نقشه مغزی یا QEEG چگونه انجام می شود_تفسیر نقشه مغزی خدمات روانشناسی

نقشه مغزی یا QEEG چگونه انجام می شود_تفسیر نقشه مغزی

نقشه مغزی یا QEEG چیست؟

نقشه مغزی یا QEEG )Quantitative ElectroEncephaloGraphy( راهکاری است که در آن فعالیت الکتریکی مغز بررسی می شوند. از طریق این دستگاه، کلیه نابهنجاری های مغزی را تشخیص می دهد. در علم روانپزشکی جدید، تجویز دارو، از طریق بررسی این امواج توسط روانپزشک خوب انجام می شود. چون کارکرد مغز و اینکه در چه قسمتهایی مغز فعالیت نرمال ندارد کاملا در نقشه مغزی مشخص می شود. با استفاده از این ابزار هم مشکل عملکرد مغزی مشخص می شود و هم با استفاده از LORETA TEST  عمق آن بررسی می شود. یعنی با دقت بالایی درصد و عمق هر مشکل در عملکرد مغز مشخص می شود. روانپزشکان و مشاوران با بررسی این نقشه مغزی می توانند به اختلالات شخصیتی افراد حتی اگر بخواهند آن را انکار کند یا پنهان کند، اجحاف پیدا می کنند. متاسفانه همانطور که قبلا در مطالب قبلی سایت خدمتتان گفتیم، متاسفانه بسیاری از بیماران که اختلال روحی و روانی دارند، جهت درمان خود همکاری نمی کنند یا اینکه صداقت کافی در بیان مسائل و مشکلات خود ندارند و  خوشبختانه QEEG کمک بسیاری به مشاوران و روانپزشکان در تشخیص مسئله اصلی شخصیت و روان افراد می کند.

نقشه مغزی چیست

مطلب پیشنهادی : مشاوره فردی | روانشناسان در مشاوره فردی چه خدماتی ارائه می دهند

نقشه مغزی چگونه انجام می شود؟

qEEG یک روش تجزیه و تحلیل کمی را در حین یا بعد از انجام اسکن EEG اضافه می کند. به طور خلاصه ، جلسات qEEG شامل پردازش فعالیت الکتریکی ثبت شده از اسکن EEG است. داده ها با استفاده از چندین الگوریتم از جمله الگوریتم فوریه پردازش می شوند تا تغییرات پویایی را که در سطح نانو ثانیه در مغز اتفاق می افتد سازماندهی و درک کنند. در کنار تشخیص همان اختلالات یا شرایطی که اسکن منظم EEG می تواند انجام دهد ، یک جلسه نقشه مغزی می تواند به پزشکان و روانشناسان در تشخیص انواع اختلالات کمک کند ،

نقشه مغزی درکمتر از 30 دقیقه انجام می شود . نحوه انجام آن به این صورت است که الکترودهایی روی سطح سر با استفاده از ژل چسبنده ای نصب می شوند و این الکترودها فعالیت نورون های مغز را به دستگاه انتقال می دهند. سیگنال های دریافتی از این الکترودها ، از طریق دستگاه دریافت می شود ، نویز آنها حذف می شود و درنهایت پردازش می شود. گزارش نقشه مغزی یک سری فایل از عکس مغز است که به صورت سرهای رنگی مانند تصویر زیر ارائه می شود. هر رنگ سر، نشان دهنده یک موج مغزی است. اگر این امواج در کنار هم عملکردی نرمال داشته باشند، رنگ سر در گزارش به رنگ ابی خواهد بود. رنگ قرمز سر فعالیت زیاد مغزی را نشان می دهد. همچنین نتایج دریافتی برای هر فرد با حالت نرمال عملکرد مغز، مقایسه می شود و به این صورت هرگونه امواج غیر طبیعی مغز را تشخیص میدهد.

تفسیر نقشه مغزی

نقشه مغزی نابهنجاری مغز را تشخیص میدهد؟

الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) که درواقع همان نقشه مغزی می باشد کلیه موارد زیر را که مرتبط با اختلالات شخصیت و روحی و روانی می باشد را مشخص می کند.

 • بررسی خطرهای ناشی از آسیب های مغزی که بر اثر ضربه بر سر وارد شده است
 • انواع اختلالات شخصیت مانند اختلال دوقطبی، اختلال مرزی، وسواس و ...
 • اختلالات خلقی مانند فوبیا، اختلالات اضطرابی و ...
 • بیماری صرع، تشنج ، پانیک، سرگیجه، وزوز گوش
 • اوتیسم، آلزایمر، حواس پرتی
 • عدم توجه و عدم تمرکز
 • اختلالات خواب، خشم، پرخاشگری
 • بیش فعالی در کودکان یا اختلال در یادگیری، کندخوانی
 • تومورهای مغزی
 • بافت های مرده در مغز به خاطر انسداد جریان خون

نقشه مغزی یا qEEG چگونه انجام می شود؟

حتی اگر یک آزمایش qEEG پیچیده ترین اندام بدن را اندازه گیری می کند ، این فرایند بسیار ساده است. قبل از شروع آزمایش ، یک تکنسین qEEG پیشانی و لوب گوش شما را تمیز می کند تا هر گونه چربی از پوست شما پاک شود. سپس تکنسین یک کلاه با حفره های کوچک روی سر شما قرار می دهد. بعد از اینکه تکنسین یک ژل خنک کننده را داخل سوراخ ها قرار داد ، کلاهک از طریق مجموعه ای از سیم ها به تجهیزات EEG متصل می شود. در این مرحله ، هم شما و هم تکنسین می توانید امواج مغزی خود را روی صفحه کامپیوتر مشاهده کنید.

به طور معمول ، آزمایش نقشه برداری مغز شامل 2 قسمت مختلف است: ثبت امواج مغزی و ایجاد نقشه چند رنگ مغزی.

ضبط امواج مغزی تکنسین امواج مغزی شما را با چشم باز و بسته ضبط می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که استراحت کنید و آرام بنشینید. تصور خودتان در حال انجام کاری آرامش بخش ، مانند نشستن در ساحل یا گرفتن ماساژ ، می تواند به شما در به حداقل رساندن حرکت و شل شدن ماهیچه ها کمک کند. زمان لازم برای ثبت امواج مغزی می تواند متفاوت باشد ، اما معمولاً این فرایند حدود 10 تا 20 دقیقه به طول می انجامد.
ایجاد نقشه مغزی بعد از اینکه تکنسین EEG امواج مغزی شما را ثبت کرد ، آنها باید نتایج qEEG را تجزیه و تحلیل کنند. پس از تکمیل تجزیه و تحلیل کامل ، داده ها به نقشه مغزی چند رنگی تبدیل می شود که بعداً شخصاً با شما مرور می شود.

آیا نقشه مغزی خطر یا عوارض دارد؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می اید این است که آیابرای افراد با بیماری های خاص، سالمندان، کودکان یا خانم های باردار، نقشه مغزی خطر دارد یا خیر! باید بگوییم که چون این ابزار از هیچگونه اشعه ای استفاده نمی کند، هیچگونه خطری برای هیچ سنی ندارد. همچنین عوارض آن ممکن است نهایتا تا 1 2 ساعت بعد از انجام، احساس خستگی یا بی حالی باشد. ولی برای افرادی که دچار بیماری صرع هستند، باید حین انجام، توسط تکنسین مراقبت های ویژه ای صورت گیرد.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. مبینا
  مبینا

  نقشه مغزی اشعه است ؟ برای بچه ها ضرر نداره؟

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   خیر اشعه نیست و هیچ ضرر یا عوارضی نداره. 

 2. مینا تقوی
  مینا تقوی

  ممنون از مطالب خوبتون. فقط سوالی که دارم اینکه در هنگام اجرای تست باید به چیزهایی فکر کنیم. شاید فرد در همان لحظه افکار نگران کننده داشته باشه، خوب جواب تستش مسلما متفاوت خواهد بود با زمانی که به چیزهای خوب فکر کنه!

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   افکار ارتباطی به آسیب مغزی ندارن، شخصی که مثلا مبتلا به اختلال ای دی اچ دی هستش، توی لحظه برایش این اتفاق نیفتاده و درگیر یک اختلال مغزی هست و عملکرد مغز او سالم نیست. پس افکار ارتباطی به آسیب مغز و اختلال ندارد

 3. Leila bamdad
  Leila bamdad

  سلام، با تشکر، من تست qeeg را انجام دادم و مشکل من فوبیا است اما در تست مشخص نشده، میشه نتیجه تست را براتون بفرستم و برام تفسیر کنید؟ تشکر

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام وقت بخیر، بله می توانید تماس بگیرید با مطب و روزهایی که روانپزشک ما تشریف دارن وقت بگیرید تا ایشون تفسیر کنن  

سوال خود را از ما بپرسید