كليدهای پرورش اعتماد به نفس در كودكان و نوجوانان
كليدهای پرورش اعتماد به نفس در كودكان و نوجوانان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
روانشناسی نوجوان چیست | چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کنیم روانشناسیروانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی نوجوان چیست | چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کنیم

نوجوانی

نوجوانی دورانی است که فرد از نظر فیزیک و روان رشد چشم گیری دارد. تغیراتی که در این دوران صورت می گیرند معمولا در بین دوره های کودکی و جوانی می باشند. تغییرات دوران نوجوانی شامل بلوغ جنسی، تغییرات اجتماعی و روانی و... می باشند. نمی توان برای نوجوانی سن مشخصی را تعیین کرد و جوامع مختلف متفاوت می باشد و عوامل زیادی از قبیل ژنتیک، آب و هوا، جوامع مختلف، تغذیه و... بر آن تاثیر دارند.

 

نوجوانی

پیشنهاد : والدین کنترل گری که تجاوزگران روحی و روانی فرزند خود هستند

اهمیت روانشناسی نوجوان

نوجوانی دورانی است که فرد رفتار های تندی دارد و قطعا والدین با این رفتار ها آشنایی دارند. بخاطر حساسیتی که در دوران نوجوانی وجود دارد، والدین باید با روانشناسی نوجوان آشنایی های لازم را داشته باشند تا متوجه تغییرات آنها بشوند و با آنها منطقی رفتار کنند. روانشناسی نوجوان به این دلیل حائز اهمیت فراوان می باشد زیرا در این دوران تغییرات زیادی در فرد صورت می گیرد و تکالیف ها و مهارت های زیادی را باید یاد بگیرد و بپذیرد.

 

روانشناسی نوجوان

 

عملکرد مغز نوجوان

قبل از نوجوانی یکبار دیگر مغز فرد تغییر کرده است اما تغیراتی که در دورانی نوجوانی صورت گرفته است بیشتر می باشند. پس نمی شود گفت که پدر و مادر چون که یکبار این تغییرات را در فرزندشان شاهد بوده اند کارشان راحت است و آشنایی کامل دارند. آنجایی روانشناسی نوجوان اهمیت پیدا می کند که والدین می بینند فرزندشان هم قد خودشان است و علاوه بر آن زبان تندی هم دارد. از آنجایی که این تغییرات در نوجوان در زمان کوتاهی صورت می گیرد ، کنترل آن هم برای والدین سخت می شود و از این رو خانواده ها باید با روانشناسی نوجوان آشنایی داشته باشند تا بتوانند در شرایط مختلف با نوجوان رفتار کنند. البته در بعضی مواقع مشاوره یا روان درمانی کافی نخواهد بود، در این شرایط همانند بزرگسالان، نوجوان نیز به یک روانپزشک ارجاع داده می شود تا جهت درمان اختلالات خلقی و روحی خود بهبود یابد. البته خصوصا برای نوجوانان به خاطر حساسیت سن و شخصیت انها در این دوره ی خاص، حتما باید توسط یک روانپزشک حاذق که بتواند با نوجوان ویزیت شود.درباره ویژگی های روانپزشک خوب بیشتر بدانید.

 

روانشناسی

 

تغییرات نوجوانان

بر اساس روانشناسی نوجوان، دوره نوجوانی شامل تغییرات و ویژگی هایی در فرد می باشد و برای والدین و مربیان الزامی است که با این ویژگی ها آشنایی داشته باشند. در ادامه این ویژگی ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

رشد جسمی نوجوان

رشد جسمی نوجوان به این گونه است که در ظاهر فرد در مدت زمان خیلی سریع تغییرات زیادی صورت می گیرد، به گونه ای که از نظر جسمانی فرد دیگر کودک سابق نیست. البته این تغییرات در همه افراد بصورت یکسان رخ نمی دهد و می تواند در هر فرد متغییر باشد. عواملی که بر تغییرات جسمی در نوجوان تاثیر دارند عبارتند از ژنتیک، تغذیه، محیط، فعالیت های فیزیکی، ورزش و...

 

رشد جنسی در دوران نوجوانی

بلوغ جنسی به این گونه است که فرد توانایی این را پیدا می کند که تولید مثل کند. برای بلوغ جنسی نوجوان نمی توان سن و زمان مشخصی را تعیین کرد زیرا این دوره در افراد مختلف متفاوت است و به عواملی از قبیل آب و هوا، شرایط جغرافیایی کشور های مختلف و اقدام بستگی دارد. در دوران نوجوانی تغیرات هورمونی بارزی در فرد رخ می دهد؛ این تغییرات باعث جوش زدن در صورت و افزایش قد می شوند.

 

 

اثرات روانی بلوغ در نوجوانی

بهتر است متخصص روانشناسی نوجوان قبل از ورود فرد به دوران نوجوانی اطلاعات لازم را درباره تغییرات روانی و جسمانی و... به او بدهد. از نظر روانی عوامل زیادی بر نوجوان از نظر روانی تاثیر می گذارند که برای مثال می توان به فرهنگ جامعه و دیدگاه خانواده از نوجوانی و آگاهی فرد از دوره نوجوانی اشاره کرد.

بر اساس روانشناسی نوجوان تغییرات جسمانی در نوجوانان می تواند دو حالت را به همراه داشته باشد.

حالت اول می تواند به این گونه باشد که فرد به خاطر تغییرات جسمانی که در او صورت گرفته است اعتماد بنفس خود را از دست بدهد و این کاهش اعتماد به نفس باعث می شود او در میان بزرگسالان احساس غریبی کند و از آنها دوری کند. حالت دوم به این شکل است که تغیرات جسمانی در فرد باعث افزایش اعتماد به نفس و شادی می شود و از این رو فرد به خودش زیاد بها می دهد و به خود بیش از پیش می رسد.

 

 

رشد شناختی نوجوان

در علم روانشناسی نوجوان رشد شناختی به این معنا می باشد که در تفکر و نگرش و برداشت فرد از موضوعات و اتفاقات مختلف تغییراتی صورت می گیرد. نوجوانی معمولا به این گونه است که فرد رویاپردازی می کند و دوست دارد زندگی او و جهانی که در آن زندگی می کند از حالت فعلی بهتر باشند. در دوران نوجوانی فرد به مسائل مختلف انتقاد می کند و دوست دارد همه چیز را تغییر دهد.

 

نوجوان

 

رشد اجتماعی نوجوان

در دوران زندگی انسان همیشه رشد اجتماعی وجود دارد به این گونه که مثلا فرد نوجوان نسبت به کودکی اش با افراد بیشتری آشنا می شود و اجتماعی تر می شود.

در روانشناسی نوجوان دو نوع رفتار اجتماعی برای نوجوان پیش بینی شده است. حالت اول رفتار هایی هستند که به همکاری منجر می شود و این می تواند مثبت باشد و منجر به کارهای گروهی و یادگرفتن اصول مشورت شوند. حالت دوم رفتار هایی هستند که مبارزه طلبانه می باشند و این رفتار ها کاملا منفی هستند و باعث پایان دوستی، پرخاشگری و... می شوند.

 


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید