روانشناسی کودک چیست | کشف و پرورش استعدادهای کودکان روانشناسیروانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی کودک چیست | کشف و پرورش استعدادهای کودکان

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک یکی از بخش‌های با اهمیت روانشناسی رشد میباشد. روانشناسی کودک به تغییرات روانی کودک از بدو تولد تا بزرگسالی توجه دارد و موضوعی بسیار گسترده است. روانشناسی کودک مهارتهای حرکتی، مهارتهای زبانی، پیشرفت حرکتی، رشد احساسی و تغییرات اجتماعی را مورد مطالعه قرار میدهد. روانشناسی کودک علاوه بر رشد فیزیکی کودک، بر رشد احساسی و حتی رشد اجتماعی وی نیز تمرکز دارد. امروزه روانشناسان متوجه منحصر بفرد بودن روانشناسی کودک شده اند، اما از نظر رویکردهای منحصر بفرد، این رشته از روانشناسی هنوز جای پیشرفت دارد. متخصصان در این باره و برخى سؤالات مثل این که نقش تجربه های اولیه کودک در تجربه های آینده او تاثیر دارد یا خیر و یا این که ذات انسان مهمتر است یا تربیت او با هم اتفاق نظر ندارند. از آن جایی که کودکی نقش بسیار مهمی را در روند زندگی فرد ایفا میکند باید این موضوع در روانشناسی، اموزش، و جامعه‌شناسی نقش داشته باشد. روانشناسان در روانشناسی کودک علاوه بر بررسی عواملی که بر روی رشد کودک اثر میگذارند، به مطالعه فاکتورهایی که باعث بروز مشکلات روانی در او نیز میشود میپردازند.

 

روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک بسیار با اهمیت است. پدران و مادران میتوانند توانایی ها و مهارت های فرزندشان را شناسایی و تفسیر کنند، پدر و مادر باید فرزند خود را درک کنند در غیر این صورت ممکن است در درک مهارت ها و توانایی ها و یا عدم توانایی او دچار اشتباه شوند، البته این اشتباهات گاهی بی ضرر بوده ولی در بعضی موارد نیز اینطور نیست. نداشتن آگاهی از رشد کودک باعث برداشت اشتباه از توانایی او و در نتیجه برداشت اشتباه میشود. نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک از این رو با ارزش است چون تحقیقات نشان داده که کودکان به طرز عجیبی تحت تاثیر زمانی قرار میگیرند که والدین برای رشد آنها وقت می گذارند. این موضوع را در بررسی های دکتر براندا وولينگ مدیر و استاد پژوهشی دانشگاه میشیگان میتوان مشاهده کرد. در روانشناسی کودک پدر و مادر باید در مورد رشد و روانشناسی کودک آموزش ببینند تا بتوانند رشد و احساسات روانی و ذهنی کودک خود را تفسیر کنند.

 

نقش والدین در روانشناسی کودک

 

موضوعات مربوط به روانشناسی کودک

روانشناسی کودک شامل موضوعات و فاکتورهای گوناگون از جمله تاثیر ژنتیک بر روی رفتار کودک و همچنین فشارهای اجتماعی بر روی او می باشد. موارد زیادی در روانشناسی کودک حائز اهمیتهستند از جمله:

ژنتیک

 • تاثیراتی که کودک از محیط میگیرد
 • رشد والدین آن ها
 • رشد اجتماعی آن ها
 • تنش های جنسیتی
 • رشد جنسیتی
 • رشد شناختی
 • زبان

 

روانشناسی کودک به صورت تخصصی به مسائل رشد کودک میپردازد اما ممکن است شما به روانشناسی عمومی نيز نیاز پیدا کنيد. در هر دو شرایط متخصصان باید به شیوه‌های مختلف روی رفتار و بهبود روانی کودک اثر بگذارند و به رشد وی کمک کنند.

چگونه به فرزند خود اعتماد به نفس بدهیم

نکاتی برای درک بهتر روانشناسی کودک

 

پدر و مادر وظیفه ای بیش از تامين آسایش فرزند خود دارند، راحتی و آسایش باید در مورد احساسات و احساس امنیت نیز تامین شود. در ادامه به دوتا از نکاتی که به درک روانشناسی کودک کمک میکنند میپردازیم :

 

تاثیر مشاهده کردن در درک روانشناسی کودک

مشاهده کردن یکی از ساده ترین و مهمترین روش ها برای درک روانشناسی کودک می باشد. والدین باید به حرفها، علايق، عادات غذایی، رفتار، خواب، بازی کردن، و حرکات کودکشان توجه کنند، کودکان خود را با دیگر کودکان مقایسه نکنند و همیشه در ذهن خود او را منحصر بفرد و دارای ویژگی های خاص بدانند. والدین باید برای درک بهتر از روانشناسی کودک برای خود سوالاتی مطرح کنند، برای مثال :

 

 • کودک من چه کاری دوست دارد انجام دهد ؟
 • کودک من در برخورد با کارهایی که دوست ندارد مثل خوردن سبزیجات و یا زود خوابیدن چه واکنشى نشان میدهد ؟
 • آیا کودک من توانایی وقف دادن خود با شرایط را دارد ؟

 

والدین زمانی که به این سوالات پاسخ میدهند رفتار کودک خود را زیر نظر داشته و از مقایسه کردن او با دیگران بپرهیزند.

روانشناسی نوجوان چیست | چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کنیم

روانشناسی کودک

 

تاثیر حرف زدن برای درک روانشناسی کودک

امروزه پدران و مادران بدلیل مشغله‌های فراوان به فرزندان خود توجه کمتری میکنند. بخصوص پدران و مادرانی که چند شغل دارند، ولی باید این نکته را بدانند که یکی از مهمترین کارها توجه به فرزند است. برای فرزند خود باید وقت بگذارید تا او را به خوبی درک کنيد.  زمانی که برای رساندن او به مدرسه و یا زمانی که موقع شام با فرزند خود مى گذاريد کافی نيست، برای درک روانشناسی کودک خود باید وقت بیشتری را با او سپری کنيد، با او گفتگو کنید تا متوجه شوید کودکتان چه علایقی دارد چه نوع موسیقی را گوش میدهد و چه برنامه تلویزیونی را تماشا میکند. البته شما بجز صحبت کردن میتوانید با نشستن کنار او و حتی با نگاه کردن به کودک خود برای او وقت بگذارید و از ویژگی های او مطلع شوید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید