روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان
روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
خلاقیت کودکان_چگونه میتوانیم خلاقیت فرزندمان را تقویت کنیم؟ روانشناسی کودک و نوجوان

خلاقیت کودکان_چگونه میتوانیم خلاقیت فرزندمان را تقویت کنیم؟

راه های افزایش خلاقیت فرزندان

 

آگاهی دادن از شکست راهی برای افزایش خلاقیت فرزندان

بدانید که خود کودک میفهمد چه موقع وقتش است دوتا چرخ اضافی از چهار چرخه اش باید برداشته شود. یا به عبارتی روی پای خودش بایستد. واین مساله پایه ای میشود برای کل زندگی اش آنها را تشویق به شکست خوردن کنید. کودکانی که از شکست میترسند افکار خلاقانه شان را مهارمیکنند. به کودکان بیاموزید که اشتباه کردن برای هر فردی عادی است.

درباره بهداشت روانی خانواده بیشتر بدانید

تمایز بین بازی ها و افزایش خلاقیت فرزندان

بازي بیشتر جنبه ذهنی دارد تا حركتی. همان طور كه قبلا نیز ذكرشد باید بین بازي ها تمایز قایل شد. مگر اینكه نظر شما براورده شده باشد. براي اینكه از بازي نتیجه مطلوبي عاید شود باید مهارت هاي إدراكی با مهارت هاي حركتی تلفیق شوند. همچنین بازی باعث تسکین عصانیت و ناراحتی کودک میشود .از بازی های ساده  مانند:توپ کاغذی، آب بازی،بازی های انگشتی

مرتبط: زمینه های پیدایش پرخاشگری در کودکان

 

خلاقیت کودکان

 

کتاب خواندن برای کودک و افزایش خلاقیت فرزندان

هرشب برای کودکتان کتاب بخوانید. هم از کتابهای زمان کودکی خودتان و هم داستان های موردعلاقه ی خودش. سعی کنید از تصویرسازی و شخصیت های تخیلی داستان بهره ببرید این کار باعث میشود ذهن کودک تصویرسازی کند همزمان خلاقیت ذهنی او نیز پرورش میابد.

 

تشویق کودک به فعالیت های هنری و افزایش خلاقیت آنها

یكي دیگر از كارایی كه براي تقویت خلافیت كودكان میتوان انجام داد تشویق انها به انجام فعالیت هاي هنري است. ابتدا با مشورت كودكان یك موضوع را انتخاب میكنیم و در مورد ان با كودكان به بحث مینشینیم و از انها میخواهیم در مورد آن صحبت كنند . از فعالیتهای هنری میتوان به کشیدن نقاشی و ساختن کاردستی اشاره کرد این دومورد میتوانند خلاقیت کودک را بالا ببرند و در برون ریزی عواطف و احساسات به او کمک کنند. یادتان باشد که در انتخاب موضوع این فعالیت ها نظراتتان را به کودکان القا نکنید همچنین براى پرورش خلاقیت كودكان یكی از كارایی كه میشودانجام داد این است که مقداري مواد در اختیار كودك قرار میدهیم:دو نوع گل مختلف،مقواي ضخیم ،قیچي،مداد شمعي تكه پارچه ،فوتر،پولك چسب.مداد،علامت گذاري. در مرحله اول از كودك بخواهید دو نوع گل را باهم مقایسه كند در مرحله بعدي مواد لازم را ب او نشان داده و به او بگویید أو امروز سأزنده گلي متفاوت میخواهد باشد از او بخواهیدك پاهایش را روي مقوا سفید قرار بعد و با مداد دور پاهایش را خط یكشید ابتدا پاي راست سپس پاي چپ و اجازه بعدید همین كار را با پاي شما انجام دهد.در مجموع براي هركدام الگوي چهار كف پا لازم است حالا با قیچي دور مقوا را ببرد و هر یك از این گلبرگ ها را با موادي که دارد تزعیین کندو بعد با چسپاندن گلبرگ ها به هم شكل یك گل در بیارردبا بریدن ساقه و برگ و چسباندن ان حالت گل را كامل كنید.قبل چسباندن الگوها رنگ شوند و در مرحله احراز او بپرسید كدوم قسمت بدن قابل استفاده در این كارهست تا گلي منحصر ب فردبسازد.اگرمایل بود این کار را با قسمت های دیگر بدن انجام دهید.

 

افزایش خلاقیت کودکان

 

باغچه ای برای کودک

برای او باغچه ای کوچک درست کن ،جایی که بتواند در آن گل یا سبزی یا گوجه فرنگی بکارد. بزرگترین شوق و لذت کودک زمانیست که آنچه را خودش وشما مبتکرانه کاشته اید رامیخورد.

 

آزادی عمل و پرورش خلاقیت فرزندان

به کودکتان آزادی معقولانه بدهید به آنها اجازه دهید. در تصمیم گیری ها و اظهار نظرها، نظرشان را بگویند و آنهارا در این امر تشویق کنیدتاایده هایشان را خلاق کنند و در کارهایتان از نظراتشان استفاده کنید

 

منابع:مادرو دختر//ملسا هریسون.هری اچ.هریسون. جی آر//
تقویت خلاقیت اشو//


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید