هویت جنسی کودکان و نقش والدین در شکل گیری هریت جنسی کودکان

مفهوم هویت جنسی در کودکان

معمولا سن بین 2 تا 3 سال هست که بچه ها متوجه تفاوت بین دختر و پسر می شوند. مفهوم جنسیت در کودکان از سن 3 سالگی آغاز می شود. اگر فرزند شما قبل از 3 سالگی حالات ورفتارهای جنس مخالف خود را از خود بروز می دهد، جای نگرانی نیست اما اگر این حالات از 3 سالگی به بعد نیز ادامه پیدا کند، آنوقت باید بررسی شود که ایا فرزند شما به اختلال هویت جنسی دچار شده است یا خیر ! والدینی را می بینیم که از تمایل دختربچه شان به تفنگ بازی یا تمایل پسربچه شان به پوشیدن لباس دخترانه نگرانند و یا از مواردی شبیه به اینها احساس ترس دارند که نکند فرزندشان دچار  به طورکلی اختلال هویت جنسیتی در صورتی باید بررسی شود که فرزند شما تا مدت 6 ماه، علائم اختلال جنسی هویتی را داشته باشد. مطلب ضرورت و اهمیت آموزش خود مراقبتی به کودکان در ارتباط با نحوه محافظت روحی و جسمی فرزندانتان برای شما مفید خواهد بود. 

علائم اختلال هویت جنسیتی در کودکان

  • تمایل به بازی هایی که با جنسیت آنها تضاد دارد
  • تمایل به لباس های مرتبط با جنس مخالف خود
  • احساس نارضایتی نسبت به اندام خود خصوصا اندام تناسلی
  • امتناع و رد کردن اسباب بازی های متناسب با جنسیتشان

وظایف پدر و مادر نسبت به هویت جنسیتی کودکان

پدر و مادر  می توانند با کمک مشاوره کودک و به کارگیری روشهای اصولی، فرزندشان را با نقش های مختلف جنسیتی آشنا کنند و به آنها آموزش های لازم را درباره هویتشان ارائه دهند. هرچند که گاهی خود والدین باعث ایجاد این اختلال در فرزندان می شوند که در ویدیو شرح داده شده است. مطلب مرتبط:روابط جنسی متعدد در نوجوانان. اما گاهی بدون اینکه پدر و مادر نقشی داشته باشند، فزندان از جنسیت خود رضایت ندارند و دچار این اختلال می شوند.
در این شرایط پدر و مادر می توانند با فرزندان خود همدلی داشته و با آنها وقت بگذارند و به بازی هایی که مناسب با جنسیت آنهاست بپردازند و از آنها بخواهند نقش های مناسب در بازی ایفا کنند. همچنین باید شغل ها و سمت هایی که در جوامع وجود دارد و بچه ها با آنها آشنا نیستند را به آنها در پازل ، یا اسباب بازی ، تصاویر و ... به آنها نشان دهند. مثلا مردی که محبور است در خانه بماند و از بچه ها مواظبت کند و خانمی که بیرون از خانه کار می کند. همچنین باید اعتماد آنها را جلب کنند تا بچه به راحتی بتواند مسائلی که در ذهن دارد را برای پدر و مادرش بازگو کند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت