب مراجعه کند و درمان اولیه را با کمک دارو انجام دهد و به صورت همزمان جلسات مشاوره هم شرکت کند که این بستگی به تشخیص درمانگر دارد.
 


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید