ازدواج موفق_چگونه ازدواجی موفق داشته باشیم؟
ازدواج موفق_چگونه ازدواجی موفق داشته باشیم؟ ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
اهمیت دو سال اول ازدواج_چرا دو سال اول ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است؟ روانشناسی ازدواج

اهمیت دو سال اول ازدواج_چرا دو سال اول ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است؟

از آنجا که امروزه موضوع موفقیت زناشویی و طلاق بیشتر و بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد، تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه یک زن و شوهر می‌توانند دو سال اول زندگی مشترک خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

پیشنهاد: اهمیت روانشناسی ازدواج | مشاوره ازدواج چیست؟

دو سال رابطه زناشویی سرنوشت آن در طولانی مدت را پیش بینی می‌کند.

دکتر تد هوستون از دانشگاه تگزاس در آستین در رابطه با مطالعات در مورد پیش بینی کننده‌های رضایت زناشویی و عوامل استرس زا توضیحاتی ارائه داد. " این مطالعات نشان داد که زوج‌هایی که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند، تغییرات در پیوند آنان در دو سال اول نشان دهنده سرنوشت زندگی مشترک آنان در بلندمدت بعد از 13 سال بود. سرخوردگی و دلسردی – به معنی کاهش عشق، کاهش محبت آشکار، کاهش اعتقاد به علاقه‌مند بودن همسر و افزایش دمدمی مزاجی تعریف می‌شود – زوج‌های به دنبال طلاق را از آن‌هایی که ازدواج موفقی داشته‌اند متمایز می‌کند. محققان همچنین دریافتند "اختلاف بین گروهایی که ازدواج موفقی داشته‌اند و آن‌هایی که نداشته‌اند بلافاصله پس از ازدواج کاملاً آشکار بود. "

 

در پژوهش تگزاس، 156 زوجی که برای اولین بار در سال 1981 ازدواج کرده‌اند، مورد بررسی قرار

گرفتند. محققان پس از سیزده سال موارد زیر را کشف کردند:

68 زوج ازدواج موفقی داشتند

32 زوج ازدواج ناموفقی داشتند

56 زوج از یکدیگر جدا شدند

زوجینی که طی دو سال اول طلاق گرفتند علائم سرخوردگی و دلسردی از خود نشان دادند و نسبت به یکدیگر در دو ماه اول ازدواجشان نگاه منفی داشتند. اگر یک زوج تازه ازدواج کرده در سال اول شروع به سرخوردگی و دلسردی کنند، نشانه دهنده مشکل است. زوج‌هایی که هنوز با خوشحالی به زندگی مشترک خود ادامه می‌دادند زوج‌هایی بودند که در سال‌های ابتدای زندگی توانستند در روابط خود احساسات مثبتی نسبت به همسر خود داشته باشند.

 

مواجهه با افسردگی پس از ازدواج

اگر کمی بعد از ازدواج دچار افسردگی شدید، عادی است. افسردگی پس از ازدواج طبیعی است. هر دوی شما به‌سختی درگیر آماده سازی زمان بر ازدواج بوده‌اید. واضح است که زمانی که دیگر با آن سطح از استری مواجه نباشید، کمی احساس فقدان خواهید داشت. این حس مشابه مدت زمان پس از تعطیلات است که بیشتر افراد آن را تجربه می‌کنند.

اگرچه نباید نسبت به این دوره افسردگی بی‌توجهی کرد. آماده شدن برای مواجهه با این مشکلات می‌تواند به شما کمک کند تا آنها را پشت سر بگذارید. وقت آن است که باهم به‌سوی برنامه ریزی برای زندگی زناشویی در ادامه طول عمرمان گام برداریم. همان‌طور که توسط مطالعه دکتر هاستون ذکر شد، اولویت اصلی برای تازه عروس و داماد باید زنده نگه داشتن روابط عاشقانه باشد

 اولویت‌های دیگری نیز وجود دارد که یک زوج باید با آنها روبرو شوند. چندین هدف اصلی که باید در سال اول هدف گذاری شوند عبارت‌اند از: نحوه تخصیص و مدیریت مسائل مالی، چه کسی کارهای روزمره و عادی را انجام می‌دهد، راه‌های گذراندن وقت آزاد، یافتن وقت مناسب رابطه جنسی، ارتباط با اقوام، درک تفاوت در معنویت یا د ین، یادگیری نحوه مقابله با تعارض و بحث در مورد انتظارات یکدیگر. متأسفانه، بسیاری از زوج‌ها از بحث در مورد مسائل حساس دو ری می‌کنند، اما انجام این تأثیرات منفی بر پیوند زوجین می‌گذارد.

 

علائم هشدار دهنده سال‌های اول ازدواج

 • فقدان رابطه عاشقانه و صمیمی
 • عدم توانایی تفریح در کنار ه م
 • خودخواهی
 • ترس از نزا ع
 • فقدان احترام
 • تعهد بیش از حد به مسائل دیگر
 • ولخرجی و افراط در هزینه‌ها
 • وابستگی بیش از حد به والدین
 • مشکلات جنسی
 • اعتیاد و / یا سوء مصرف مواد
 • سوء استفاده عاطفی و یا جسمی
 • انتظارات غیرواقعی
 • ازدواج در سنین پایین یا بنا بر دلایل اشتباه

 

در صورت بروز مشکل چکار باید کرد؟

بهترین کار این است که در مورد نگرانی‌هایتان گفتگوی صریح و صادقانه‌ای با همسر خود داشته باشید، بدون اینکه وی را سرزنش کنید. می‌توانید با گفتن چیزی شبیه به این شروع کنید، "فکر می‌کنم هر دو در وقف دادن خود با ازدواج دچار مشکل هستیم. " سپس می‌توانید بفهمید که چه انتخاب‌هایی می‌تواند مناسب برای هر دوی شما باشد. از خواندن کتاب‌های خود آموزشی، جستجوی راه حل از معبود خود گرفته تا کلاس آموزش ازدواج یا زوج درمانی.

 

ساخت زیربنای یک ازدواج موفق

اگرچه گفته می‌شود دو سال اول دشوارترین سال‌های ازدواج است، اما اغلب افراد از آن به‌عنوان شادتر ین دوره یاد می‌کنند. می‌تواند زمان فوق‌العاده‌ای برای صمیمیت و شناخت یکدیگر باشد. چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد یکدیگر وجود دارد و چیزهای زیادی برای ابراز به همدیگر وجود دارد. در سال‌های اول ازدواج، هر دو باهم می‌توانید پایه و اساس زندگی مشترک را بسا زید و زمینه را برای یک عمر زندگی معنی دار فراهم کنید؛ بنابراین از یکدیگر لذت ببرید و عشق بورزید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید