زود انزالی در مردان_دلایل و روش های درمان زودانزالی در مردان
زود انزالی در مردان_دلایل و روش های درمان زودانزالی در مردان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
روانشناسی جنسیتی و میل جنسی در مردان_دلایل کاهش میل جنسی مردان روانشناسی زندگی مشترک

روانشناسی جنسیتی و میل جنسی در مردان_دلایل کاهش میل جنسی مردان

اهمیت روابط جنسی برای مردان

داشتن روابط جنسی ایده آل در زندگی مشترک بسیار اهمیت دارد و این اهمیت به قدری است که بقا و ادامه زندگی مشترک را در مردان تعیین میکند. میل جنسی در مردان انگیزه زیادی در او برای ازدواج ایجاد می کند و چنانچه این نیاز در او تامین نشود به شدت انگیزه اش را برای ادامه رابطه از دست می دهد. همچنین در زندگی مشترک، حتی اگر مرد کینه یا ناراحتی از همسر خود داشته باشد، از ایجاد رابطه جنسی کناره گیری نمی کند و همچنین مرد درصورتیکه از همسر خود رضایت داشته باشد همیشه آمادگی برقراری رابطه جنسی را دارد.

می توان گفت میل جنسی در مردان مشابه نیاز به صحبت کردن در زن ها می باشد. همانطور که یک زن نیاز دارد صحبت کند تا تخلیه روانی شود و در غیر این صورت احساس افسردگی می کند مردان نیز در صورت نداشتن رابطه جنسی کم کم دچار ناامیدی و افسردگی خواهند شد همچنین مردان در صورتیکه نیاز جنسی شان برطرف نشود، ممکن است دچار استرس هایی شوند که به مرور افزایش نیز پیدا می کند. در بسیاری موارد شاهد بودیم زنانی که از نظر روابط جنسی بسیار سرد بوده اند و میلی به برقراری ارتباط نداشته اند در زندگی به مشکل برخورده و مجبور شده اند به روانشناسان مختلف مراجعه کنند تا بتوانند همسرشان را مجددا به سمت خانواده سوق دهند.

مطلب مرتبط: مشکلات جنسی چیست | انواع مشکلات جنسی را از نظر روانشناسی بشناسیم

میل جنسی در مردان

نقش زنان در میزان میل جنسی مردان

بنا بر تحقیقات مختلف و تجارب به دست آمده، به راحتی می توان ادعا کرد که نقش زن در ارتباط جنسی مناسب، بسیار مهم است. یک زن می تواند با بی توجهی به ظاهر خود، تمیز نبودن، شلخته بودن و رسیدگی نکردن به اوضاع ظاهری خانه و ندانستن نقش موثر خود در رابطه زناشویی، قطعا می تواند مرد را دچار سردی کند و باعث شود از او فاصله بگیرد. بسیار دیده ایم مردانی که در جامعه در برخوردهایشان بسیار قاطع، گرم و باوقار رفتار می کنند اما با همسر خود رفتار خوبی ندارند یا برای با او بودن وقت نمی گذارند. یکی از دلایلی که مرد تمایل ندارد که با خانواده خود وقتش را سپری کند این است که زن به روابط جنسی اشتیاقی ندارد یا برای بهتر شدن رابطه تلاشی نمی کند. نکته بسیار مهم که اینجا مطرح می شود این است که مردان در این حالت فکر می کنند که همسرشان آنها را دوست ندارد چون مردان میزان دوست داشتن همسر خود را طبق تمایل آنها برای برقراری رابطه جنسی می سنجند. پس در صورت عدم تمایل زن، به صورت غیر مستقیم، در زندگی زناشویی میل جنسی در مردان نیز کاهش خواهد یافت. 

پرسش و پاسخ : خانم دکتر نظر شما در ارتباط با اینکه نیاز جنسی یه نیاز ضروریه و حتما باید برطرف شه چیه ؟ یعنی هرکسی که سکس نداره داره به خودش آسیب می زنه 

روانشناسی جنسیتی مردان

برخی مواردی که می تواند در افزایش یا کاهش میل جنسی در مردان تاثیر گذار باشد را با هم بررسی می کنیم:


مثلا اینکه زن لباس زیر مرتب و زیبایی بپوشد. اینکه آراسته و خوشبو باشد. اینکه به محیط خانه اهمیت بدهد و علاوه بر خود، به اوضاع خانه نیز اهمیت بدهد. مردها به زنان غرغرو تمایل و کششی ندارند و از آنها دوری می کنند مخصوصا اگر این غر زدن ها یا امر و نهی کردن ها حین رابطه نیز ادامه داشته باشد.

زنهای بی اعتماد به نفسی که دائم ازخود ایراد می گیرند و خود را خوب و جذاب نمی بینند ، یا اینکه از بقیه و مخصوصا از همسر خود دائم ایراد می گیرند و حس حقارت را به آنها القا می کنند، نباید انتظار داشته باشند تا همسرشان برای برقراری رابطه جنسی تمایلی از خود نشان دهد.

در ادامه، خانم هایی اهل دستور دادن و امر و نهی کردن هستند یا برعکس بسیار ساکت و آرام هستند و نیز حین رابطه هیچ تحرکی از خود نشان نمی دهند و انگار می خواهند فقط انجام وظیفه کنند و هیچ هیجانی برای مرد ایجاد نمی کنند نیز باید به مرور منتظر دوری و فاصله گرفتن شوهرشان باشند.

روانشناسی جنسیتی مردان

برای مردان رابطه جنسی، ابراز علاقه و هیجان و دریافت می باشد

مردان، حتی اگر بسیار خسته باشند، باز دوست دارند برای رفع خستگی خود و دریافت انرژی، رابطه را ایجاد کنند. درواقع آنها برای ایجاد رابطه جنسی نیروی نهفته ای را به صورت ذخیره در خود دارند. درحالیکه این امر در زنان کاملا برعکس است و وقتی زنان خسته باشند از داشتن رابطه جنسی دوری می کنند. مردان از اینکه بخواهند لذتی دوطرفه را ایجاد کنند احساس قدرت می کنند و حس خوبی پیدا می کنند. این عشق ورزی را به معنای تعلق، تعهد و حفاظت می دانند و به این خاطر بر عواطف و احساساتشان تاثیر زیادی می گذارد. همچنین ایجاد رابطه جنسی ، اثرات مثبتی چون ایجاد آرامش در هر دو طرف دارد، این آرامش از هر لحاظ فکری، جسمی، اجتماعی می تواند باشد.

مرد یا زنی که در زندگی زناشویی یک رابطه ی جنسی ایده آل را تجربه می کند، آرامش کافی در برابر مشکلات خود پیدا می کند و می تواند روی مشکلات تمرکز کنند و آنها را مدیریت کنند  چون از لحاظ فکری، به آرامش کامل رسیده اند . همانگونه که گفتیم توجه و اهمیت دادن به میل جنسی در مردان بسیار در کیفیت رابطه تاثیر گذار می باشد. هر دو شخص در این حالت خواب راحتی خواهند داشت و با مشکلات کمبود خواب مواجه نخواهند شد و علت آن آزاد شدن اکسی توسین هنگام ارگاسم می باشد . طبق تحقیقات به عمل آمده از روانشناسی خانواده و روانشناسی جنسی، زوج هایی که مقاربت های با تعداد دفعات درستی دارند ، ظاهر و سیستم ایمنی بهتری دارند و از بیماری هایی که بخاطر ضعیف بودن بدن ایجاد می شود، مصون می مانند. از لحاظ روحی، وقتی همسری احساس می کند که تمام تلاشش را کرده تا رضایت همسر خود را به دست آورد و موفق شده است، قطعا در تمامی ابعاد زندگی با اعتماد به نفس تر خواهد شد و حس قدرت در او ایجاد می شود و می تواند مشکلات را بهتر مدیریت کند چون احساس خوبی نسبت به خود پیدا خواهد کرد.

علت این که برخی از زنان از ایجاد رابطه جنسی جلوگیری می کنند ، ممکن است حفظ حس اقتدارشان باشد. گاهی زنها دوست ندارند به شوهر خود این حس را بدهند که محتاج او هستند و یا همسرشان بسیار در لذت آنها تاثیرگذار است. این زنها عموما زنان لجبازی هستند که با دوری از داشتن رابطه جنسی می خواهند امور زندگی را به عهده بگیرند و تسلط و ریاست خود را حفظ کنند. حتی از اینکه میل جنسی مرد کاهش یابد نیز نگرانی ندارند . بی خبر از آنکه جلوگیری و ممانعت یا فرار از ایجاد رابطه جنسی در زندگی مشترک می تواند عواقب شدیدی چون خیانت، چندهمسری یا جدایی را در پی داشته باشد.

دلایل مهم کاهش میل جنسی در مردان

فقدان یا کاهش میل جنسی در مردان معمولاً با انواع دیگر علائم همراه است و ناشی از برخی مشکلات فیزیولوژیکی یا روانی است. بسته به منشاء مشکل، از درمان های مختلفی استفاده می شود.

علل احتمالی عبارتند از عوامل روانی (مانند افسردگی، اضطراب، یا مشکلات رابطه)، داروها و سطوح پایین تستوسترون در خون.

مشکلات جسمانی

تاثیر فشار زندگی بر میل جنسی مردان

باید تاکید کنیم که فشار اقتصادی و شرایط سخت زندگی می تواند تاثیر مستقیم روی میل جنسی مردان بوجود بیاورد. ما معتقدیم که مردان همیشه مستعد رابطه جنسی هستند اما شرایط سخت و افکار پریشان و آشفته روی تمایل آنها برای برقراری رابطه جنسی اثر منفی می گذارد.

علت های رایج در کاهش میل جنسی در مردان

تاثیر اضطراب بر میل جنسی آقایان

سطوح بالای اضطراب یک مانع رایج برای عملکرد جنسی است  و کاهش میل جنسی برای مردان و زنان. این ممکن است اضطراب ناشی از استرس زندگی یا اضطراب خاص مربوط به رابطه جنسی باشد. افرادی که دارای برنامه کاری شدید، مسئولیت های مراقبتی یا سایر استرس های زندگی هستند ممکن است احساس خستگی کنند و در نتیجه میل جنسی پایینی داشته باشند. اضطراب و استرس همچنین می‌تواند نعوظ را برای فرد دشوارتر کند یا نعوظ را حفظ کند و فرد را از داشتن رابطه جنسی باز دارد. نتایج تحقیقات و بررسی های مربوط به اختلال نعوظ در مردان جوان، نشان داده است که افسردگی و اضطراب می تواند منجر به کاهش میل جنسی در مردان و افزایش اختلال عملکرد جنسی شود.
 

این افراد می توانند چندین گام برای مدیریت اضطراب و تقویت سلامت روان خود بردارند، از جمله:

 • رعایت بهداشت خواب
 • وقت گذاشتن برای یک سرگرمی مورد علاقه
 • ورزش منظم
 • خوردن یک رژیم غذایی مغذی
 • تلاش برای بهبود روابط
 • صحبت با یک درمانگر

 


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. پرویز
  پرویز

  خانم دکتر من به شدت مشتاق رابطه جنسی ام، ولی رابطه هم برقرار می کنم با خوشحال نیستم و این شوق من با ارتباط مجدد جنسی فروکش نمی کنه واقعا مشکل اصلی من چی هست؟

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   متاسفانه شما تصور می کنید که مشتاق رابطه جنسی هستید، درواقع شما علاقه مند به صمیمیت و علاقه مند به نوازش، نگاه، تمجید و پذیرفته شدن هستید. مثل خندیدن با یک نفر، احساس امنیت با او و این احساس که فردی واقعا ما را دوست دارد...

 2. افشاری
  افشاری

  خانم دکتر درد کلیه هم باعث کاهش میل جنسی میشه ؟ من دقیقا از وقتی که دچار سنگ کلیه شدم احساس می کنم تمایلی به برقراری سکس ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   دوست عزیز به طور کلی بیماری هایی که باعث دردهای مزمن می شوند می توانند باعث کاهش میل جنسی شوند. اما ممکن است دلایل دیگری نیز دخیل باشند پس حتما جهت درمان خود ابتدا از یک پزشک جهت معاینه و بررسی سایر علائم کمک بگیرید.

سوال خود را از ما بپرسید