روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان روانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک یکی از بخش‌های با اهمیت روانشناسی رشد میباشد. روانشناسی کودک به تغییرات روانی کودک از بدو تولد تا بزرگسالی توجه دارد و موضوعی بسیار گسترده است. روانشناسی کودک مهارتهای حرکتی، مهارتهای زبانی، پیشرفت حرکتی، رشد احساسی و تغییرات اجتماعی را مورد مطالعه قرار میدهد. روانشناسی کودک علاوه بر رشد فیزیکی کودک، بر رشد احساسی و حتی رشد اجتماعی وی نیز تمرکز دارد.

روانشناس کودک | بهترین روانشناس کودک در غرب تهران | دکتر رقیه زراعتی

 

امروزه روانشناسان متوجه منحصر بفرد بودن روانشناسی کودک شده اند، اما از نظر رویکردهای منحصر بفرد، این رشته از روانشناسی هنوز جای پیشرفت دارد. متخصصان در این باره و برخى سؤالات مثل این که نقش تجربه های اولیه کودک در تجربه های آینده او تاثیر دارد یا خیر و یا این که ذات انسان مهمتر است یا تربیت او با هم اتفاق نظر ندارند. از آن جایی که کودکی نقش بسیار مهمی را در روند زندگی فرد ایفا میکند باید این موضوع در روانشناسی، اموزش، و جامعه‌شناسی نقش داشته باشد. روانشناسان در روانشناسی کودک علاوه بر بررسی عواملی که بر روی رشد کودک اثر میگذارند، به مطالعه فاکتورهایی که باعث بروز مشکلات روانی در او نیز میشود میپردازند.

مرتبط: آسیب های دوران کودکی

روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک

نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک بسیار با اهمیت است. پدران و مادران میتوانند توانایی ها و مهارت های فرزندشان را شناسایی و تفسیر کنند، پدر و مادر باید فرزند خود را درک کنند در غیر این صورت ممکن است در درک مهارت ها و توانایی ها و یا عدم توانایی او دچار اشتباه شوند، البته این اشتباهات گاهی بی ضرر بوده ولی در بعضی موارد نیز اینطور نیست. نداشتن آگاهی از رشد کودک باعث برداشت اشتباه از توانایی او و در نتیجه برداشت اشتباه میشود. نقش پدر و مادر در روانشناسی کودک از این رو با ارزش است چون تحقیقات نشان داده که کودکان به طرز عجیبی تحت تاثیر زمانی قرار میگیرند که والدین برای رشد آنها وقت می گذارند. این موضوع را در بررسی های دکتر براندا وولينگ مدیر و استاد پژوهشی دانشگاه میشیگان میتوان مشاهده کرد. در روانشناسی کودک پدر و مادر باید در مورد رشد و روانشناسی کودک آموزش ببینند تا بتوانند رشد و احساسات روانی و ذهنی کودک خود را تفسیر کنند.

 

نقش والدین در روانشناسی کودک

 

موضوعات مربوط به روانشناسی کودک

روانشناسی کودک شامل موضوعات و فاکتورهای گوناگون از جمله تاثیر ژنتیک بر روی رفتار کودک و همچنین فشارهای اجتماعی بر روی او می باشد. موارد زیادی در روانشناسی کودک حائز اهمیتهستند از جمله:

ژنتیک

 • تاثیراتی که کودک از محیط میگیرد
 • رشد والدین آن ها
 • رشد اجتماعی آن ها
 • تنش های جنسیتی
 • رشد جنسیتی
 • رشد شناختی
 • زبان

 

روانشناسی کودک به صورت تخصصی به مسائل رشد کودک میپردازد اما ممکن است شما به روانشناسی عمومی نيز نیاز پیدا کنيد. در هر دو شرایط متخصصان باید به شیوه‌های مختلف روی رفتار و بهبود روانی کودک اثر بگذارند و به رشد وی کمک کنند.

چگونه به فرزند خود اعتماد به نفس بدهیم

نکاتی برای درک بهتر روانشناسی کودک

پدر و مادر وظیفه ای بیش از تامين آسایش فرزند خود دارند، راحتی و آسایش باید در مورد احساسات و احساس امنیت نیز تامین شود. در ادامه به دوتا از نکاتی که به درک روانشناسی کودک کمک میکنند میپردازیم :

تاثیر مشاهده کردن در درک روانشناسی کودک

مشاهده کردن یکی از ساده ترین و مهمترین روش ها برای درک روانشناسی کودک می باشد. والدین باید به حرفها، علايق، عادات غذایی، رفتار، خواب، بازی کردن، و حرکات کودکشان توجه کنند، کودکان خود را با دیگر کودکان مقایسه نکنند و همیشه در ذهن خود او را منحصر بفرد و دارای ویژگی های خاص بدانند. والدین باید برای درک بهتر از روانشناسی کودک برای خود سوالاتی مطرح کنند، برای مثال :

 • کودک من چه کاری دوست دارد انجام دهد ؟
 • کودک من در برخورد با کارهایی که دوست ندارد مثل خوردن سبزیجات و یا زود خوابیدن چه واکنشى نشان میدهد ؟
 • آیا کودک من توانایی وقف دادن خود با شرایط را دارد ؟

 

والدین زمانی که به این سوالات پاسخ میدهند رفتار کودک خود را زیر نظر داشته و از مقایسه کردن او با دیگران بپرهیزند.

روانشناسی نوجوان چیست | چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کنیم

روانشناسی کودک

 

تاثیر حرف زدن برای درک روانشناسی کودک

امروزه پدران و مادران بدلیل مشغله‌های فراوان به فرزندان خود توجه کمتری میکنند. بخصوص پدران و مادرانی که چند شغل دارند، ولی باید این نکته را بدانند که یکی از مهمترین کارها توجه به فرزند است. برای فرزند خود باید وقت بگذارید تا او را به خوبی درک کنيد.  زمانی که برای رساندن او به مدرسه و یا زمانی که موقع شام با فرزند خود مى گذاريد کافی نيست، برای درک روانشناسی کودک خود باید وقت بیشتری را با او سپری کنيد، با او گفتگو کنید تا متوجه شوید کودکتان چه علایقی دارد چه نوع موسیقی را گوش میدهد و چه برنامه تلویزیونی را تماشا میکند. البته شما بجز صحبت کردن میتوانید با نشستن کنار او و حتی با نگاه کردن به کودک خود برای او وقت بگذارید و از ویژگی های او مطلع شوید.

چرا کودکان و نوجوانان به درمان روانشناسی نیاز دارند؟

کودکان و نوجوانان زمانی که مشکلاتی دارند که به تنهایی نمی توانند با آن کنار بیایند به درمان نیاز دارند. یا زمانی که مشکلات بر عملکرد، احساس یا عملکرد آنها تأثیر می گذارد، به کمک نیاز دارند. اگر همه چیز به خودی خود بهتر نشد، ممکن است بچه ها به درمان نیاز داشته باشند تا اوضاع بهبود یابد. گاهی اوقات، کل خانواده ها در تلاش برای برقراری ارتباط، یادگیری و ایجاد مرزها به حمایت نیاز دارند.

روان درمانی کودک  چگونه کار می کند؟

در درمان، بچه ها با انجام دادن یاد می گیرند. با بچه های کوچکتر، این به معنای کار کردن با تمام خانواده، نقاشی، بازی و صحبت است. برای کودکان و نوجوانان بزرگتر، درمانگران فعالیت ها و ایده هایی را به اشتراک می گذارند که بر یادگیری مهارت های مورد نیاز آنها تمرکز دارد. آنها از طریق احساسات صحبت می کنند و مشکلات را حل می کنند.

درمانگران، در حین یادگیری بچه ها را تحسین و حمایت می کنند. آنها به بچه ها کمک می کنند خودشان را باور کنند و نقاط قوت خود را پیدا کنند. تکنیک های روانشناسی کودک، الگوهای فکری مفید و عادات رفتاری سالم را ایجاد می کند.

نحوه ویزیت روانشناسی کودک چگونه است؟

درمانگر کودک، ممکن است با کودک و والدین با هم ملاقات کند یا به تنهایی با کودک ملاقات کند. بستگی به سن کودک دارد. یک درمانگر همچنین ممکن است با والدین ملاقات کند تا نکات و ایده هایی را در مورد چگونگی کمک به فرزندشان در خانه ارائه دهد.

در روند درمان و روانشناسی کودک چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا، درمانگر با شما و فرزندتان ملاقات خواهد کرد تا صحبت کنید. آنها سؤال خواهند کرد و گوش خواهند داد. این به آنها کمک می کند تا در مورد فرزند شما و مشکل بیشتر بیاموزند. درمانگر به شما خواهد گفت که چگونه می تواند کمک کند و از چه رویکردی استفاده خواهد کرد.
پس از آن، فرزند شما به ویزیت های درمانی بیشتری می رود. در این بازدیدها، فرزند شما ممکن است:

صحبت کردن کودک با روانشناس خود

صحبت کردن روشی سالم برای بیان احساسات است. وقتی بچه ها احساسات را به جای اعمال در قالب کلمات بیان می کنند، می توانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند. وقتی کسی به انها گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.


به کار گیری روش های درمانی که گفته شد مانند بازی درمانی

درمانگران از فعالیت ها برای آموزش احساسات و مهارت های مقابله ای استفاده می کنند. آنها ممکن است از بچه ها بخواهند به عنوان راهی برای یادگیری نقاشی بکشند یا بازی کنند. آنها ممکن است ذهن آگاهی و تنفس آرام را به عنوان راهی برای کاهش استرس آموزش دهند.

آموزش مهارتهای جدید به کودک

مهارت های جدید را تمرین کنید. درمانگران به کودکان کمک می کنند تا آنچه را که می آموزند تمرین کنند. آنها ممکن است بازی هایی را انجام دهند که در آن بچه ها باید منتظر نوبت خود باشند، از خودکنترلی استفاده کنند، صبور باشند، دستورالعمل ها را دنبال کنند، گوش دهند، به اشتراک بگذارند، دوباره تلاش کنند، یا با شکست مواجه شوند.

روش حل مشکلات در روانشناسی کودک

در مورد کودکان و نوجوانان بزرگتر، درمانگران درباره اصل موضوع و مسئله از کودک یا نوجوان می پرسند که چگونه مشکلات در خانه و مدرسه بر آنها تأثیر می گذارد. آنها در مورد چگونگی حل این مشکلات صحبت می کنند.

مدت درمان روانشناسی کودک چقدر است

مدت زمان درمان بستگی به اهدافی دارد که شما و روانشناس فرزندتان دارید. اغلب اوقات، یک درمانگر می خواهد با فرزند شما هفته ای یک بار به مدت چند ماه ملاقات کند و این بسته به نوع مسئله و شدت آن دارد.

کمکهای والدین در درمان کودک

شما می توانید کارهایی انجام دهید که به فرزندتان کمک کنید تا بهترین نتیجه را از درمان بگیرد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

یک روانشناس کودکی پیدا کنید که شما و فرزندتان با آن احساس راحتی می کنید. فرزندتان را به همه قرار ملاقات ها ببرید. تغییر، زمان می برد. برای یادگیری مهارت های جدید و حفظ آنها، نیاز به بازدیدهای درمانی زیادی است.
با درمانگر فرزندتان ملاقات کنید. بپرسید وقتی فرزندتان در خانه مشکلاتی را نشان می دهد چه کاری انجام دهید. بپرسید چگونه به فرزندتان کمک کنید تا خوب عمل کند.
با فرزندتان وقت بگذرانید. با هم بازی کنید، آشپزی کنید، بخوانید یا بخندید. این کار را هر روز انجام دهید، حتی اگر فقط برای چند دقیقه باشد.
والدین صبور و خونگرم. از کلمات محبت آمیز استفاده کنید، حتی زمانی که نیاز به اصلاح فرزندتان دارید. نشان دادن عشق وقتی فرزندتان خوب کار می کند یا سخت تلاش می کند تحسین کنید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید