روانشناس خوب_ویژگی های روانشناس خوب چیست و چه مزایایی دارد؟
روانشناس خوب_ویژگی های روانشناس خوب چیست و چه مزایایی دارد؟ ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
تفاوت روانپزشکی و روانشناسی_روانپزشکی چیست و چه تفاوتی با روانشناسی دارد؟ خدمات روانشناسی

تفاوت روانپزشکی و روانشناسی_روانپزشکی چیست و چه تفاوتی با روانشناسی دارد؟

روانپزشک کیست؟

اگر تا به حال به بررسی سلامت روان خود فکر کرده اید ، ممکن است کنجکاو باشید که روانپزشکان دقیقاً چه کاری انجام می دهند. روانپزشکان پزشکان پزشکی هستند که در زمینه بهداشت روان تخصص دارند. آنها صرفا روانشناس نیستند که فقط دارای مدرک پیشرفته است ، قبل از تعیین وقت با روانپزشک ، درک اینکه روانپزشکان چه کاری انجام می دهند و چگونه می توانند به شما کمک کنند مفید است. برخی روانپزشکان تخصصشان تنها برای یک رده سنی خاص است مانند روانپزشک بزرگسالان ولی معمولا روانپزشکان می توانند مشکلات اعصاب و روان همه سنین را تشخیص و درمان کنند. مطلب پیشنهادی: درمان افسردگی بدون دارو | آیا افسردگی سریع درمان می شود را می توانید مطالعه نمایید. 

روانپزشکی چیست

تعریف روانپزشکی

روانپزشک یک پزشک است که در زمینه بهداشت روان و بیماری تخصص دارد. روانپزشکان یا MD یا DO هستند و می توانند دارو تجویز کنند. برخی از روانپزشکان نیز به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع برای بیماران بهداشت روان ، از روان درمانی به همان شیوه درمانگران و روانشناسان استفاده می کنند. بیشتر روانپزشکان فقط جنبه های پزشکی بهداشت روان را متمرکز می کنند و روان درمانی را به درمانگران یا روانشناسان ارجاع میدهند. 

دانشکده پزشکی روانپزشکان

روانپزشکان مجبور به تحصیل در دانشکده پزشکی هستند زیرا آنها پزشک متخصص در زمینه بهداشت روان هستند. روانپزشکان پس از گذراندن چهار سال دوره دانشگاهی در درجه اول علوم ، چهار سال دوره پزشکی اضافی را گذرانده اند. پس از این مدت ممکن است روانپزشک تحصیلات تکمیلی را طی کند تا در یک زمینه خاص مانند روانپزشکی سالمندان ، روانپزشکی کودک و نوجوان ، روان پزشکی قانونی یا روانپزشکی اعتیاد متخصص شود. 
پس از اتمام دانشکده پزشکی ، روانپزشکان چهار سال اضافی را در یک دوره دستیاری سپری می کنند. در طول این دوره ، روانپزشکان در بیمارستان های بهداشت روان ، اورژانس ، تنظیمات بالینی و اقدامات خصوصی کار می کنند. پس از اتمام دوره آموزش ، آنها باید یک آزمون کتبی و شفاهی را بگذرانند تا بتوانند مدرک خود را دریافت کنند. 

روانپزشک کیست

هزینه ویزیت یک روانپزشک چقدر است؟

هزینه های روانپزشکان مبالغ مختلفی در مناطق مختلف کشور است. البته ممکن است هزینه بسیار بالایی به نظر برسد ، با این حال بسیاری از مردم این قیمت ها را پرداخت می کنند زیرا در زمینه روانی بیماری خود نیز احتیاج به کمک دارند‌. علاوه بر این ، بسیاری از برنامه های بیمه پوشش ویزیت های روانپزشکی را ارائه می دهند که می تواند هزینه شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. 
اگر بیمه درمانی ندارید و توانایی پرداخت هزینه های بالای مراقبت های روانپزشکی را ندارید ، بسته به آنچه در منطقه شما موجود است ، ممکن است گزینه های دیگری داشته باشید. برخی از شهرها برای افرادی که درآمد کمی دارند و به خدمات بهداشت روان نیاز دارند گزینه هایی دارند. این کلینیک های بهداشت روان یا رفتاری جامعه به شما امکان می دهد آنچه را که به طور منطقی می توانید پرداخت کنید پرداخت کنید.

سایر مواردی که روانپزشک بهداشت روان می تواند انجام دهد ، تشخیص بیماران مبتلا به بیماری روانی و اختلالات است. روانپزشکان می توانند از روشهای مختلفی برای تشخیص بیماران مبتلا به اختلالات بهداشت روان استفاده کنند ، از جمله روانکاوی ، مکالمه عمومی در مورد علائم ، ارزیابی دقیق ، آزمایشات بالینی و آزمایشات آزمایشگاهی.
روانپزشکان برای تشخیص دقیق بیماران مبتلا به اختلالات بهداشت روان از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی استفاده می کنند که به آن DSM 5 نیز می گویند. DSM 5 کتابچه راهنمای استاندارد تمام اختلالات بهداشت روانی موجود ، علائم و روش های درمانی موثر آنها است. هر روانپزشکی باید از این استاندارد در تشخیص و معالجه بیماران استفاده کند.
همچنین ممکن است روانپزشک به شما پیشنهاد کند که در آزمایشات بالینی خاصی برای داروهای جدید یا انواع مختلف درمان شرکت کنید. این امر به ویژه اگر به نظر می رسد بیمار نسبت به روشهای شناخته شده درمانی مقاوم است ، می تواند موثر باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که روانپزشک برای مدیریت دارو ، به شما پیشنهاد دهد که به یک درمانگر نیز مراجعه کنید. 

روانپزشکان چگونه به ما کمک می کنند

روانپزشکان چگونه به شما کمک می کنند؟

روانپزشکان می توانند از بسیاری جهات به شما کمک کنند. از طریق تجویز داروها و سایر روش های درمانی ، روانپزشکان می توانند به شما کمک کنند، نسخه بهتر و سالم تری از خود باشید. روانپزشکان با تشخیص اختلالات بهداشت روان می توانند بسیار مفید باشند. گاهی اوقات می توانند به شما کمک کند تا بدانید چه چیزی اشتباه است ، بنابراین آنها میتوانند به شما برای آغاز یک مسیر درمانی کمک کنند. امروزه روانپزشکان جهت تشخیص دقیق نواحی مغز که عملکرد درست ندارند، از تفسیر نقشه مغزی کمک می گیرند. QEEG یا همان نقشه مغزی عملکرد قسمتهای مختلف مغز را به صورت کمی و دقیق نمایش می دهد و میزان دقیق اختلالات مغزی را بیان می کند.
مهم است که به یاد داشته باشید که روانپزشک فقط می تواند به شما تا آنجا که خودتان خواستار کمک هستید کمک کند یعنی بخش عمده ای از تلاش برای بهبودی به شما مربوط است. یعنی تلاش قابل توجهی وجود دارد که باید توسط بیمار انجام شود تا چنین درمانهایی به طور مثر کار کنند. شما باید طبق دستورالعمل ها دارو مصرف کنید و به طور کامل در توصیه ها شرکت کنید تا از مزایای کامل آن بهره مند شوید. صادق بودن مهم است. اگر آنها ندانند واقعاً چه خبر است ، نمی توانند به شما کمک کنند.
نتیجه
اگر در مورد اینکه آیا می خواهید به روانپزشک مراجعه کنید در حصار بسته ذهن خود هستید ، با  با یک درمانگر صحبت کرده و به روان درمانی بپردازید. همراه با کمک مشاور خود ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا روانپزشکی که می تواند برای تجویز دارو برای حمایت از سلامت روان شما ضروری باشد یا خیر.


یک روز زندگی روانپزشک


یک روز از زندگی یک روانپزشک بسته به اینکه در چه مکان هایی ممکن است در آنجا کار کنند متفاوت خواهد بود. یک روانپزشک ممکن است روز خود را با مراجعه و قرار ملاقات در یک بیمارستان بهداشت روان آغاز کند ، و سپس به ملاقات های خصوصی بیمار خود مراجعه کند. روانپزشکان همچنین ممکن است وقت خود را در مراکز تحقیقاتی و آزمایشات بالینی بگذرانند.
روانپزشکان علاوه بر ملاقات با بیماران ، تجویز داروها و انجام روان درمانی بیمار ، باید کارهای مختلف دیگری را نیز انجام دهند. آنها باید یادداشت های دقیق را یادداشت کرده و سوابق پزشکی را برای هر بیمار به روز نگه دارند. با داروخانه ها صحبت کنند تا مشکلات موجود در نسخه ها را برطرف کنند و تماس های دریافتی از بیمارانی را که با داروهای خود مشکل دارند اداره کنند.
روانپزشکان همچنین بخشی از روز خود را برای آماده سازی برای دور بعدی بیماران خود سپری می کنند. اکثر روانپزشکان آنقدر بیمار دارند که نمی توانند همه اطلاعات خود را همیشه در ذهن داشته باشند. قبل از هر قرار ملاقات ، روانپزشک حداقل یک زمان کوتاه را صرف خواندن پرونده بیمار می کند تا هیچ نکته ای در درمان را فرو گذار نکند‌. 

فرق روانپزشک و روانشناس

روانپزشکان می توانند برای شرایط بهداشت روان دارو تجویز کنند. در حقیقت ، روانپزشکان می توانند بیماران مبتلا به اختلالات بهداشت روانی را تشخیص دهند ، آزمایشات آزمایشگاهی را انجام دهند تا مشخص شود آیا دارویی مثر است یا عوامل خطرزا وجود دارد ، داروهای جدیدی را تجویز می کنند و بر اساس نتایج و واکنش ها ، داروها را بر این اساس تنظیم می کنند.
توجه به این نکته مهم است که اگرچه روانپزشکان ، درمانگران و روانشناسان می توانند به بیماران مبتلا به اختلالات بهداشت روان کمک کنند ، اما فقط روانپزشک می تواند داروهایی را تجویز کند. این به این دلیل است که برای تجویز داروها یک فرد باید پزشک باشد. از آنجا که همه روانپزشکان پزشک هستند ، این امر به آنها امکان می دهد دارویی را که تعیین می کنند برای سلامت روان شما مفید است ، تجویز کنند.
روانشناسانی که به عنوان بخشی از تیم پزشکی کار می کنند.

روانپزشکان معمولاً مشاغل بسیار طولانی دارند. پس از چندین سال در برنامه های دانشکده پزشکی و دستیاری ، روانپزشکان معمولاً قبل از بازنشستگی برای دهه ها تمرین می کنند. یادآوری این نکته ضروری است که یک روانپزشک لازم نیست سالها تجربه داشته باشد تا بتواند به شما کمک موثری کند. 
روانپزشکان کجا کار می کنند؟
روانپزشکان در مکان های مختلف کار می کنند. بسیاری از روانپزشکان هم مطب خصوصی دارند و هم در مکان های دیگری کار می کنند. یک روانپزشک ممکن است شیفت و بیماران را در موسسات بهداشت روان یا مراکز بهداشت رفتاری تحت پوشش قرار دهد. آنها ممکن است به عنوان بخشی از تیم روانپزشکان و روانشناسان در سازمانهای بهداشت روان کار کنند. روانپزشکان همچنین ممکن است در بیمارستان ها یا اورژانس کار کنند.
برخی از روانپزشکان نیز در تحقیقات کار می کنند ، و در مطالعات بالینی برای داروهای جدید و روان درمانی کمک می کنند. روانپزشکان نیز معمولاً درآمد خود را با تدریس اضافی در دانشگاه ها یا ارائه کارگاه های آموزش مداوم برای سایر ارائه دهندگان تأمین می کنند. 
منابع:
توسط: نیکول بیسلی
به روز شده در 09 فوریه 2020
پزشکی بررسی شده توسط: کریستن هاردین 
Baker، A. A. (1976) مقدمه: الگوهای مراقبت. در مراقبت های روانپزشکی جامع (ed Baker، A. A.). بلک ول ، لندن. Google ScholarPubMed 
Birley، J. L. T. (1973) شبح در دستگاه. در سیاست برای اقدام (نویسندگان کاولی ، آر. و مک لچلان ، جی.). اعتماد بیمارستان های استانی نوفیلد توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد. محقق Google 
وزارت بهداشت و تامین اجتماعی و وزارت بهداشت اسکاتلند (1969) مسئولیت های درجه مشاور. لندن: H.M.S.O.Google ScholarPubMed 
وزارت بهداشت و امنیت اجتماعی و وزارت بهداشت اسکاتلند (1971) خدمات بیمارستان برای بیماران روانی. HM (71) 97. لندن: H.M.S.O.Google ScholarPubMed 
الیس ، ج. آر. (1970) در آموزش روانپزشکان. (نشریه ویژه روانپزشکی انگلیس شماره 5) (راسل ، G. F. M. و Walton ، H. J.). Google Scholar 
شورای پزشکی عمومی (1977) رفتار و نظم حرفه ای. Google Scholar

مترجمان: دکتر فهیمه رضایی و مائده چراغی


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید