انواع روانشناسی و اهداف هر یک از شاخه های روانشناسی را بشناسید
انواع روانشناسی و اهداف هر یک از شاخه های روانشناسی را بشناسید ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
روانشناسی بالینی چیست | روانشناس بالینی کیست روانشناسیروانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی چیست | روانشناس بالینی کیست

روانشناسی بالینی چیست؟

روانشناسی بالینی یکی از انواع روانشناسی میباشد که به مطالعه در مورد اختلالات روانی و راه های درمان آنها میپردازد. روانشناسی بالینی یکی از پرکاربردترين حوزه های روانشناسی است. روانشناسی بالینی به درک و پیش بینی و همچنین درمان اختلالات و نابهنجاری های رفتاری، ناتوانی های اجتماعی، هیجانی، زیست شناختی و ... کمک میکند. روانشناسی بالینی نسبت به دیگر شاخه های روانشناسی گسترده تر میباشد. روانشناسی بالینی با انواع بیماری ها از جمله اعتیاد، درگیری های خانوادگی و زناشویی، مشکلات عاطفی و ... سازگاری دارد. روانشناسی بالینی دارای رشته های تخصصی از جمله سلامت روانی کودکان و بزرگسالان، اختلالات هیجانی، اختلالات یادگیری و مصرف بی رویه داروها و همچنین روانشناسی سلامت میباشد. با انواع روانشناسی ببیشتر آشنا شوید.

روانشناسی بالینی چیست

تاریخچه روانشناسی بالینی

تاریخچه روانشناسی بالینی به انسان های نخستین باز میگردد. زمانی که سرچشمه بیماری های روانی را اتفاقات ماورایی میدانستند. تاریخچه روانشناسی بالینی و تکامل آن با روانشناسی مرضی گره خورده است. از عمر روانشناسی بالینی به عنوان یک شاخه تخصصی و جداگانه از علم روانشناسی حدود 90 سال سپری میشود. در ایران روانشناسان بالینی بیشتر از سایر روانشناسان هستند و در زمینه علم روانشناسی کار میکنند. در دهه 1350 در ایران اولین دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در بیمارستان روزبه شروع به کار کرد، بدنبال تعطیلی این مرکز انستیتو روانپزشکی تهران در سال 1365 عهده دار روانشناسی بالینی ایران شد همچنین اولین دانشجوی دکتری در سال 1381 از این انستیتو فارغ التحصیل شد.

کار روانشناسی بالینی

روانشناس بالینی چه کاری انجام میدهد

روانشناسان بالینی به مطالعه و تشخیص، مشاوره، آموزش، نظارت، مداخله در کار روان درمانها و مدیریت آنها می پردازد. روانشناسان بالینی میتوانند به انتخاب خود در هر یک از چهار زمینه زیر فعالیت کنند.

تشخیص بیماری های روانی با روانشناسی بالینی

کشف و شناسایی بیماری های روانی و درمان آن ها یکی از زمینه های روانشناسی بالینی

 در بعضی از موارد بدلیل استفاده از دارو در درمان بیماری های روانی این کار با مشورت روانپزشک انجام میگیرد. روانشناسان بالینی از رویکردهای روانکاوی، رفتار درمانی و شناخت درمانی برای درمان بیماران روانی استفاده میکنند.

اندازه گیری و ارزیابی خصوصیات افراد بوسیله تست روانشناسی

یکی از کارهای متخصص روانشناسی بالینی استفاده از تست های روانشناسی متنوع ، و بررسی ویژگی های رفتاری و شخصیتی افراد جامعه است. تست های روانشناسی متنوعی وجود دارد که با استفاده از هر کدام می توان جنبه های متنوعی از تشخیص را مورد بررسی قرار داد.

آزمایش بر روی خصوصیات بیماران و شناسایی علل آن

در روانشناسی بالینی متخصصین با استفاده از روش های متنوع مانند بررسی رفتار افراد ، آزمایش های روانی ، مصاحبه با فرد و تاریخچه گیری به بررسی بیماری های روانی و شناسایی علل آن بپردازد. 

شناسایی علائم و راهاي درمان بیماری ها یکی از انواع روانشناسی بالینی

روانشناسان بالینی از روش های متنوعی برای تشخیص و درمان بیماری های روانی استفاده می کنند. راه های متنوعی نظیر شناخت درمانی ، درمان رفتار ، روانکاوی و ... مورد استفاده متخصص روانشناسی بالینی قرار می گیرد.

روانشناسان بالینی معتقدند که باید با تمام این روش ها آشنایی داشته باشند تا بتوانند به بهترین روش وظیفه خود را انجام دهند. در روانشناسی بالینی ، متخصص روانشناس به بیماران کمک میکنند تا با ناسازگاری های زندگی کنار بیایند و به رفع مشکلات آنها کمک میکنند. روانشناسان بالینی در بیمارستان ها، مدارس، زندان ها، دانشگاه ها، کودکستان ها، خانه سالمندان، کارخانه ها، داد گاه های کودکان و مراکز نگهداری بدهکاران، درمانگاه بهداشت روانی و ... فعالیت دارند. روانشناسان بالینی بدلیل سر کار داشتن با افرادى که دارای اختلالات روانی و رفتارهای نابهنجار هستند باید علاوه بر جامعه نگر بودن دارای یک روحیه بالا نیز باشند.

روانشناسی بالینی ناسازگاری های رفتاری را تشخیص می دهد

مزایای روانشناسی بالینی

 •  روانشناسی بالینی با کمک به افراد برای غلبه بر مشکلاتشان قدم مهمی در بهبود زندگی آنها بر میدارد.
 •  ویژگی ها و خصوصیات هر بیمار باعث میشود که روانشناس بالینی براي حل مشکل آنها از ایده های خلاقانه استفاده کند.
 •  امکان کار روانشناسی بالینی به صورت خصوصی وجود دارد.

روانشناس بالینی خوب

 •  بدلیل ماهیت روش درمان احتمال فشار بالای کاری وجود دارد.
 • در روانشناسی بالینی برای درمان بیمار باید زمان زیادی را سپری کرد و برای بیمار وقت گذاشت.
 • در روانشناسی بالینی، روانشناسان با افرادی که دارای اختلالات روانی و وضعیت ناپایدار و همچنین اهل جر و بحث هستند، سرکار دارند.

ویژگی های اساسی یک روانشناس بالینی

روانشناسی بالینی نیاز به تخصص در موضوعات مختلف مانند تحقیقات رفتاری ، علوم پزشکی ، تجزیه و تحلیل بالینی ، مسائل حقوقی و جامعه شناسی دارد. مشاغل در زمینه روانشناسی، شامل مشاور مدرسه ، درمانگر ازدواج و خانواده ، روانشناس کودک و روانشناس صنعتی و سازمانی است. یک روانشناس بالینی با استعداد و مجرب تمایل دارد مجموعه ای از ویژگی های مشترک شخصیتی را داشته باشد که او را قادر می سازد تا با بیماران مؤثرتری کار کند و به آنها در حل مشکلات عاطفی یا روانی کمک کند. هرکسی که میخواهد یک به عنوان یک درمانگر، یک روانشناس بالینی خوب را انتخاب کند، باید قبل از اقدام به این 10 سوالات اساسی را درباره او در نظر بگیرد.

1. آیا شنونده خوبی هست؟

بیش از همه ویژگی های دیگر ، یک روانشناس باید بتواند نه تنها به آنچه بیمار می گوید ، بلکه به زبان ظریف بدن بیمار نیز توجه کند. اطلاعات شخصی که از طریق درمان آشکار می شود اغلب به آرامی و با تلاش ارائه می شود ، بنابراین باید برای درک همه انواع ارتباطات به منظور تعیین یک دوره مناسب درمان دقت زیادی به خرج داد.

2. آیا می تواند یک راز نگه دار باشد؟
یکی دیگر از قوانین اساسی درمان این است که هیچ چیزی بین روانشناس و بیمار فاش نمی شود ، مگر اینکه طبق قانون ، طبق قانون اخلاق انجمن روانشناسان آمریکا بیان شده باشد. درمانگران هرگز نباید شایعاتی را که در طول یک جلسه آموخته اند به اشتراک بگذارند یا کار خود را با خود به خانه بیاورند.

3. آیا واقعاً به دیگران اهمیت می دهد؟
این ممکن است یک سوال احمقانه به نظر برسد ، اما مهم است که بپرسید. همدلی ستون فقرات صنعت روانشناسی است و نمی توان آن را جعلی ساخت. این مهم است که روانشناسان درد عاطفی بیمار را درک کرده و از خود دلسوزی نشان دهند. کسانی که به راحتی از مشکلات دیگران ناامید می شوند و می خواهند آنها "فقط از پس آن برآیند" ، دوام چندانی نخواهد داشت.

4. آیا به طور طبیعی کنجکاو هست؟
هنگام گوش دادن به صحبت های بیماران ، روانشناسان نیز باید روند درمان را با سؤالات خود راهنمایی کنند. یک روانشناس بالینی خوب دوست دارند سوالات بعدی را بپرسند و قادر به تجزیه و تحلیل اظهارات مبهم بیماران برای جستجوی معانی پنهان است.

5- آیا خودش را خوب می شناسد؟
هیچ تحلیلی در خلا انجام نمی شود ، بنابراین روانشناسان باید بر اساس تحصیلات ، سوابق ، موقعیت اجتماعی و اعتقادات مذهبی ، سوگیری های طبیعی خود را در نظر بگیرند. آنها باید بدانند چگونه از زندگی خود عقب نشینی کنند تا اطمینان حاصل شود که می توانند مشاهدات عینی داشته باشند.

6. آیا با صحبت با انواع افراد راحت هست و ارتباط خوبی برقرار می کند؟
بیماران درمانی دارای زمینه های مختلف نژادی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، اخلاقی و فرهنگی خواهند بود. یک روانشناس خوب دارای مهارت های بین فردی برای برقراری مکالمه با هر تیپ شخصیتی و ایجاد اعتماد در بیماران است.

7. آیا شما به طور کلی فردی پایدار هست؟
هیچ کس انتظار ندارد که روانشناسان کامل باشند. به هر حال ، آنها فقط یک انسان هستند اما روانشناسان قبل از آنکه بتوانند بیماران را روی صندلی درمان بنشانند ، باید مطمئن شوند که "چمدان های ذهنی" خودشان ابتدا مورد بررسی قرار گرفته است. بهمین خاطر است که اکثر روانشناسان بالینی طرحواره درمانی را در ارتباط با خود طی کرده اند و به درمان تله های وجودی خود نیز پرداخته اند.

8. آیا شما فردی بردبار هست؟
در طول درمان ، روانشناسان باید عمیق ترین ، تاریک ترین افکار و ترس های مراجعان را کشف کنند تا به آنها در مقابله با مشکلاتشان کمک کند. با انجام این کار ، روانشناسان باید از قضاوت در مورد هر چیزی که گفته می شود خودداری کنند ، حتی اگر مغایر با باورهای شخصی و اخلاقی او باشد. علاوه بر این ، درمانگران باید با پیشرفت روز افزون و در مواقع عقب نشینی و دوره های عقب نشینی مراجعان صبور باشند.

9. آیا در حل معماها و معماها مهارت دارد؟
درمانگران خوب اغلب کسانی هستند که می توانند از منطق برای جمع آوری راه حل ها ، اغلب از اطلاعات محدود استفاده کنند. روانشناسان باید بتوانند از طریق داده های اضافی به بررسی علل اصلی ناراحتی بیماران بپردازند و تشخیص دقیقی را ارائه دهند.

10. آیا خلاق و انعطاف پذیر هست؟
روانشناسی به مهارت های تحلیلی نیاز دارد ، اما این یک هنر و علم در حال تحول است. مؤثرترین درمانگران باید آنقدر ذهن باز داشته باشند که بتوانند مفروضات قبلی در مورد رفتار انسان را به چالش بکشند و نظریات جدیدی را با تغییر جامعه در نظر بگیرند. ذهن انسان بسیار پیچیده و در حال تغییر است و روانشناسان باید به همان اندازه با یافته های جدید در این زمینه سازگار باشند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. کاربر سایت
  کاربر سایت

  با سلام مطلبتون عالی بود اما من دنبال مطالب کاملتری می گردم از اینکه مثلا من نیاز دارم به مشاوره فردی که کلیه ابعاد شخصیتی رو دربر بگیره البته هنوز نمی دونم که مشکل خلقی دارم یا نه . و همچین مطالبی در سایت ندیدم متاسفانه اگر میشه راهنماییم کنین لطفا.

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام اگر در ارتباط با مشکلات خلقی یا شخصیتی سوال دارید در سایت مقالات روانشناسی ما را دنبال کنید. انواع مشکلات به همراه ویژگی های آنها مطرح شده که می تونین اونها رو مطالعه کنید.  مانند: https://drfahimehrezai.com/content/fa/category/43/ https://drfahimehrezai.com/content/fa/category/50/ https://drfahimehrezai.com/content/fa/category/44/

سوال خود را از ما بپرسید