ظرفیت بالای هیجان پذیری یعنی چه؟ و چجوری باید حساسیت هیجانی رو کم کنیم؟

 

فرض کنید دو تا قطعه پارچه سفید و سیاه را زیر نور خورشید پهن کردیم.  پارچه سیاه نسبت به پارچه سفید داغتر میشه درحالیکه هردو به یک میزان اشعه خورشید را دریافت کرده‌اند. 

چرا این اتفاق میافته؟ 

دلیلش اینه که پارچه سفید میزانی از اشعه‌ای که بهش تابیده رو جذب نکرده و منعکس کرده برای همین زیاد داغ نکرده، درحالیکه پارچه سیاه میزان بیشتری از نور خورشیدی که بهش تابیده رو به خودش جذب کرده.   

همین اتفاق در مورد هیجانات هم میافته بعضی افراد بطور ژنتیکی ظرفیت تجربه هیجانشون بالاست و وقتی درمقابل موج احساسات منفی قرار می‌گیرند مثل اسفنج به خودشون جذبش می‌کنند و طبیعتا آشفته تر میشن. 

درحالیکه بعضی افراد دیگه در مواجهه با همون میزان احساس منفی، خیلی به خودشون نمیگیرنش پس آشفتگی و ناراحتی ملایمتری را احساس می‌کنند. 

یکی از دلایلش میتونه این باشه که افراد با هیجان پذیری بالا، اغلب درون‌نگر هستند و توجه و تمرکز بیشتری روی تغییر احساسات بدنیشون دارند و همین مساله میزان دریافت هیجان رو تشدید می‌کنه.

درحالیکه گروه دیگر برون‌نگر هستند و بخشی از توجهشون به محرک های بیرونی پرت میشه و سهم کمتری از توجهشون به اون هیجان منفی اختصاص پیدا می‌کنه. 

اگه هیجانات را با شدت بالا تجربه می‌کنید می‌تونید از تکنیک‌های تنظیم هیجان استفاده کنید تا شدتشون رو تنظیم کنید.

یکی از تمرینات مفید در این حوزه مهارت توجه برگردانی است. یعنی بجای اینکه هی روی احساستون تمرکز کنید و خودتون رو بجورید، موقتا توجهتون رو به محرک‌های خنثی در محیط پرت کنید مثلا آب و هوا امروز چطوریه؟ آفتابیه؟ ابریه؟ دمای اتاق چطوره؟ چند تا صدای متفاوت رو می تونم تو محیط تشخیص بدم؟ و ....