کتاب درمانی_برگزاری کلاس های کتاب درمانی خدمات روانشناسی

کتاب درمانی_برگزاری کلاس های کتاب درمانی

کلاس های کتاب درمانی دکتر فهیمه رضایی

در گروههای کتاب درمانی ، هدف استفاده از موارد خواندنی برگزیده بعنوان مکمل درمان و راهنمایی در حل مشکلات شخص به واسطه مطالعه هدفدار می باشد و در روش کتاب درمانی، کتاب و مطالب خواندنی در اختیار مراجع قرار می گیرد و تاثیرات شفا بخش آن به وضوح بعد از پایان دوره کاملا مشهود می شود. در کتاب درمانی هر فرد در گروه سه نفره فرآیند را مورد تجربه قرار می دهد.

1 فرآیند همانند سازی
2 فرآیند پالایش روانی
3 فرآیند بینش درون

کتاب درمانی | گروه کتاب درمانی

هدف کتاب درمانی

در کتاب درمانی هدف این است که فرد بتواند با احساسات خود مواجه شود. در گروههای کتاب درمانی تلاش اصلی از طرف افراد گروه است که فرد باید کتاب را که قبلا توسط روانشناس معرفی شده بخواند و یا پادکست های مربوط به آن را گوش دهد و سپس در گروه در مورد آن بحث می شود و تعبیرها و تفسیرهای هر فرد شفاها بیان می گردد و درنهایت برداشت ها و دریافت های افراد گروه توسط متخصص روانشناس جمع آوری شده و بعنوان راهکار در ارتباط با مشکلاتی که در گروه هست با توجه به موضوع کتاب عنوان می گردد.

کتاب درمانی چیست

نقش روانشناس در کتاب درمانی

بنابراین در کتاب درمانی روانشناس نقش راهنمای گروه را دارد که مسائل و نکات گوناگونی را که اعضای گروه عنوان می کنند راهنمای گروه آنها را یاری می دهد.
تحلیل ها و تعبیرها توسط اعضای گروه بسیار کمک کننده است در بیان احساسات، کتاب درمانی در اتکا به نفس گروه نقش عمده ای ایفا می کند که خود منجر به احساس آرامش ، شادی و نشاط می شود زیرا آگاهی باعث آرامش می شود. ناآگاهی است که باعث استرس و اضطراب و رفتارهای ناخوشایند و اشتباه می شود.
هدف از گروههای کتاب درمانی افزایش آگاهی و اصلاح رفتارها و درنهایت رسیدن به آرامش است. بسیاری از افراد هستند که وقتی آسیب می بینند از شیوه های سرکوب برای بیان احساسات خود استفاده می کنند به همین دلیل است که بخش بسیار بزرگی که آنها را آزار می دهد غالبا بر ضمیر خودآگاه آنها مخفی است.

درباره جلسات گروه درمانی های دکتر فهیمه رضائی بیشتر بدانید

مزایای کتاب درمانی

گروه درمانی کتابی

بنابراین وقتی به صورت گروه درمانی کتابی معرفی می گردد، کتابی که با مشکلات گروه تطابق دارد، باعث می شود که هر فرد در گروه، از وجود تضاد پنهانی که موجب اضطراب او شده آگاه شود و مهمتر اینکه برخی از افراد اعضای گروه ممکن است که از صحبت کردن درباره موضوعاتی که قبلا بعنوان راز نزد خود حفظ می کردند، احساس آرامش کنند. همچنین در گروه های کتاب درمانی وقتی اعضای گروه می بینند که هر فرد در گوره می تواند در مورد اندیشه ها و رفتارهای خود با توجه به مطالبی که در کتاب خوانده و با آن همزاد پنداری کرده به راحتی توضیح دهد و آنها را به خوبی ارزیابی نماید گویا هریک از اعضا که شنونده هستند این خود آزمایی را بی سر و صدا در خلوت امن ذهن خود انجام می دهند و جرات آن را پیدا می کنند که آنرا در گروه بازگو نمایند همچنین وقتی افراد در گروه می بینند که اعضای گروه نیز در احساس ها و تجارب با او شریک هستند باعث آرامش اعضای گروه و کاهش اضطراب آنها می شود زیرا دیگر مشکل خود را بزرگ نمایی نمی کنند. از طرفی کتاب درمانی یک درمان آموزنده و بسیار مفرح است که با شرکت در گروههای کتاب درمانی شیوه حل مسئله را یاد می گیرید و وقتی به آرامش می رسید باعث نشاط و شادی و آرامش درونی شما می شود.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید