هوش عاطفی_ویژگی های افراد دارای هوش عاطفی بالا
هوش عاطفی_ویژگی های افراد دارای هوش عاطفی بالا ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
افراد عصبی_خصوصیات افراد عصبی و نشانه های خواستگار عصبی روانشناسی ازدواج

افراد عصبی_خصوصیات افراد عصبی و نشانه های خواستگار عصبی

اهمیت مشاوره ازدواج زمانی مشخص می شود که شما با یک آدم عصبی وارد یک رابطه شوید.آنجا می باشد که خیلی از افراد آرزو میکردن که ای کاش با یک مشاور خوب رابطه را در میان میگذاشتیم در این مقاله تلاش کردیم که برخی از ویژگی این افراد را معرفی کنیم.

افراد عصبی چه تفاوتی با افراد دارای اختلال اضطرابی دارند

عصبی بودن یک احساس شایع است که در اثر واکنش استرس بدن ایجاد می شود. این شامل مجموعه ای از پاسخهای هورمونی و فیزیولوژیکی است که به شما کمک می کند تا با تهدیدی که تصور شده یا تصور می شود ، آماده شوید. بدن شما با افزایش تولید آدرنالین خود را برای مبارزه یا فرار از تهدید آماده می کند. تقریباً فوراً قلب شما شروع به تپیدن سریعتر می کند ، فشار خون شما بالا می رود و تنفس شما سریعتر می شود و هوشیاری و انرژی شما را افزایش می دهد. این پاسخ می تواند منجر به احساس عصبی و اضطراب شود. از نظر روانشناس بالینی افراد عصبی نسبت به یک رویداد استرس زا واکنش شدیدی نشان می دهند. موقتی است و با از بین رفتن استرس برطرف می شود. می توان آن را کنترل کرد ، در حالی که عصبی بودن یک علامت شایع اختلالات اضطرابی است ، اما آنها یکسان نیستند. اختلالات اضطرابی اختلالات روانی هستند که از تعدادی عوامل پیچیده از جمله ژنتیک ، شیمی مغز و رویدادهای زندگی ایجاد می شوند. اختلالات اضطرابی طولانی مدت هستند و بدون درمان قابل کنترل نیستند. افراد مبتلا به اختلال اضطراب اغلب احساسات عصبی یا نگرانی شدید را تجربه می کنند. این احساسات می توانند مکرراً و بدون یک عامل استرس زا ظاهر شوند. این افراد همچنین ممکن است تعدادی از علائم جسمی و روحی را که بر توانایی عملکرد آنها تأثیر می گذارد ، تجربه کنند.

نشانه های افراد عصبی

عصبانیت شدید در تمام مراحل زندگی می تواند بسیار خطرناک باشد. اینکه یک فرد مجرد در خانه پدری خود، هنگام عصبانیت به شدت به هم بریزد و نتواند خشم خود را کنترل کند از لحاظ میزان ناراحتی که برای خودش و اطرافیانش بوجود می آورد، دست کمی از یک فرد متاهل که هنگام عصبانیت از کوره درمی رود ندارد. منظور این است که در تمام مراحل زندگی افراد عصبی هم خود و هم خانواده خود را بسیار تحت تاثیر قرار می دهند و تحمل یک فرد عصبی برای همه دشوار است. فرد عصبی به طور کلی کسی است که به یکباره با شدت زیادی بهم می ریزد و عصبانی می شود و درآن موقع، داد و بیداد می کند، بی احترامی می کند، ممکن است به خود و بقیه ضربه بزند. ظرف یا وسایل اطراف را پتاب کند یا بشکند. که این حد از خشم آنها اصلا طبیعی نیست و باید درمان شود. حسنی که این ویژگی دارد این است که فرد عصبی، نمی تواند رفتار خود را در طولانی مدت پنهان کند. یعنی این افراد به سرعت خصیه خود را ثابت می کنند و برای کسی که می خواهد همسر خود را قبل از ازدواج به خوبی بشناسد، بسیار شانس خوبی است چون این مورد ظرف مدت کوتاهی سرباط می کند و پنهان نخواهد ماند.

افراد عصبی

ویژگی های افراد عصبی

افراد عصبی عموما اینگونه هستند که به هیچ عنوان طاقت مخالفت با نظر خود را ندارند و اگر مخالفتی ببینند سریع عصبانی می شوند و این عصبانیت از ظاهرشان نیز مشخص است و معمولا با پرت کردن یا ضرب و جرح خود یا دیگران همزاه است. افراد عصبی حتی ممکن است از کوچکترین موردی که پیش می آید عصبانی شوند و آرام شدنشان هم معمولا طول می کشد. ممکن است در خیابان با کوچکترین ترمزی که ماشین جلویی می گیرد جوری عصبانی شوند که انگار تصادفی شدید بین آنها رخ داده و راننده جلویی مسبب آن است درحالیکه هیچ اتفاقی نیفتاده و تنها یک ترمز کوچک انجام شده است. افراد عصبی ، غیر قابل پیش بینی هستند و رفتار آنها را نمی توان حدس زد. ممکن است گاهی با روی گشاده وارد خانه شوند و گاهی ممکن است جوری ناراحت و خشمگین و بداخلاق باشند که نتوان حتی به آنها نگاه کرد. در مقابل اتفاقات نیز نمی توان عکس العمل آنها را حدس زد. ممکن است گاهی بسیار منطقی رفتار کنند و گاهی بسیار تند و خشونت آمیز . به همین خاطر است که می گوییم این افراد پیش بینی نشده اند. از دیگر خصوصیاتشان این است که ثبات اخلاقی ندارند مثلا در عرض چند ثانیه از یک فرد مهربان و آرام به یک فرد بداخلاق پرخاشگر تبدیل می شوند و گاهی پرسش های اطرافیان را درکمال آرامش و طمأنینه جواب می دهند و گاهی برعکس ، یک سوال عادی را با توهین و بی حرمتی پاسخ می دهند.

نشانه های خواستگار عصبی

ازدواج با فرد عصبی

همانطور که گفتیم طی جلسات کوتاهی در دوره آشنایی، فرد به راحتی می تواند متوجه شود که طرف مقابلش عصبی است یا خیر. این خصوصیات اکثرا در افراد عصبی دیده می شود:

هنگامی که با فرد صحبت می کنید درباره مسئله ای حتی نه چندان مهم، یکباره می بینید که از موضوعی به شدت خشمگین می شود. مثلا فرض کنید در پارک نشسته اید و در حال صحبت هستید کسی با بچه اش در حال بازی است و طرف مقابل شما، به شدت از سر و صدای آنها بهم می ریزد و اقدام می کند تا آنها را تنبیه کند یا با لحنی تند به آنها تذکر می دهد یا رشته کلامش از هم گسیخته می شود و به شدت بهم می ریزد.

مطلب پیشنهادی : اختلال خوردن و علت ها و عوامل بی اشتهایی عصبی و پرخوری روانی

افراد عصبی اصلا طاقت مخالفت ندارند. ممکن است شما هنگام حرفهای عادی و روزمره یا در رستوران هنگام انتخاب غذا نظری مخالف آنها داشته باشید و به پیشنهاد او اهمیت ندهید و به حرفش گوش ندهید اگر دیدید که سریع بهم ریخت و گله کرد یا خشمگین شد و صورتش قرمز شد به عصبی بودن او بیشتر شک کنید.

افراد عصبی تغییرات ناگهانی را نمی پذیرند. مثلا حین رانندگی، اگر مسیری که انتخاب کرده اند بخاطر یک تصادف دچار ترافیک شود و راه بسته شود و همه مجبور به تغییر مسیر شوند، او به شدت بهم می ریزد و معمولا شروع می کند به داد و بیداد و ناسزا گفتن.

افراد عصبی معمولا بخشش ندارند. اگر بی احترامی بشنوند یا از کسی بی احترامی ببینند چون بخشش ندارند شروع می کنند به خودخوری و همین باعث می شود خشمشان بیشتر شود و کینه آنها نیز بیشتر شود و یا باعث می شود خشمشان را نتوانند کنترل کنند و اقدام به شکستن اشیا یا ضرب و جرح کنند.

این افراد انتقاد پذیر نیستند. کافیست حرفی بدون منظور به آنها بزنید. قطعا درهمان لحظه شروع می کنند به دفاع کردن از خود و محکوم کردن شماو بحث را بسیار ادامه می دهند. حتی اگر اشتباهی مرتکب شوند اگر از آنها توضیح بخواهید حالت تدافعی می گیرند. نه گفتن قدرت نه گفتن شاید برای شما مفید باشد.

برای این افراد مهم نیست که در مکانهای عمومی صدای خود را بالاببرند این افراد حتی ممکن است در مهمانی ها سر همسر خود داد بزنند و اصلا احساس معذب بودن و یا پشیمانی ندارند. معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان کدام است

افراد عصبی عموما دارای اعتماد و عزت نفس کمی هستند و خود را قبول ندارند دائما احساس گناه درباره خود دارند و بخاطر همی نهیچوقت به آرامش درونی نمی رسند. همچنین از درون احساس استقلال ندارند و بهمین خاطر دائما به دیگران نیازمندند و می خواهند که دیگران کارهای آنها را انجام دهند. برخی از این افراد محبت کردن و دوست داشتن افراد را بعنوان یک ابزار می دانند و بدون دوست داشتن قلبی به افراد محبت می کنند فقط به این خاطر که می خواهد رابطه ای را حفظ کند و اگر بودن فردی در زندگی اش برایش مهم باد از هیچ محبتی دریغ نمی کند چون به بودن آن فرد احتیاج دارد. اما بسیاری از افراد عصبی ذاتا حسود هستند و قلبا اطرافیان خود را دوست ندارند

افراد عصبی در جامعه موفق نیستند. آنها بخاطر خشمی که دارند دائم بی حوصله هستند و از توضیح دادن و صحبت کردن های اجباری که در شغلشان پیش می آید و یا انجام مسئولیت ها و وظایفی که بر عهده شان است گریزان هستند درنتیجه در ارتباطات شغلی خود با مدیران و همکاران خود موفق نیستند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. مهم نیست
  مهم نیست

  من بدشانس 9 سال پیش با دختری ازدواج کردم ، عصبی با رفتارها کنترل نشده قبل ازدواج بهونه برای نشون دادن خود واقعی نداشت و نقش بازی کرد بیشتر نقش مدریت او و احساسات و خشمش را در زندگی دارم تا همسر به همه توصیه می کنم قبل از زادواج حتما این از نقطه نظر بررسی کنید

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام دوست عزیز، ٩سال كم زماني نيست كه در رابطه اشتباه قرار داريد. ابتدا درصدد حل درست مشكلاتتان زير نظر روانشناس و روانپزشك باشيد اگر به نتيجه نرسيديد، براي جدايي اقدام نماييد تا بيشتر از اين آسيب نبينيد.

 2. خسته
  خسته

  منِ بدبخت ۲۱ سال پیش ازدواج کردم، به این مطالب اون زمان دسترسی نداشتم و خیلی زود شوهرم دادن به یه مرد عصبی که خانوادشم از دستش ناله میکردن. یک سال بعد بچه دار شدم. الان پسرم ۲۰ سالشه و اونم عصبی و پرخاشگره. دیگه نگذاشتم بچه دار بشم و همین یکیو دارم اما اندازه چنتا بچه با این شخصیتش داغونم کرده. زندگی با دوتا آدم عصبی منم افسرده و عصبی کرده. اهل دکتر رفتن و دارو خوردن هم نیستن. غیر از این مشکل هم، وضع مالی خوبی هم نداشتیم و بیشتر اذیت شدم، دلم خوش نبوده و نیست و حوصله آدمها و اقوام را ندارم. هر چی بگم خستم از زندگی بازم هیچکس نمیفهمه. زندگی فقط برام رنج و حسرت بوده و بس.

  1. سارا
   سارا

   سلام امیدوارم خوب باشین من ۱۲ سال ازدواج کردم و بچه ۳ ساله دارم و ازهمون اول فهمیدم اما مادرم پشتم نبود و من ازدواج کردم واقعا مرد عصبی که توهین کلامی و جسمی نبود انجام نده واقعا الان پیشنهادتون چیه فکر میکنم مهاجرت کنم شاید اونجا اوضاع من بهتر بشه نمیدونم چه کار کنم بچه ام آسیب نبینه نظرتون چیه واقعا

  1. سارا
   سارا

   میخواستم نظر خانم خسته ام بدونم اگه الان من بودی چه تصمیمی میگرفتی ؟؟

سوال خود را از ما بپرسید