زود انزالی در مردان_دلایل و روش های درمان زودانزالی در مردان
زود انزالی در مردان_دلایل و روش های درمان زودانزالی در مردان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
مردان بددل و بدبین_با مرد شکاک و بدبین چگونه رفتار کنیم؟ روانشناسی ازدواج

مردان بددل و بدبین_با مرد شکاک و بدبین چگونه رفتار کنیم؟

خصوصیات مرد بد دل

شکاکی و بدبینی در علم روانشناسی پارانویا نام دارد. این اختلال مربوط به افرادی است که نسبت به هر شخص، اتفاق، شیء و هر چیز دیگری دارای شک و بدبینی می باشند به زبان دیگر می توان گفت که اینگونه افراد به هر مسئله ای با دید منفی نگاه می کنند.لطفا قبل از ازدواج با یک مشاوره ازدواج مناسب،این افراد را شناسایی کنید.

مهمترین ویژگی های مرد بددل و شکاک

خصوصیاتی که در زیر مطرح می شود، مهمترین ویژگی های افراد مبتلا به پارانویا می باشد و شما با مطالعه آنها متوجه می شوید که آیا همسر شما دچار شکاکی یا بددلی هست یا خیر! 

مطلب پیشنهادی : افراد عصبی | خصوصیات افراد عصبی | نشانه های خواستگار عصبی

داشتن دید منفی در امور و عدم امیدواری

معمولا فردی که که دید منفی نسبت به مسائل دارد، یا بهتر بگوییم مرد بددل همیشه ناامید است و معتقد است که مشکلات و اوضاع هرگز سامان نمی گیرد.

شکاکی دوسو گرا

اگر شما نیز با یک فرد شکاک یا بددل زندگی می کنید، احتمالا متوجه شده اید که اینگونه افراد همیشه برای ارتباط برقرار کردن با بقیه افراد مردد و دودل هستند و به همین خاطر روابط اجتماعی آنها معمولا با مشکل همراه است.

تمایل شدید به کنترل گرایی

آقایانی که درگیر شک و تردید هستند، کاملا کنترل گر می باشند. توضیح کامل تر اینکه این افراد درواقع نوعی وسواس فکری دارند به همین دلیل اگر کلیه امور زندگی، طبق قاعده و قانون آنها نباشد حس خوبی نداشته و نارضایتیشان کاملا مشهود است.

رفتار توام با پرخاش و خصمانه

هر مرد شکاک اصولا بدون دلیل و منطق و هیچ مدرکی دچار سوء ظن می شود و به خاطر همین تحریک پذیری، با همسر خود و فرزند یا تمام افراد رفتاری کاملا خصمانه و توام با خشم دارند.

خصوصیات مردان بددل

بی احساسی و بی محبتی، عاطفه و وابستگی

در مردان شکاک، اصولا عاطفه و محبت از بین رفته و می توان گفت مرد بددل به هیچ عنوان نمی تواند مهربان، با احساس یا رمانتیک باشد. چراکه مهر و عاطفه در وی کاملا از بین رفته است.

حس حسادت

اگر با مردی بددل و شکاک زندگی می کنید به هیچ وجه در مورد مرد دیگری با او صحبت نکنید نه درباره خوبی های مرد دیگر، نه درباره بدی ها، چراکه قطعا همسر بددل و شکاک شما واکنش تندی از خود نشان خواهد داد چون حسادت از ویژگی های واضح ایشان است.

عدم وجود اعتماد به نفس

اگر بخواهیم دلایل بددلی افراد را شرح دهیم، قطعا یکی از آنها عدم وجود اعتماد به نفس در آنهاست. درواقع افراد به دلیل عدم اعتماد به نفس دچار شک، بدبینی، منفی نگری و احساسی از این قبیل می شوند در نتیجه از ویژگی های قطعی هر مرد شکاک و بدبین بی اعتماد به نفسی اوست.

بهترین رفتار با مرد بددل و شکاک


همانطور که در بسیاری موارد شاهد بودید، برخی آقایان، با کوچکترین رفتار همسر خود به نحوی عصبانی و پرخاشگر می شوند که به قول معروف در آن لحظه همانند اسفند روی آتش هستند. رفتارهایی از قبیل خنده همسر، تاخیر در دیر آمدن آن هم چند دقیقه، صحبت با مرد دیگر ( حتی اگر آن مرد از خانواده یا اقوام درجه 1 خانم باشد) حتی گاهی آرایش کردن خانم یا تغییرات کوچکی که روی ظاهر خود انجام می دهد اینها همگی می توانند جزو وسواس های یک مرد شکاک باشند و چون این مردها زن را در انحصار خود می داند و این حق را برای خود می داند که تمام زندگی زن متعلق به مرد است ، هر رفتاری را در این شرایط مناسب و بدون ایراد می دانند.

 • منشأ بروز شک مردان چیست

برای انکه بتوانید مسائل را رفع کنید ابتدا باید تشخیص دهید این شک ها و بددلی ها از کجا آغاز شده است. اینکه شما چکار کردید در ابتدا که واکنش های همسر خود را در آن لحظه مشاهده کردید. در پی آن عکس العمل های خود را به یاد آورید! آیا وارد دعوا شدید یا سکوت کردید یا اینکه چند روزی را در قهر و دوری بسر بردید تا بتوانید شرایط را تحت کنترل خود در آورید و با آنها مقابله کنید و از بروز دوباره پیشگیری کنید.

 • اشتباه های خود و هسمر خود را بیابید

 دلیل بددلی همسر شما ممکن است به این خاطر باشد که مثلا در گذشته شما اتفاقی افتاده است که همسر شما ترس این را دارد که ممکن است مجدد این اتفاق برای شما بیفتد و یا اینکه همسر شما زندگی سختی را پشت سر گذاشته مثلا در دوران کودکی یا دوران مجردی خود لطماتی را تحمل کرده که به تبعات آن یک سری ترس ها و بدبینی ها را در زندگی زناشویی به دنبال خود می کشد. پس باید این موارد توسط شما کشف شود تا بتوانید ریشه ای آنها را اصلاح کنید. در نهایت شاید ایراد اصلا از همسر شما نباشد و این شمایید که شک او را برانگیخته کرده اید و یا با برخوردهای اشتباه هنگام تردیدهای او، این مشکلات را وسیع تر کرده اید. پس رفتارهای خود را هم باید تحلیل کنید.

 • حساسیت های او را تشدید نکنید

اگر همسر شما قبل از ازدواج معیارها و فاکتورهایی را از شما خواسته و شما متعهد شدید که آنها را انجام بدهید یا ندهید، پای قول خود بایستید. این تعهد ها که از قبل درباره آنها صحبت شده و قطعا شما نسبت به رعایت آنها مشکلی نداشتید می تواند تاثیر بسزایی در زندگی شما داشته باشد. البته این را در نظر بگیرید گاهی گذشت کردن یا کوتاه آمدن های یک خانم به نوعی حس منفی را در مرد ایجاد می کند که یا نشان دهنده عدم رضایت زن است و یا معنای آن باج دادن به مرد است برای حفظ زندگی. پس مراقب رفتار و گفته های خود نیز باشید و به نوعی کاملا حساب شده تعادل را حفظ کنید.

 • تلافی کردن را کنار بگذارید

برای یک مردی که دچار شک و بدبینی است تلافی کردن رفتارهایش، احساس او را بیشتر درگیر می کند و حساس تر می شود. پس اصلا تلافی کردن را انتخاب نکنید. مخصوصا اینکه در زندگی که نمی توان به ازای هر مورد یا مسئله ای وارد جنگ و دعوا و قهر شد و همچنین جنگ با مردی که بدبین است قطعا تبعات شدیدتری خواهد داشت پس بهتر است همانطور که گفته شد مسئله را ریشه یابی کنید.

 • اتهام نزنید

در حین حل مشکلات خود انگشت اتهام سمت وی نداشته باشید. گاهی از خود بگویید، یا گاهی سعی کنید که ثابت کنید مسئله سوء تفاهمی بیشتر نبوده است. اینکه او را مدام متهم کنید چیزی جز تشدید روحیاتش در پی نخواهد داشت

مردان بددل

در زندگی با مرد بددل مراقب زندگی شخصی خود نیز باشید

هیچ وقت خود را مجاب نکنید که مسئولیت حفظ آرامش زندگی شمایید به قیمت سوختن. نه اصلا اینطور نیست. به جای این روند سعی کنید چارچوب های خود را مشخص کنید و تعیین کنید که همسر شما صرفا حق دخالت و اظهار نظر در چه اموری را دارد و ندارد. اصلا به این فکر نکنید که او مسئول و صاحب تمام زندگی حال و آینده شماست. بعنوان مثال ورودهای سرزده به محل کار شما، یا منع کردن شما از کار کردن در محیطی امن و ایده آل، محروم کردنتان از معاشرت با انسان های شایسته، سرزنش، شماتت و بی احترامی کردن درقبال رفتارهای عادی و متین شما و .... مواردی هستند که صحیح نیست همسر شما آنها را انجام دهد.

 • به جای منازعه، با هم مذاکره کنید

زمانی که هر دو در آرامش کامل هستید با هم بنشینید و به مسائل پیش آمده فکر کنید وسعی کنید به جای متهم کردن یکدیگر و یا بی احترامی، مسائل را به بهترین نحو حل کنید. می توانید به مشاوره خانواده رجوع کنید که قطعا نتیجه خوبی خواهید گرفت.اما اگر همسرتان ممانعت کرد با او ناراحتی های خود را درمیان بگذارید. از مدام جنگ کردن و یادآوری مشکلات پرهیز کنید.

 • معتمد او باشید

سعی کنید با قول هایی که می توانید از پس آنها برایید او را آرام کنید و حس اتکا و اعتماد را در او شکل دهید. به او دروغ نگویید واین را بدانید تا خود را ثابت نکنید و اعتماد همه جانبه همسر خود را به دست نیاورید موفق نخواهید شد.

 


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. مریم
  مریم

  سلام

 2. مریم
  مریم

  سلام

 3. مهدی راد
  مهدی راد

  سلام وقت بخیر ببخشید اگر امکانش هست راهنماییم بفرمایید ???????? تقریبا ۲ ماهه ازدواج کردم و هیچ گونه شکاکی یا بددلی به همسرم ندارم با اینکه همسرم سر کار میره یا بازار خریدو و .... فقط و فقط یک چیز آزارم میده که با مرد غریبه یا دوستام بخواد حتی کوچکترین صمیمیتی تو رفتار یا صحبتهاش داشته باشه حتی شوهر خواهرش ... همین موضوع رو من چیکار باید بکنم که ذهنیتم عوض بشه ????????????

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   دوست عزيز ازدواج سلطه و مالكيت نيست ازدواج نياز و وابستگي نيست شما ترس شديد از دست دادن داريد و وقتي همسرتان به كسي توجه ميكند ترس اين را داريد كه از توحه اش به شما كم شود اگر اين موضوع را حل و فصل نكنيد اين ترس هاي شما تبديل به اضطراب سپس كنترل گري و حسادت ميشود و اختلاف بين شما اغاز ميشود كه در نهايت ناخواداگاه ازدواجتون رو به سمت از دست دادن يكديگر سوق مي دهيد.بايد حتما روي طرحواه هاتون تحت نظر يك روانشناس روان درمانگر كار كنيد

 4. لیلا
  لیلا

  به نظر من ادم باید از همسر شکاک و بدبین جدا بشه..چون این خصلتی هست ک هیچ وقت درست نمیشه..مثل خصلت خسیسی یا بداخلاقی.. من ب عنوان یک زن ۱ ساعت هم تحمل ادم شکاک رو ندارم ..چون اینجور مردها اصلا احساس ندارن و فقط عشق ظاهری دارن

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   اگر به عنوان اختلال شخصيتي باشه زندگي با افراد شكاك بسيار ازار دهنده ميشه و بسيار فرسايشي كه اكثرا هم تن به درمان نمي دهند . ولي گاهي اوقات بدبيني ميتونه موقعيتي باشد و در اثر افسردگي در فرد بروز پيدا كند كه كاملا قابل درمان است

 5. مریم
  مریم

  من هفت سال با مردی بددل و شکاک زندگی کردم طوری که منو توی خونه زندانی میکرد موبایلی نداشتم که با خانواده ام در تماس باشم حالا میخواهم طلاق بگیرم رفتم دادگاه مطرح کردم اما بهم میگن مدرک بیار.شوهرم راضی به طلاق نیست به نظرتون من از کجا مدرک بیارم که ثابت کنم این آقا مشکل روانی داره حالا نزدیک یک سال دارم میرم و میام دادگاه نتیجه ای نمیگیرم

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   بهتره با يك وكيل در ارتباط با موضوعي كه مطرح كرديد مشورت كنيد

 6. منا محمدی
  منا محمدی

  همسرم شکاک و بد دله به همه چیز گیر میده دکتر هم نمیاد ببرمش خستم کرده همش گوشی منو میگرده و گوشی خودش و ازم مخفی می‌کنه ضبط تا شب تو خونه بهم گیر میده که این کارو بکن این کارو نکن

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام دو ست عزیز بسیار متاسفم شما به روانشناس مراجعه فرماييد تا كمك اتون كنه كه شرايط خودتون تغيير بدهيد چون متاسفانه اگر بدبيني همسرتون جزو اختلالات شخصيت باشه قابل درمان نيست و شما هم به مرور دچار بيماري خلقي و رواني خواهيد شد

 7. منا محمدی
  منا محمدی

  همسرم همش گیر میده به هرکاری ک انجام میدم حتی ب غذا خوردن منم گیر میده همش توخونه دعواست همش سرگوشیه منه و گوشی خودش و ازم مخفی می‌کنه دیگ خستم کرده و راه حل ندارم دکتر هم نمیاد بریم

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام بهتره شما هم به خودتون گير بديد كه كمك بگيريد كه چه جوري توي اين شرايط خودتون ياري كنيد تا اينكه ايشون براي درمان بياريد هر چي افراد حالشون بد باشه مقاومتشون براي درمان بيشتره واصرار شما فقط گير هاي ايشون به شما بيشتر ميكنه

 8. محمد
  محمد

  سلام من آدم بددلی نیستم ولی خیلی زود عصبانی میشم. 33 سال سنمه مدرک تحصیلیم لیسانسه و دارای یک فرزند هستم خودم چند ماه پیش یک جراحی فیستول مقعدی انجام دادن که از نظر روحی و روانی خیلی اذیتم کرد به خاطر محل جراحی و... خانم بنده چند وقت میشه جراحی مامو پلاستی پیش یک دکتر مرد انجام داد که بنده از ابتدا راضی نبودم که دکتر مرد بدنتو ببینه و بدتر از لمس کنه برای معاینه که ایشان منو به بهانه اینکه فقط میخواد با دکتر حرف بزنه که اصلا قبولش میکنه به خاطر مریضی که داره ( هپاتید اتو ایمیون همان خودایمنی) یا نه که دکتر معاینه زنم کرد که بشدت بدم آمد و چند ازمایش نوشت ، قبل از جواب ازمایشات با زنم دعوا کردم و بهش گفتم حق ندارد که حراحی کند که متاسفانه جواب ازمایش یک توده مشکوک به سرطان بود که با این حال ازش خواستم که پیش جراح زن برود که متاسفانه جراح زن خوب در استان زندگی ما نبود و بع این بخاطر سکوت کردم. از دکتر خواستم تیم جراحیشو زن انتخاب کنه قول داد ولی انجام نداد، برای کشیدن بخیه رفتیم دستیار دکتر انجام داد که اونم مرد بود. بنده از زمان معاینه تا الان که یک ماه از جراحی میگذره نتونستم از شدت تنفر به صورت زنم نگاه کنم ازش خیلی نگهداری کردم همه چی هم براش تهیه کردم ولی دیگه هیچ حسی به غیر از عصبانیت بهش ندارم. هر شب باهاش دعوام میشه حتی از نظر رابطه زناشویی که قبلا حداقل هفته ای 3 الی ۴ بار داشتیم از زمان معاینه تا به الان دستم بهش نخورده و هیچ تمایلی به این کار ندارم . تصمیم گرفتم طلاقش بدم ولی قبل از اقدام میخوام ببینم شاید من مرضی روانی خاصی دارم،لطف میکنید راهنماییم کنید؟

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   حتما شما مرض رواني داريد . شما دچار وسواس فكري شديد  هستيد كه حتما نياز هم به دارو درماني هم روان درماني داريد .

 9. حسراحمدی
  حسراحمدی

  سلام خسته نباشید من نامزدم قبلا عقدناموفق خیانت داشته بعد الان به من میگه هروقت من باشم انلاین بشو اگ نبودم اف بشو بهش گفتم بدلی حس میککم میگ حساسم خوشم نمیاد بدون من انلاین باشی عاشقتم با من اف و ان بشو بنظرتون چیکار کنم تو زندگی مشترک خوب میشه یانه منم درکش میکنم بخاطر خیانت اون یکم ذهنش بد شده ولی خواستم سوال کنم خوب میشه ب مرور زمان یانه امتحانمم کرده

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   نه خير خوب نميشه ايشون ابتدا بايد خشم و اسيب حاصل از ارتباط قبلي را درمان كنند بعد وارد رابطه بشوند . اسيب هاي حاصل از ارتباط قبلي خودش را به شكل خشم كنترل گري روي شما نشان مي دهد .

 10. زینب حسن پور
  زینب حسن پور

  سلام من قبلا نامزدم خیلی خوب گیرنمیدادچون اشتباهی ازم ندیدع بود اما وقتی فهمید دروغ میگم خعلی بهم شک کرده اینا حتی امروز بهم گف چرا باداداش روبوسی کردی و بغل نباید بکنی ...من خعلی دوستش دارم اما ازیک طرفمم نمیتونم تحمل کنم کاراشو نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   من متوحه نشدم شوهر شما در اثر دروغ هاي شما بي اعتماد شده يا اينكه شكاك بود الان داره خودشو نشون ميده در هر دو صورت زندگي كه اساسش روي اعتماد نباشه يكي از ستوهاي اساسي رابطه وجود نداره و هر پس لرزه كوچكي ميتونه همه چي را نابود كنه

سوال خود را از ما بپرسید