مشاوره خانواده چیست و چگونه به رابطه سالم اعضای خانواده کمک می کند
مشاوره خانواده چیست و چگونه به رابطه سالم اعضای خانواده کمک می کند ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
اهداف رابطه خراب کن_در روابط زناشویی چه اهدافی هستند و  چرا این اهداف باعث سرد شدن طرفین می شود؟ روانشناسی زندگی مشترک

اهداف رابطه خراب کن_در روابط زناشویی چه اهدافی هستند و  چرا این اهداف باعث سرد شدن طرفین می شود؟

وقتی زن یا شوهر و یا هردو، رفتارهایی را که در آنها تعلق خاطر ایجاد می کنند و آنها را مهم جلوه می دهند، نیاموخته اند از یکدیگر دلسرد می شوند و مرتکب رفتارهایی می شوند که آنان را از رابطه رضایت بخش دور می کند. به عنوان مثال در بگو مگو ها به حربه گریه متوسل می شوند. آنها از چند قطره اشک برای کنترل یکدیگر، جریحه دار کردن احساسات یکدیگر یا جلب توجه استفاده می کنند. برای مثال وقتی اشک در چشمان شوهر جمع می شود، زن به خودش می گوید<< داره گریه می کنه؛ حتما ناراحتش کرده ام. اوضاع را روبه راه می کنم>>.

گاهی نیز طرفین به عصبانیت روی می آورند و با آن حرف خود را به کرسی می نشانند. به عنوان مثال مرد به خودش می گوید << بهتر است این کار را نکنم در غیر این صورت از کوره در می رود>>. گاهی نیز برای جلب توجه یا وا داشتن یکدیگر به گوش دادن، به حربه عصبانیت متوسل می شوند. برای مثال زن به خودش می گوید << وقتی به حرف هایم گوش می دهد که عصبانی شوم و چیز پرت کنم. اگر این کار را نکنم، مثل صخره سرد و بی روح است>>.

عده ای از زن و شوهرها نیز بی آنکه خودشان بدانند برای جلب توجه یا کنترل همسرشان به افسردگی رو می آورند. به عنوان نمونه می گویند << من امشب حوصله ندارم و نمی توانم به آن مهمانی شام بیایم>>. زن یا شوهر افسرده همسر خود را از مهمانی ، تفریح و امور مشابه محروم می کند. همچنین گاهی اوقات مسئولیت های خود را به همسرش محول می کند. در زندگی های مشترکی که این نوع رفتار ها در آنها متداول است، اهداف منفی جای اهداف مثبت را می گیرند و رابطه زن و شوهر را خراب می کنند.

 

رابطه خراب

 

اما این اهداف رابطه خراب کن چه هستند؟

دکتر رودولف درایکورس، روانپزشک، مولف و استاد نامور دانشگاه متوجه شد آدمهای دلسرد معمولا در راستای یکی از این چهار هدف حرکت می کنند: توجیه ضعف های خود، جلب توجه، قدرت طلبی و انتقام. درهیچ رابطه‌ای نباید تحمل کنید را مطالعه کنید.

سرزنش

وقتی زن و شوهر بی عرضگی خود را نمی پذیرند و امیدی به موفقیت ندارند، با سرزنش همسرش در توجیه خود بر می آید.

جلب توجه

آدم دلسرد و بی عرضه یکسره دنبال جلب توجه و تایید همسرش است. او فقط وقتی مورد توجه قرار می گیرد، احساس مهم بودن می کند.

قدرت طلبی

کسی که احساس حقارت و ناکامی می کند از همسرش توقعات نامعقولی دارد و حرف هایی از این دست که << کنترل کار ها در دست من است و هرچه بخواهم بدست خواهم آورد>> می زند.

انتقام

وقتی کسی احساس منفور بودن، مظلوم بودن و قربانی بودن می کند و امیدی به جلب محبت و مقبولیت نزد همسرش ندارد با اعمال و گفتارش احساسات او را جریحه دار خواهد کرد.

وقتی زن و شوهر راه و رسم تعلق خاطر و مهم بودن را نیاموخته اند، دلسرد می شوند و رفتارشان در راستای یکی از این چهار هدف رابطه خراب کن خواهد بود. با این اهداف رابطه خراب کن که زن و شوهر آگاهانه یا ناآگاهانه آنها را بر میگزینند می توانیم ریشه بسیاری از اختلافات زناشویی را توضیح بدهیم. بعضی از آدمها علنا با خصمانه رفتار کردن، مشاجره و رد کردن، به اختلافات خود با همسرشان دامن می زنند. عده ای هم رفتار های مخرب منفعلانه، تنبلی، لجاجت یا فراموش کارانه دارند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید