مهارت کنترل خشم در زندگی زناشویی_چگونه در رابطه لطافت داشته باشیم؟
مهارت کنترل خشم در زندگی زناشویی_چگونه در رابطه لطافت داشته باشیم؟ ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
پورنو در زندگی مشترک_در رابطه زناشویی چگونه مسئله پورنو را برطرف کنیم؟ روانشناسی مشکلات جنسی

پورنو در زندگی مشترک_در رابطه زناشویی چگونه مسئله پورنو را برطرف کنیم؟

قطعا یک مشاوره ازدواج خوب می تواند باعث شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر شود و از خیلی از مشکلات از جمله پورنو جلوگیری کند.در ادامه مقاله همراه ما باشید تا این مورد را به طور کامل بررسی کنیم.

مشاهده فیلم پورن چه تاثیری بر ازدواج دارد؟

از زمان مهاجرت پورنوگرافی از مجلات به فیلم ها و یک قالب دیجیتالی، این فیلم ها به راحتی قابل دسترسی شده‌اند ، به راحتی قابل دریافت هستند و همچنین به صورت ناشناس قابل دریافت است. زنان در برخی مواقع پورنو مشاهده می کنند ، با این حال همچنان مردان بزرگترین کاربر فیلم های پورن هستند. متأسفانه ، استفاده از پورنوگرافی می تواند از بسیاری جهات بر صمیمیت رابطه زناشویی تأثیر منفی بگذارد. بهتر است با بیماری های روانی جنسیتی نیز آشنا شوید.

چگونه پورنو بر روابط زناشویی تأثیر می گذارد؟

تعداد خیلی زیادی از زوجین گزارش می دهند که پورنوگرافی در روابط رناشویی آنها مشکل ایجاد کرده است. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از پورنوگرافی یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده کیفیت پایین روابط و ثبات ، چه برای کسانی که در روابط دوستی هستند و چه برای زوج های متاهل است. مشاهده فیلم های پورن حتی به طلاق هم مرتبط است. مطلب پیشنهادی:  ابعاد عشق و رابطه عاشقانه سالم از دیدگاه روانشناسی

پورنوگرافی چیست

اما عامل اصلی تاثیر پورن بر زندگی زناشویی چیست؟

  • اعتماد را می شکند:

معمولاً شخصی که به پورنو نگاه می کند نمی خواهد شریک زندگی اش از این موضوع باخبر شود. این امر موجب پنهان کاری ، شرم ، انزوا و دروغ میشود. این نوع دزدکی حرکت کردن در روابط اغلب باعث بروز مشکلات بسیاری میشود.
نگه داشتن اسرار از شریک زندگی خود یک دستورالعمل برای فاجعه است. وقتی شرکای عاشقانه رازهایی از یکدیگر نگه می دارند ، اعتماد آنها به یکدیگر از بین می رود و اعتماد به نفس آنها در روابط زناشوییشان متزلزل می شود. این کم شدن اعتماد بین زوجین به نوبه خود می تواند بر روابط شما تأثیر منفی بگذارد. 
اما حتی اگر پورنو مخفی نماند، حتی اگر شرکا در مورد مصرف خود صادق باشند - باز هم می تواند آسیب واقعی ببیند. 

  • رضایت را کاهش می دهد:

برخی از تحقیقات انجام شده وجود دارد که نشان می دهد مشاهده پورنو می تواند زندگی جنسی یک زن و شوهر را بهبود بخشد. اما برای اکثریت ، تحقیقات می گوید پورنو کاملاً برعکس عمل می کند . مطلب چگونه درباره روابط جنسی خود صحبت کنیم در ارتباط با نحوه صحبت کردن درباره روابط جنسی راهکارهای بسیاری ارائه میدهد. از آنجا که گاهی روابط جنسی سرد باعث تمایل افراد به پورن می شود ، این مطلب را حتما مطالعه نمایید.  

در "نامه ای باز درباره پورن" ، روانشناسان بالینی مشهور جهان و کارشناسان روابط دکتر جان و جولی گاتمن درباره چگونگی تأثیر منفی پورنو بر روابط می نویسند 
استفاده از پورنوگرافی توسط یکی از شرکا ، زن و شوهر را به رابطه جنسی بسیار کمتری سوق می دهد و در نهایت رضایت از رابطه را کاهش می‌یابد ... ما بدون قید و شرط نتیجه گرفتیم که به دلایل زیادی ، پورنوگرافی تهدیدی جدی برای صمیمیت و هماهنگی روابط زوجین است. 
- DRS جان و جولی گاتمن ، بنیانگذاران موسسه) (GOTTMAN 

  • صمیمیت عاطفی را بسیار کم میکند: 

استفاده مکرر از پورنو همچنین می تواند باعث شود کاربران از لحاظ عاطفی از شرکای خود جدا شوند. مایکل تیلور ، یک درمانگر ازدواج و خانواده در کنتاکی ، موافق این مطلب است و می گوید: "پورنوگرافی جایگزین ضعیف نسخه پیوند جنسی است. آسیب پورنو این است که زوجین را صرفا به تعامل بدنی سوق میدهد و رابطه عاطفی را بسیار ساده و بی ارزش می‌انگارد"

  • در شدیدترین موارد ، پورنو می تواند کاربر را از شریک زندگی خود جدا کند - چه از نظر زمان و چه از نظر احساسات. جداشدگی عاطفی در روابط زناشویی در رابطه جنسی برای زنده ماندن ازدواج بسیار خطرناک است. 
  • انتظارات غیرواقعی ایجاد می کند:

وقتی به سینما می روید ، می دانید که فیلم ویرایش شده است و افراد حاضر در نمایش بازیگرانی هستند که برای زنده کردن یک شخصیت فیلمنامه شده پول دریافت کرده اند. 
اما به دلایلی ، مردم هنگام تماشای پورنو ، در برقراری همین ارتباطات با  مشکل مواجه میشوند. آنها فراموش می کنند که رابطه جنسی واقعی همانی است که در اتاق خواب اتفاق می افتد نه صحنه های کاملاً نوشته شده و تخیلی و اغراق‌آمیزی که در اینترنت می بینند. این اغراق و بزرگ نمایی باعث می شود که آنها انتظارات غیرواقعی در مورد رابطه جنسی از شریک جنسی خود داشته باشند و دیدگاهی پیچیده از آنچه یک شریک جنسی باید داشته باشد و مایل به انجام آن باشدبرای فرد به وجود می‌آید - انتظاراتی که هرگز برآورده نمی شود. 

  • عزت نفس را کاهش می دهد:

جانی لسی ، مشاور مجوز بهداشت روان و معتبر درمانگر اعتیاد به رابطه جنسی در فلوریدا ، می گوید: "پورنوگرافی می تواند حس عزت نفس و ارزش شخصی همسر را پایین بیاورد ، زیرا او ممکن است خودش را با زنانی که همسرش مشاهده می کند مقایسه کند. تحقیقات نشان می دهد که ارزیابی او در سطح وسیعی است و درست است.
به عنوان مثال ، برخی از زنان نگرانند که نتوانند با زنان جوان و زیبایی که شریک زندگی اش روی صفحه نمایش می بیند رقابت کنند. بسیاری حتی خود را "ناخواسته از نظر جنسی ، بی ارزش ، ضعیف و احمق" می دانند. وقتی دائماً توسط افکار منفی در مورد خود بمباران می شوید ، سرانجام آنها در رابطه شما با شریک زندگی خود فرو می روند. عزت نفس پایین در نهایت باعث ایجاد حسادت و بی اعتمادی کلی در رابطه زناشویی می شود. 

تاثیر پورن بر زندگی زناشویی

گاهی بعد از طی جلسات درمان ، مشخص می شود افرادی که به پورنو تمایل دارند، درگیر طرحواره های مهمی هستند که هرگز به آنها پی نبرده اند. پس حتما ابتدا با راهکارهای زیر سعی کنید مسئله پورنو را در زندگی زناشویی خود برطرف کنید و اگر برطرف نشد حتما و حتما جهت روانشناسی فردی و روان درمانی اقدام کنید.

در رابطه زناشویی چگونه مسئله پورنو را برطرف کنیم

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی تبلیغ موضوع پورنو با شریک زندگی خود و بازگشت به مسیر اصلی آمده است:
مکالمه خود را به درستی شروع کنید:
چند دقیقه اول یک مکالمه دشوار به طور کلی نتیجه را تعیین می کند ، بنابراین مستقیم و آرام باشید. از همان لحن صحبت و نگرشی که برای هر مبحث کم فشار و متداول استفاده می کنید ، استفاده کنید. برای مثال:
آیا برای شام استیک می خواهید؟
آیا امشب می خواهید با من مکالمه پورنو داشته باشید؟ 
قضاوت را در بگذارید:
کمی قدم بردارید و سخنان خود را هوشمندانه انتخاب کنید. هیچ چیز ناراحت کننده یا بیگانه تر از این نیست که احساس کنید جنسیت شما مورد قضاوت قرار گرفته است. 
سوال بپرسید:
از آنها بپرسید که صحبت در مورد پورنو را دوست دارند.؟ دریابید که آیا استفاده از پورنو چیزی است که شریک جنسی شما آنرا مشکل میدانند و باید روی آن کار کنند یا فکر می کنند که پورنو خوب است. 
احساسات خود را درست بشناسید:
وقت بگذارید تا با آرامش و شفافیت توضیح دهید که چه احساسی راجع به پورنو دارید. در مورد اینکه چرا شما را آزار می دهد صادق باشید. این مطلب به معنای ان است که ممکن شما بخواهد در مورد ناامنی هایی که ممکن است درباره شکل ظاهرتان یا نحوه رابطه جنسی داشته باشید، بحث را کاملا باز کنید و با شفافیت صحبت کنید. 
+مراجعه به مشاور:
اگر نمی توانید این مسئله را به تنهایی حل کنید ، در نظر بگیرید که از یک مشاور زوجین یا یک درمانگر جنسیت کمک بگیرید. همچنین می توانید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا ببینید آیا فکر می کنید مشکلات دیگری در ازدواج شما وجود دارد که ممکن است منجر به استفاده بیش از حد از پورنوگرافی شود. 
منابع:
نوشته شده توسط:
مارنی فوئرمن بررسی پزشکی توسط کارلی اسنایدر ، دکتر در 07 نوامبر 2020
 

مترجمان: دکتر فهیمه رضایی و مائده چراغی


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید