هوش عاطفی_ویژگی های افراد دارای هوش عاطفی بالا
هوش عاطفی_ویژگی های افراد دارای هوش عاطفی بالا ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
فواید سحرخیزی_تاثیر سحرخیزی بر سلامت روح و روان از نظر روانشناسی روانشناسی شخصیت

فواید سحرخیزی_تاثیر سحرخیزی بر سلامت روح و روان از نظر روانشناسی

فواید سحرخیزی چیست؟

اما آیا فواید و مزایای سحر خیزی را می دانید ؟ سحر خیزی فواید مثبت بی اندازه ای برای ذهن و بدن شما دارد . و این یک ادعای پوچ و بی سند نیست ، علم سال هاست استدلالات و بیانات زیادی در این باب دارد ..اگر چه صبح زود بیدار شدن کار سختی ست اما سحر خیزی را تمرین کنید تا از فواید بی نظیر آن شگفت زده شوید .

حال میخواهیم با فواید سحر خیزی بیشتر آشنا شویم :   (( هر روز صبح زود بیدار شو بنابراین وقتی بقیه در حال رویا دیدن اند تو میتوانی رویا هایت رو به حقیقت تبدیل کنی : هارد ِلورد))

 

☘1) زمانی برای آرامش و سکوت :

بر طبق مطالعات NCBI زمانی که شما صبح زود از خواب بیدار میشوید قبل از بیدار شدن شهر بیدار شده اید و این بدین معناست که هیچ صدای ناهنجار و ناخوشایند ناشی از ترافیک و هرج مرج و موزیک وجود ندارد ، به طور اساسی شما یک زمان با آرامش برای خودتان دارید ؛ یه تایم عالی و با ارزش در زندگی های شلوغ و پر تنش امروز.

یک زمانی برای تنفس کردن ریلکس کردن و یا خواندن یک کتاب و حتی لذت بردن از مناظر بیرون ..اما این زمان با آرامش، فواید عالی دیگری هم برای بدن و مغز شما داره مثل :

1 : افزایش سطح اکسیژن مغز

2 : کاهش فشار خون

3 : کاهش سردرد های میگرنی

4 : بالارفتن سلامت روحی

اگر شما فقط یک مدت کوتاه در در سکون و آرامش سپری کنید میتوانید مزایا و فواید زیادی را تجربه کنید که این خود میتواند دلیلی برای سحر خیزی باشد

 

 

☘2) شما میتوانید برای روزتان برنامه ریزی کنید :

زمانیکه شما صبح زود بیدار میشوید وقت مناسبی برای لیست کردن کارها و وظایف روزانه خود دارید اما زمانیکه دیر از خواب بیدار شده اید وقتی برای فکر کردن و برنامه ریختن نخواهید داشت .برنامه ریزی روزانه موجب بازدهی و مدیریت بهتر کارها و کنترل استرس میشود .هنگامیکه شما برای وظایف روزانه خود برنامه و لیست کاری دارید بهتر میتوانید وظایف خود را انجام دهید ؛ بدون داشتن لیست و برنامه کاری شما احتمالا کارهای مهم خود را فراموش خواهید کرد بنابراین برای بازدهی بهتر و کنترل استرس و جلو گیری از فراموشی کارها و وظایفتان درمیان خستگی ها و حواس پرتی های روزمره تایمی برای نوشتن یک برنامه و لیست کاری قرار دهید .

 

 

 

☘3) زمانی که شما صبح زود بیدار میشوید وقتی برای صرف صبحانه دارید :

هنگامیکه که شما صبح دیر از خواب بیدار میشوید زمانی برای مهیا کردن یک صبحانه مغذی ندارید بنابراین از فست فود که ارزش غذایی پایینی دارد و یا از غلات صبحانه که حاوی شکر فراوانی است استفاده میکنید و حتی بدتر از آن یک نوشیدنی فوری میخورید ؛ صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است و نباید با غذاهای ناسالم یکسان و یا کوچک شمرده شود .

داشتن یک وعده غذایی سالم در ابتدای روز موجب بهزیستی و رفاه شما در ادامه روز میشود و همچنین باعث بازداری شما از خوردن غذاهای بی ارزش و غیر مفید در ادامه روز خواهد شد .

از جمله اثرات مطلوبی که یک صبحانه خوب میتواند داشته باشد که موجب سحرخیزی شما شود عبارت است از :

1: بهبود سوخت ساز های بدن و سوزاندن کالری

2: فراهم کردن مقدار بیشتر انرژی

3: کاهش سطح کلسترول های منفی

4: کاهش خطر بیماری های قلبی دیابت

5: کاهش شانس ابتلا به چاقی

6: تامین میزان سلامت بدنی

7: باعث حال بهتر و تفکر مثبت تر

شما باید شگفت زده شده باشید که چقدر صرف صبحانه در ابتدای روز برای شما مزایا و فایده دارد.

 

☘4) بهبود کار کرد مغز :

هنگامیکه دیر از خواب بیدار میشوید،در ابتدا و طول روز احساس سستی و گیجی دارید و نیاز دارید برای کارها و وظایف روزمره خود ساعتتان را کوک کنید .

بر طبق مطالعات زیست شناسی پورفسور کیرستوفر رنولر :

(( افرادی که صبح ها زود بیدار میشوند مهارت حل مسئله و تفکر انتقادی بهتری نسبت به سایرین دارن .)) اونها گرایش بیشتری به خلاقیت و شوخ طبعی دارند و راحتتر با وظایف و مسئولیت های خود کنار می آیند درنتیجه باعث افزایش تمرکز آنها میشود ؛ این بدان معناست که اگر شما به دنبال عمل برونگرایانه تر هستید و هدف شما ارتقا و پیشرفت کارهای خود است سحر خیزی راهیست که باید امتحان کنید .

 

 

☘5) تامین انرژی بیشتر :

به طور کلی زمانیکی شما صبح زود از خواب بیدار میشوید احساس سستی و کرخی دارید، تمام کاریکه برای ازبین رفتن این حالت عذاب اور باید انجام بدهید تغیر ساعت خواب و بیدار شدن زود تر است .احتمالا به این تغییر علاقه ای نداشته باشید اما این کار قطعا مفید است .این تغیر زمانبندی خواب به شما این امکان را میدهد که به خواب عمیق فرو بروید.

بیاید به این مسئله جزئی تر نگاه کنیم :

وارد شدن به مرحله عملیاتی خواب عمیق فواید بسیاری دارد به خواب رفتن و زود بیدار شدن میتواند به شما کمک کند که راحتر به مرحله عملیاتی خواب برسید .

حال ببینیم چه اتفاقی در مرحله عملیاتی خواب می‌افتد

1: افزایش تغذیه خون عضله ها

2: ترمیم بافت ها

3: تمرمیم استخوان ها

4: تصحیح بافت سلولی

5: رها شدن هورمون رشد برای ساختن عضله ها

6: ریلکس شدن عضلات بدن

این ها مزایای سودمند و قطعیه دوره عملیاتی خواب عمیق است . پس برای احساس تازگی و سرحال بودن هر صبح شما، نیاز به خواب عمیق دارید و برای خواب عمیق راحتر شما نیاز دارید زودتر بخوابید و زودتر بیدار شوید به همین سادگی .

 

☘6) جذابیت بیشتر برای شما :

این تغیر (زود خوابیدن و زود بیدار شدن ) باعث جذابیت بیشتر شما خواهد شد .ظاهر همه چیز نیست اما اگر این مسئله برای شما مهم است شما میتوانید به  ظاهر خود بهبود ببخشید اگر هر صبح زود ازخواب بیدار شوید . میتوانید درک کنید که هر چقدر شما کسل تر و خسته تر باشید کمتر جذاب به نظر میرسید بر طبق مطالعات دانشگاه Stockholm : خوابیدن و دیر بیدار شدن باعث خستگی و احساس کسالت میشود .فاکتور های دیگری هم برای زود بیدار شدن هست. افرادی که صبح زود بیدار میشود حجم شاخص بدنی کمتر دارند ؛ بنابراین همه افراد از هر نوعی میتوانند جذاب باشند و اگر هدف شما کاهش وزن و تناسب اندام باشد صبح زود بیدار شدن راهیست که باید بروید .

 

 

☘7) سحرخیزی با گرفتن نمره خوب برای دانش آموزان در ارتباط است :

هنوز دانش آموز هستید؟ بسیاری از دانش آموزان  تا نیمه های شب بیدار اند و هر وقت اضافه ای که پیدا کنند را میخوابند و اگر شما شروع کنید که زود بیدار شوید به نمر های شما کمک خواهد کرد .حداقل در کشور های اروپایی و آمریکایی بدین گونه است که دانش آموزان برای کسب نمره خوب زود میخوابند و صبح زود از خواب بیدار میشوند .زود بیدار شدن میتواند به مدیریت بهتر زمان شما کمک کند و کسی که زود بیدار میشود تمرکز و دقت بالایی دارد .

 

 

☘8) خواب بهتری خواهید داشت

☘9) فعال تر و پرکار تر هستید :

در سالا 2008 مقاله ای در باب فیزیک در آلمان  ابلاغ کرد ؛کسانی که صبح زود از خواب بیدار میشوند تاخیر و تعلل کمتری نسبت به آنهایی که تا نیمه های شب بیدار اند و دیر از خواب بیدار میشوند دارند.

هر صبح شما گرایش دارید به اینکه منظم و متمرکز باشید که این با فعال تر بودن و بازدهی بهتر کار های شما در ارتباط است مطالعاتی در این زمینه به شرح کامل این موضوع پرداخته که زود از خواب بیدار شدن با سازگاری و تعاون همپوشی دارد .فواید دیگری که سحرخیزی دارد و باعث بهروری بیشتر کار ها و فعالیت های شما میشود : 

1: مغز شما گرم میشود و سریعتر برای فعالیت هایتان راه میافتد .

2: شما روزتون رو با حواسپرتی کمتری آغاز میکنید .

3: شما؟ میتوانید برای ادامه روزتان برنامه کاری و روزانه بچینید .

4: شما انرژی بیشتری برای وظایفتون دارید .

5: شما در حالت و حال بهتری هستید .

 

☘10) افزایش سلامت روح و روان و تفکر مثبت :

سحر خیزی فواید مثبت زیادی دارد اما احتمالا بزرگترین این فواید سلامت روح و روان است زمانی که شما دیر میخوابید و صبح دیر از خواب بیدار میشوید در خطر افزایش رشد افسردگی هستید و همچنین بقیه اختلالات و بیماری های روحی و روانی .یک تحقیق مبنی بر شناخت درمانی منتشر کرد که افرادی که دیر میخوابند و صبح ها دیر از خواب بیدار میشوند در خطر افزایش افکار منفی هستند این افکار منفی معمولا   عذاب آور است اگر شما جزو آن دسته از افردای هستید که نیمه های شب با طوفانی از افکار منفی بیدار میشوید ؛ احتمالا صبح زود از خواب بیدار شدن کاری است که باید انجام دهید .

 

نویسنده: مائده چراغی - با نظارت دکتر رضایی


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  1. حامد رضایی
    حامد رضایی

    عالی بود ممنون از سایت خوبتون https://renoyar.ir

سوال خود را از ما بپرسید