اولویت روابط زناشویی_چهار اولویت بسیار مهم در سبک زندگی روابط زناشویی
اولویت روابط زناشویی_چهار اولویت بسیار مهم در سبک زندگی روابط زناشویی ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
تاثیرات پورنوگرافی_آسیب های  پورنوگرافی بر زندگی زناشویی روانشناسی مشکلات جنسی

تاثیرات پورنوگرافی_آسیب های پورنوگرافی بر زندگی زناشویی

تاثیر پورنوگرافی بر زندگی زناشویی

حقیقت این است که ، در حال حاضر ، اطلاعات قطعی در مورد اینکه چگونه مشاهده پورنوگرافی بر یک فرد یا بر نگرش های جنسی او تأثیر می گذارد ، نداریم. یکی از عواملی که برای دیدن یک رابطه علت و معلولی واقعی لازم است، زمان است. با این حال، فراگیر بودن فیلم های پورن ، سهولت دسترسی و دفعات استفاده از پورنوگرافی همه و همه برای این امر تاثیر گذار است. بنابراین ، محققان از مشاهده الگوهایی که با گذشت زمان در رابطه با استفاده از پورنو رخ می دهد،بهره ای ندارند.
آنچه شناخته شده است این است که تعداد افراد مشاهده کننده، با درآمد نجومی این صنعت رابطه مستقیم دارد. حداکثر 99٪ مردان بزرگسال و 80٪ دانش آموزان مورد مطالعه گزارش کردند که در برخی موارد پورنوگرافی تماشا کرده اند. 
در یک مطالعه ، میانگین سنی اولین مواجهه 14 سال بوده است ، اما برخی از دانش آموزان زیر 12 سال گزارش دادند که به پورنوگرافی دسترسی دارند. سایت معمول استفاده شده ، Pornhub ، گزارش می دهد که ، برای 120 میلیون نفر ، بازدید از سایت آنها یک فعالیت روزانه است. یعنی در هر روز این سایت 120 میلیون نفر بازدید کننده دارد. اینکه دقیقاً چقدر این صنعت درآمد کسب می کند مشخص نیست اما به نظر می رسد که به راحتی 100 میلیارد دلار در سال باشد. 

تاثیر پورنو بر زندگی زناشویی

نحوه استفاده پورنوگرافی تحت تأثیر COVID-19 

ویروس کرونا ویروس سال 2020 تقریباً هر جنبه از زندگی روزمره ما را در سطح جهانی و جزئی تغییر داده است و این شامل الگوهای قابل مشاهده از پخش فیلم های پورنوگرافی است. در حین صدور حکم قرنطینه و فاصله اجتماعی ، Pornhub تا 24٪ افزایش بازدید سایت را از اواسط فوریه تا اواسط مارس سال 2020 گزارش کرد. 
این شامل مدت زمانی است که حکم های ماندن در خانه اثر می گذارد و منعکس کننده مقایسه الگوی مصرفی است که در دوره قبل از همه گیری دیده میشده است. این داده ها از 27 کشور جمع آوری شده است که دارای سطحی از سیاست قفل هستند. یعنی سایت پورن هاب برای آنها قفل است. 
هنگامی که مشاهدات مربوط به دفعات استفاده در ساعات خاصی از روز انجام می شد ، در 3 بامداد 31 درصد در بازدید از سایت پورنوگرافی افزایش یافت. همچنین اشاره به افزایش 26 درصدی استفاده در ساعت 1 بعدازظهر بود. این امر سوالاتی را در مورد استفاده از پورنو مرتبط با اختلالات در الگوهای خواب و کاهش بهره وری کار ایجاد می کند. برخی از این موارد ممکن است نشان دهنده خستگی یا افزایش دسترسی به رایانه شخصی در هنگام حضور در خانه باشد.
این افزایش استفاده از پورنو همچنین ممکن است تلاشی برای تسکین و آرامش خود ، کاهش استرس و مقابله با اضطراب و افسردگی مربوط به COVID باشد.
همچنین قرنطینه عدم اطمینان مالی و جدایی از نزدیکان را که قبلاً دیده نشده بودند را افزایش داده است. استفاده از پورنو ممکن است تلاشی برای تحقق خواسته های برآورده نشده مانند ارتباط انسانی باشد. عدم دسترسی به برنامه های فعالانه در طی شیوع همه گیر ، آن دسته از افراد را که دچار سابقه رفتار اعتیاد آور با دسترسی حضوری هستند را محدود می کند که این نیز می تواند یک عامل باشد.

در رابطه زناشویی چگونه مسئله پورنو را برطرف کنیم

عوارض پورن 

ادراک تغییر یافته از بدن

یعنی درک انسان از بدن خود و شریک جنسی خودش تغیر پیدا کرده است. تصاویری که می بینیم ، تا حدی استانداردهای زیبایی و مفهوم جذابیت را شکل می دهد. البته تا حدی، و تا حد بسیار زیادی اغراق و بزرگ نمایی است. برای برخی، استفاده از پورنوگرافی نارضایتی از کیفیت روابط عاشقانه آنها را ایجاد می کند. آن دسته از مصرف کنندگان پورنوگرافی با شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 25 ، نارضایتی بیشتری را در روابط خود گزارش دادند. با پورنوگرافی ممکن است تماس های مکرر با انواع بدن ها رخ دهد(در فیلم) که ممکن است ایده های متعارف مناسب یا جذاب بودن را برآورده کند. اگر افراد بدن خود را با این استانداردها مقایسه کنند و احساس کنند فقدان اعتماد به نفس دارند ، می تواند آسیب ببیند. سایر آسیب های تماشای پورنو آنها می توانند بدن خود را خارج از حد مطلوب ببینند. اگر آنها بدن همسر خود را با آنچه در پورنو مشاهده می شود مقایسه کنند ، این می تواند نارضایتی از رابطه را افزایش دهد. این امر همچنین ممکن است ارتباط بین استفاده از پورنوگرافی زنان و نوجوانان و پریشانی روانی را توضیح دهد.

رضایت جنسی از پورنوگرافی

هنگامی که بیش از 6400 کاربر جوان پورنوگرافی مورد بررسی قرار گرفتند ، تعداد زیادی گزارش دادند که احساس کردند این اثرات منفی پورنو بر زندگی آنها تأثیر دارد. در میان این تأثیرات منفی ، کاهش کلی رضایت جنسی توسط 1 نفر از 4 فرد مورد مطالعه گزارش شده است. همچنین در این تحقیق نیاز به تحریک بیشتر برای رسیدن به ارگاسم، دلیل مصرف پورنو توصیف شد.
با این حال ، یک مطالعه نشان داد که برای زنان بالغ ، استفاده از پورنوگرافی آستانه کمتری برای تحریک و دشواری کمتری برای دستیابی به ارگاسم پیش بینی می کند. کاربرانی که به طور ذهنی استفاده از آنها را مشکل توصیف می کنند ، در مقایسه با کاربران پورنوگرافی که احساس نمی کردند استفاده از آنها مشکل ساز است ، دو تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد اختلال عملکرد جنسی را گزارش کنند. برخی اعتراف کردند که از نیازهای اساسی و مسئولیتهایشان در جهت استفاده از پورنو، باعث نادیده گرفتن این نیاز ها و مسئولیت ها شده است. این در میان کسانی که خود را به عنوان اعتیاد به پورنو معرفی می کردند معمول بوده است. کسانی که قبل از 12 سالگی مشاهده پورنوگرافی کرده بودند ، احتمالاً احساس می کردند که استفاده و مشاهده پورنو برای آنها ضروی و به شکل اعتیاد شده است. 

آسیب های جدی پورن

پرخاشگری جنسی، نتیجه پورنو

کاربران پورنوگرافی به احتمال زیاد در هنگام برخوردهای جنسی خود  با حالت پرخاشگری شرکت می کنند. یکی از معدود نتایج تحقیقات ثابت این است که پرخاشگری جنسی - هم ارتکاب و هم بزه دیدگی - با استفاده از پورنوگرافی ارتباط دارد. این ممکن است به دلیل سناریوهای به تصویر کشیده شده باشد در پورنوگرافی که بر ایده فرد در مورد اینکه چگونه برخورد جنسی باید  داشته باشد تأثیر  بگذارد. 
برخی از کاربران جوان پورنوگرافی را آموزشی توصیف کردند.
این امر کاملا مخالف است با آنچه در برخی از  صحنه های صریح جنسی که در فیلم  به تصویر کشیده شده است. البته خشونت شدید نادر بود ، موضوعات پرخاشگری خفیف ، پرخاشگری کلامی و سلطه در 75٪ فیلم های پورنوگرافی وجود داشت.
مشخص نیست که آیا روند افزایش اخیر خشونت شریک زندگی صمیمی در میان نوجوانان با دسترسی بیشتر به رسانه های دارای محتوای پورنوگرافی ارتباط مستقیم دارد یا خیر. اما بی ارتباط نیست.

سایر رفتارهای نابهنجار جنسی

همچنین به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی، نگرش مجاز تری نسبت به برخوردهای جنسی و رابطه جنسی غیر رسمی باشد و ممکن است در روند فرهنگ "قلاب" نقش داشته باشد. آنچه ممکن است نگران کننده باشد این است که اگر جوانان احساس کنند که از تماشای پورنوگرافی یاد می گیرند -  عدم استفاده از کاندوم در رابطه جنسی  که به تصویر کشیده می شود میتواند یک پیام بسیار منفی باشد. همچنین ممکن است خشونت را جذابیت طلقی کنند، بدون آنکه بدانند خشونت به سردی در روابط زناشویی می انجامد. 

منابع:
توسط وین پارکر
بازبینی شده توسط امی مورین ، LCSW
در 11 دسامبر سال 2020 به روز شده است.

مترجمان: دکتر فهیمه رضایی و مائده چراغی


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید