روانشناسی خانواده بهترین روش برطرف کردن مشکلات خانوادگی روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده بهترین روش برطرف کردن مشکلات خانوادگی

روانشناسی خانواده چیست

روانشناسی خانواده یکی از شاخصه های اصلی روانشناسی می باشد. یک متخصص روانشناس در روانشناسی خانواده بر رفتار ها و روابط اعضای خانواده و تاثیرات آنها بر روی یکدیگر می پردازند. روانشناسی خانواده به مباحثی از قبیل ازدواج، طلاق، شیوه های فرزند پروری و... می پردازند.

روانشناسی خانواده

در روانشناسی خانواده بهتر است که افراد برای رفع مشکلات خانوادگی خود به فرد متخصص یعنی روانشناس خانواده مراجعه کنند و از مشاوره های افراد غیر متخصص استفاده نکنند.

روانشناسی درون خانواده

از آنجایی که روانشناسی خانواده ارتباط مستقیم با اعضای خانواده دارد می تواند باعث پیشگیری و حل مشکلات خانوادگی شود. درمانگر درجلسات مشاوره خانواده افراد را بصورت یک سیستم یا تیم قرار می دهد و به هرکدام وظیفه هایی می دهد و ازین رو افراد خانواده به هم کمک می کنند و بر روی هم تاثیر می گذارند.

روانشناسی خانواده چگونه به خانواده ها کمک می کند

اهمیت روانشناسی خانواده

دلیل اهمیت روانشناسی خانواده این است که افراد با یکدیگر نسبت نزدیک و ارتباط مستقیم دارند و از این رو بر روی احساسات و عواطف هم تاثیر می گذارند. تاثیر خانواده به این صورت می باشد که کارها و مشکلات هر عضو خانواده بر دیگر اعضا تاثیر مستقیم دارد و به همین دلیل روانشناسی خانواده اهمیت پیدا می کند.

تخصص روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده مشکلات میان افراد را شناسایی می کند و دلایل رخ دادن آنها را جویا می شود و دیدگاه های خود را نیز مطرح می کند و با تخصص خود و با بحث با اعضای خانواده درباره موضوعاتی که تا به حال درباره آنها بحث نشده است به حل مشکلات می پردازد.

از جمله دلایلی که مردم بخاطر آنها به روانشناس مراجعه می کنند می توان به مشکلات خانوادگی، رفتار های تربیتی فرزندان، استرس های ناشی از کار، رابطه با فرزندان، روانشناسی نوجوان و... اشاره کرد.

روانشاسی خانواده به مشکلات خانوادگی می پردازد

روانشناسی خانواده به زوجین، خانواه، نوجوانان و... مشاوره می دهد.

مزایای استفاده از روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده نقش مهمی در حل کردن مشکلات و مسائلی که در خانواده ممکن است پیش بیاید را دارد. روانشناسی خانواده باعث می شود افراد مهارت های خود را در زندگی بالا ببرند و نقش خود را در خانواده پیدا کرده و به استحکام و آرامش خانواده کمک کنند.

این شاخه از روانشناسی درواقع به مشکلات خانوادگی بین والدین، فرزندان، زوج ها و مشکلات بین خانواده ها می پردازد.
در این حوزه، به شناخت ، آموزش و مشاوره و ارائه راهکارهای فردی و غیر فردی پرداخته می شود. البته مشاوره خانواده حتما به این صورت نیست که تصور کنید اعضای یک خانواده همگی در جلسه حضور دارند. بسیاری مواقع ما مراجعانی داریم که در ارتباط با والدین یا فرزند خود یا خواهر و برادرشان که از سمت آنها مورد آزار روحی و فکری قرار می گیرند. در جلسات روانشناسی خانواده، ابتدا درمانگر باید یک شناخت کلی باتوجه به مواردی که مراجع بیان می کند، به دست آورد. سپس مشکل و مسئله ارزیابی می شود و با طرح پرسش هایی عمق مسئله بررسی می شود. در این مرحله ، مشخص می شود که آیا مسئله اصلی رفتارهای فرد است و خود فرد مسئله و مشکل دارد یا نه واقعا در ی خانواده ای که رفارهای نابهنجار دارند ، زندگی می کند. گاهی نیاز هست که با روانکاوی، مسئله اصلی مشخص شود. روانکاوی با ضمیر ناخوداگاه را بررسی می کند و یا به جستجوی مشکل در دوران کودکی و در عمق شخصیت فرد می پردازد که از دوران کودکی او شکل گرفته است.
گاهی درمانگر به این نتیجه می رسد که فرد دچار مسائلی مثل انواع اختلالات شخصیتی، خلقی، اختلال خواب، اعتیاد و ... است، در این حالت نیاز است که از فرد نقشه مغزی گرفته شود که اختلالات شخصیتی، خلقی و سایر عملکردهای غیر طبیعی مغزی او مشخص شود.
بسیاری مواقع مشکلات خانوادگی با چند جلسه مشاوره که بسته به شدت آن دارد، برطرف می شود. اما اگر درمانگر تشخیص داد که فرد دچار اختلال روحی و روانی یا فعالیت غیرنرمال مغزی است، او را به روانپزشک ارجاع می دهد و در نهایت اگر تشخیص دهد که مشکل و مسئله واقعی از سمت خانواده اوست و فرد در حال آسیب دیدن از سمت عضو یا اعضای خانواده است، هرکدام از اعضای خانواده که نیاز باشد را دعوت به جلسه مشاوره می کند و اینگونه به بنیان خانواده ها جهت حل مسائل خانوادگی و مشکلات، کمک می شود...

در مرکز مشاوره دکتر فهیمه رضایی تست نقشه مغزی توسط کارشناسان مجرب انجام می شود و دکتر فهیمه رضایی متخصص روانشناس، جلسات مشاوره و روانکاوی به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می کنند. همچنین متخصص روانپزشک این مجموعه جناب آقای دکتر بیوسه هستند که مراجعانی که نیاز به دارو درمانی دارند توسط ایشان ویزیت می شوند. جهت دریافت نوبت با ما تماس بگیرید. 


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  1. سالومه
    سالومه

    سلام. من از بوی بد واقعا بدم میاد و بلافاصله توی رابطه اگه بوی بدی حس کنم تماما زده میشم. دوستم عطر و ادکلن سان تارا رو به من معرفی کرد و یک رایحه عطر به انتخاب دوستم گرفتم. واقعا عطر زدن توی روابط زناشویی به شدت تاثیر گذار و موثر هست. از سایت خوبتون ممنونم. خیلی از اختلافات زناشویی تا این حد ساده هستند اما ما فکری به حالش نمی کنیم.

سوال خود را از ما بپرسید