چگونه مسئولیتِ شخصی زندگی خود را به عهده بگیریم؟
چگونه مسئولیتِ شخصی زندگی خود را به عهده بگیریم؟ ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
شیوه های فرزند پروری | فرزند پروری در روانشناسی | سبک های مختلف فرزند پروری روانشناسی کودک و نوجوانروانشناسی خانواده

شیوه های فرزند پروری | فرزند پروری در روانشناسی | سبک های مختلف فرزند پروری

سبک های فرزندپروری

برای اکثر ما این سوال پیش می آید که با فرزند خود چگونه رفتار کنیم که هم به او احترام گذاشته باشیم و هم مانع از سرکش شدن او شویم. رفتار با کودکان حساسیت های خاص خود را دارد. چون تمامی رفتارهای ما، الگوهایی در ذهن او می سازد که در آینده تمام آنها را انجام می دهد و در اصل شخصیت او اینگونه ساخته می شود. اینکه کودک رفتار های ناصحیح را ببیند و تجربه کند و آنها را به ناچار بپذیرد، در آینده قطعا آسیب های روانی و اجتماعی بسیاری را متحمل می شود و همانطور که می دانید اکثر اختلالات شخصیتی افراد در جامعه به دلیل رنج و عذاب هایی است که در زمان کودکی و نوجوانی از سمت خانواده دریافت کرده است.
از طرفی، هر خانواده ای با توجه به الگوهای فکری، مذهبی، خانوادگی و شرایط اقتصادی خود، فرزند خود را تربیت می کند. بهمین خاطر است که نگرش ها، طرز فکر والدین و برخورد آنها، شخصیت و هویت فرزند را می سازد. پس هرچه شیوه فرزند پروری مقتدرانه و اصولی باشد، کودک از لحاظ فکری رشد بهتری خواهد داشت وهویت بهتری در او ایجاد خواهد شد. شیوه فرزند پروری دو اصل مهم را شامل می شود یکی حد و اندازه ای که والدین به فرزند خود محبت می کنند و عشق می ورزند و دوم قواعد و قوانینی که برای او وضع می کنند شامل بایدها و نبایدهایی که برایش معین می کنند.

مطلب پیشنهادی: مشاوره خانواده چیست و چگونه به رابطه سالم اعضای خانواده کمک می کند

سبک های فرزند پروری در روانشناسی

روش فرزندپروری مقتدرانه

قطعا هرچه تربیت کودک اصولی تر و با روش های کارآمد باشد، در کلیه ابعاد زندگی او شامل شخصیت، رفتار و گفتار، روش زندگی و انتخابهای او تاثیر خواهد گذاشت. اینکه کودک با عزت نفس کافی پا در دوران نوجوانی بگذارد و بتواند دوران تحصیلی موفقی را بگذراند، بسته به تاثیراتی است که در کودکی از خانواده دریافت کرده است. این روش بهترین روش در فرزندپروری است که مشاوران آن را تایید می کنند و برآن تاکید دارند. بعضی ویژگی های فرزندپروری مقتدرانه به ای نشرح است:

 • والدین از فرزندان خود توقعات معقولی دارند که این انتظارات از نظر کودک نیز منصفانه است چون طبق توانایی های آنهاست و بیشتر از آن نیز نیست. از این رو چون فزند احساس می کند که والدینش بدون غرور و تکبر و خودخواهی، او و ویژگی هایش را درنظر می گیرند و انتظاری فراتر ندارند، به حرف آنها گوش میدهد و کاری که آنها صلاح می دانند رابدون چون و چرا می پذیرد و در کمال اعتماد به نفس، آن را انجام می دهد.
 • در این روش، والدین به فرزند خود استقلال و آزادی فکری میدهند و تا حدی به او اختیار می دهند که بتواند برای خود تصمیم بگیرد.
 • در روش تربیتی مقتدرانه فرزند اجازه ابراز وجود و اظهار نظر دارد و میتواند آزادانه نظر خود را مطرح کند.
 • صمیمیت در این روش، در خوانواده حکم فرماست. والدین و فرزند با هم صمیمی هستند. ارتباط آنها متناسب با درک کودک است.
 • والدین حامی و پشتیبان فرند خود  و از فرزند خود مراقبت می کنند و حس حمایتگری را به کودک می آموزند. درباره علائق او و امورات روزمره از آنها می پرسند و منتظر جواب می مانند.
 • در این حالت، قوانین خانواده مشخص است و نه با زور، بلکه با دلیل و برهان، علت قوانین توضیح داده می شود و نه والدین نه فرزند، هرگز قانون شکنی نمی کنند.
 • والدین شنونده های خوبی هستند و اصول خوب گوش کردن را بلدند و به محض بروز مشکل یا ناراحتی از طرف کودک خود، از او می خواهند که درباره دلیلی ناراحتی خود صحبت کند.
 • پدر و مادر از تنبیه کردن و پاداش دادن به اندازه استفاده می کنند و وظایف خود را به عنوان محبت درنظر نمی گیرند و به ازای خوب بودن خود بر کودک منت نمی گذارند.
 • والدین نسبت به فرزند خود اعتدال را رعایت می کنند.

شیوه های فرزند پروری مقتدرانه

جهت یادگیری اصول و متدهای فرزندپروری و همچنین شناخت نیازها و خواسته های فرزندان، می توانید با تهیه پادکست های مشاوره ما در زمینه فرزندپروری با راهکارهای عملی و کاربردی آشنا شوید. راهکارهای ارائه شده در این پادکستها، کاملا کاربردی بوده و به شما در حد شرکت در چندین جلسه مشاوره کمک خواهد کرد. درست مانند اینکه با هزینه کمتر ،جلسه ی مشاوره ارزان بسیار مفید داشته اید.

پرسش و پاسخ روانشناسی
 

روش فرزندپروری سهل گیرانه

این والدین برای کودک خود قوانین تعیین نمی کنند. با کودکان خود صمیمی و مهربان هستند اما تمایلی ندارند برای فرزندشان مرزی تعیین کنند. بخاطر همین هم روی رفتارهای کودک خود کنترلی نخواهند داشت. البته شاید برای کودک شرایط خوبی فراهم شود تا هرکار دلش می خواهد انجام دهد اما وقتی بزرگ شود به یک فرد قانون شکن و بی فکر تبدیل می شود و گاهی تمایل به خشونت نیز در این افراد دیده می شود. هرچند که هر کودکی دوست دارد هرکار دلش می خواهد انجا مدهد، اما از طرفی از اینکه ببیند او را والدین خود اشراف دارد، نه آنها به او، احساس ترس و و حشت می کند و با بزرگتر شدن، با اختلالاتی چون افسردگی انزوا و اضطراب دست و پنجه نرم می کند.
والدین سهل گیر، به کودک خود عشق می ورزند اما هنگام تنبیه، محبت خود را از او می گیرند. نسبت به فرزند خود توقعی ندارند و بخاطر اینکه به او مسئولیتی واگذار نمی کنند او را فردی تنبل و بی عرضه تبدیل می کنند و به طور کلی او را فردی خام که نمی داند در شرایط سختی یا ناملایمات چه کارهایی باید انجام دهد بار می آورد. چون کودکی که نه قانونی رعایت کرده، نه حد و مرزی داشته، دیگر برای انجام هیچ کاری فکر نمی کند و نسنجیده دست به هرکاری می زند و این بزرگ ترین دلیلی است که فرد به سمت مصرف موارد مخدر رو می آورد چون عواقبش برایش تعریف نشده و فکر می کند بی قانونی علاوه بر خانواده بر همه جا حکفرماست.

روش فرزندپروری مستبدانه

در این روش، والدین به نوعی حق فرزند را در نظر نمی گیرند و تصور می کنند فرزند در همه حال باید به آنها چشم بگوید!! این والدین طاقت نافرمانی از فرزند ندارند و چون فکر می کنند بهترین ها را برای فرزند خود درنظر می گیرند پس فرزند نباید مخالفتی با نظرشان داشته باشد. البته قطعا والدین مستبد و بداخلاق، کودکان مستبدی که در آینده دچار ضعف های اخلاقی بسیاری خواهند شد، تحویل جامعه می دهند. در این سبک، والدین علاقه شدیدی دارند که بخواهند قدرت خود را به رخ بکشند و اصلا نیازهای کودک را درنظر نمی گیرند. این پدر و مادرها ابراز محبت به کودک نمی کنند و برای اینکه او را کنترل کند او را از شیوه های ترساندن استفاده می کنند. ویدیوی والدین کنترلگر چگونه با رفتارهایشان شخصیت فرزند خود را تخریب میکنند را از دست ندهید. این والدین از اینکه فرزندشان فقط چشم بگویند احساس رضایت می کنند و اگر از دستورشان پیروی نکنند، آنها را تنبیه می کنند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید