روانشناسی ازدواج_تعریف ازدواج از دیدگاه روانشناسی
روانشناسی ازدواج_تعریف ازدواج از دیدگاه روانشناسی ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
ازدواج موفق_چگونه ازدواجی موفق داشته باشیم؟ روانشناسی ازدواج

ازدواج موفق_چگونه ازدواجی موفق داشته باشیم؟

ازدواج موفق از جمله مهمترین انتخاب های زندگی هر فرد می باشد. وقتی زن و مرد ازدواج می کنند، متعهد می شوند، تا تمام عمر با هم بمانند. اما بدلايلى ممکن است رابطه آنها به سردی گراییده و در نتیجه منجر به جدایی و طلاق شود. ازدواج موفق ازدواجی است که زوج ها یا خوشبختی در کنار هم زندگی کنند، و از زندگی زناشویی خود راضی باشند. ازدواج موفق به انتخاب صحیح بستگی زیادی دارد.

ازدواج موفق چیست؟

امروزه زوج ها قبل از ازدواج بدلیل علاقه به تفاوت های هم توجه نمی کنند، و یا از آنها چشم بپوشند. و بعد از ازدواج ممکن است یک ازدواج موفق را تجربه نکنند، و به جدایی بینجامد. البته لازم به ذکر است، که وجود تفاوت بین زوج ها باعث جذابیت رابطه آنها می شود. اما تفاهمات بیشتر از تفاوت ها در موفق بودن یک ازدواج موثرند. اگر زوج ها از نظر اعتقادی نیز با هم تفاوت داشته باشند بعد از ازدواج با مشکل روبرو می شوند. پس از حیطه اعتقادی یکی از موارد مهم در به ثمر رسیدن یک ازدواج موفق شخصیت طرفین می باشد. اگر بدنبال همسر ایده آل خود هستید ابتدا باید شخصیت خود را بشناسید. و سپس دنبال فردی برای ازدواج باشید. که با شخصیت شما سازگار است. روانشناسی ازدواج | مشاوره ازدواج چرا و چگونه تاثیرگذار و مفید خواهند بود؟

نقش انتخاب فرد مناسب در ازدواج موفق

بسیاری از افراد به دنبال فردی هستند ک کمبود های آنها را رفع نمایند. و به گونه ای از کنار آنها بودن احساس کامل شدن نمایند. در این شرایط فرد به جای رفع ایرادهای خود سعی دارد تا تنها را بوسیله فرد دیگر مخفی نماید. در این حالت افرادی که برای هم مناسب نیستند به سمت هم کشیده می شوند. و مسلما نتیجه ازدواج آنها یک ازدواج موفق نمی باشد. انتخاب یک فرد مناسب برای ازدواج کمک بسیاری به خوشبختى و رابطه خوب پس از ازدواج دارد بنابراین افراد باید در انتخاب همسر دقت کافی به خرج دهند. تا در زندگی زناشویی دچار مشکل نشوند. از جمله مواردی که از انتخاب فرد نامناسب برای ازدواج می باشد می توان به این موارد اشاره کرد. برای مثال : یک فرد خوشحال اگر با یک فرد غمگین ازدواج کند. و یا یک فرد زشت با یک فرد زیبا ازدواج کند. و یا ازدواج یک فرد گوشه گیر با یک فرد اجتماعی. در زندگی پس از ازدواج با مشکل بر می خورند و یک ازدواج موفق را تجربه نمی کنند. زیرا اگر یک دختر بی حال و بی رمق با یک فرد سرزنده و با نشاط ازدواج کند. مرد از توجه به بی نشاطی و بی حالی همسرش خسته شده و دچار مشکل در زندگی می شوند. و اگر دختر زشتی یا یک مرد خوش چهره ازدواج کند اطرافیان تفاوت او را به رخش می کشند و در زندگی مشترک دچار دردسر میشود.

 

تاثیر شباهت ها در ازدواج موفق

شباهت ها تاثیر بسیاری در ازدواج موفق دارند. وقتی فردی با کسی ازدواج می‌کند، که از نظر رفتار و فکر شباهت زیادی با او دارد از رابطه لذت بیشتری می برد. زیرا فرد نیاز دارد که رفتار و تفکراتش مورد تایید دیگران قرار گیرد و همسر او مهر تاييدى بر این موضوع است. شباهت رفتار و افکار دو نفر باعث می شود تا از هم دیگر خوششان بیاید و گاها یک فرد با افتخار از کسی که به او شبیه است تعریف می کند. وقتی مرد و زن با هم ازدواج می کنند و در مورد یکسری مسائل با هم اتفاق نظر دارند. پس از مدتی بر روی رفتار یکدیگر تاثیر گذاشته و شباهت هايشان بيشتر می شود و در نتیجه ازدواج آنها یک ازدواج موفق خواهد بود. آنها با در نظر گرفتن شباهت هايى که با هم داشته اند ازدواج می کنند و مسلما شباهت هایشان بر ازدواج موفق شان تاثیر خواهد گذاشت.

 

تاثیر تفاوت ها در ازدواج موفق

وجود تفاوت ها بین زن و مرد بخصوص اگر شدت بگیرد و باعث تنش شود ممکن است باعث جدایی و طلاق بشود و باعث شود زوج ها یک ازدواج موفق را تجربه نکنند. زوج ها در صورت وجود تفاوت بین آنها و در صورتی که تفاوت ها باعث بروز اختلاف و یا تشدید اختلافات شوند باید به روانشناس مراجعه کنند.  و در زندگی مشترک هیچکدام از آنها سعی نکنند بر دیگری تسلط پیدا کنند. زوج ها برای دستیابی به یک ازدواج موفق باید سعی کنند باید هر کدام مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند و تلاش کنند که تفاوت های آنها باعث جذابیت رابطه آنها بشود و باعث جدایی و اختلال در رابطه نشود.

راهکارهای مهم برای داشتن ازدواج خوب

 • تحقیقات در مورد اینکه چه چیزی باعث موفقیت یک ازدواج می شود نشان می دهد که افراد در یک ازدواج خوب، «تکالیف» روانشناختی زیر را انجام داده اند.
 • جدایی عاطفی از خانواده‌ای که در آن بزرگ شده‌اید، نه در حد دوری، بلکه به اندازه‌ای است که هویت شما از هویت والدین و خواهر و برادرتان متمایز باشد.
 • اتحاد را بر اساس صمیمیت و هویت مشترک توسعه دهید و به طور همزمان محدودیت هایی را برای محافظت از استقلال هر یک از اعضای زوج ایجاد کنید.
 • یک رابطه جنسی رضایت بخش و لذت بخش برقرار کنید و آن را از نفوذ مشکلات کاری و خانوادگی محافظت کنید.
 • برای زوج هایی که فرزند دارند، نقش بزرگ والدین را بر عهده بگیرند و شوک تولد نوزاد را جذب کنند و اجازه ندهند در رابطه عاطفی آنها تاثیر منفی ایجاد کند.
 • مواجهه و تسلط بر بحران های اجتناب ناپذیر زندگی. همدلی و همفکری در زمان پیش آمدن مشکلات بهترین کاری است که یک زوج می توانند انجام دهند و همین که اتحاد بین زوج وجود داشته باشد درصد بیشتری برای غلبه بر مشکلات وجود خواهد داشت.
 • با یکدیگر صحبت کنید. استحکام پیوند زناشویی را در مواجهه با ناملایمات حفظ کنید. ازدواج باید مأمنی باشد که زوجین بتوانند در آن اختلافات، خشم و درگیری های خود را بیان کنند.
 • از طنز و خنده استفاده کنید تا همه چیز را در چشم انداز نگه دارید و از کسالت و انزوا دوری کنید.
 • روابط را تقویت کنید و از یکدیگر حمایت کنید، نیازهای وابستگی هر یک از همسران را برآورده کنید و تشویق و حمایت مداوم را ارائه دهید.
 • اولین تصاویر ایده آل شده و رمانتیک از زمانی که عاشق هم شدید را زنده نگه دارید، در حالی که با واقعیت همانطور که هست و تغییرات ناشی از زمان، روبرو می شوید.
   

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید