انواع روانشناسی_اهداف هر یک از شاخه های روانشناسی را بشناسید روانشناسی

انواع روانشناسی_اهداف هر یک از شاخه های روانشناسی را بشناسید

روانشناسی چیست؟

روانشناسی علمی است که به مطالعه رفتار و حالات موجودات زنده در سنین و شرایط مختلف میپردازد، روانشناسی سالهاست که روح و ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. مراسمات مذهبی چندین سال پیش برای رسیدن روح مردگان به آرامش نشان از این موضوع دارد. امروزه کمتر کسی پیدا میشود که نیازمند روانشناسی نباشد. روانشناسی همه جوانب زندگی انسان را در بر می گیرد، برای مثال موارد زیر همگی جزء مسائل مربوط به انواع روانشناسی ميباشد.

  • روش رفتار والدين با فرزندان
  • روش فرزند پروری
  • رفع مشکلات خانوادگى و روحی روانی
  • انتخاب افراد مناسب برای انجام یک کار
  • آموزش دانش آموزان استثنایی و ...

انواع روانشناسی

حوزه های روانشناسی

در جهان امروزی هیچ فعالیتی پیدا نمیشود که به ذهن و درک انسان وابسته نباشد، با افزایش علم و زندگی مدرن انسان ها بیشتر فکر میکنند و ممکن است دچار مشکلات و بیماریهای ذهنی و فکری شوند. یکی از  راهاي رفع این مشکلات روانشناسان هستند. هدف از انواع روانشناسی این است که تمامی زوایا و ابعاد زندگی انسان را در بر گیرد و رفتار انسان در سنین مختلف و شرایط ذهنی او را مورد مطالعه قرار دهد . امروزه انواع روانشناسی سعی دارد به همه مسائل زندگی انسان بپردازد. انواع روانشناسی به دسته های زیادی تقسیم میشود که در ادامه به چند تا از مهمترین آن اشاره میکنیم :

روانشناسی بالینی

 یکی از انواع روانشناسی، روانشناسی بالینی میباشد. روانشناسی بالینی به افرادی که دچار ناسازگاری هستند کمک میکند تا با مشکلات زندگی خود سازگار شوند. روانشناسی بالینی مسائلی از قبیل اضطراب، افسردگی و ... را مورد بررسی قرار میدهد. در روانشناسی بالینی برای ارزیابی مسائل روانشناسان از فنون مصاحبه و آزمون روحی و روانی کمک میگیرند. روانشناسان بالینی بیشتر در کلینیک ها و بیمارستان ها فعالیت میکنند.

انواع روانشناسی مشاوره

 در انواع روانشناسی، روانشناسان مشاور همان کار روانشناسان بالینی را انجام میدهند، ولی روانشناسان مشاور با افرادی سر و کار دارند که به روان درمانی نیاز ندارند. در روانشناسی مشاوره به افرادی کمک میشود که در زندگی خود مشکل دارند. گروه بزرگی از روانشناسان مشاور در دانشگاه ها و مدارس فعالیت میکنند.

 انواع روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده یکی از انواع روانشناسی است. در روانشناسی خانواده، روانشناسان به مسائل خانوادگی مثل طلاق میپردازند و کمک میکنند تا زوجهایی که میخواهند از هم جدا شوند درباره مسائلی که پس از جدایی پیش می آيد مانند نگهداری فرزندان و تامین هزینه ها به توافق برسند. همچنین راهکارهای مناسب در زمینه مدیریت خانواده و نحوه رفتار تمام اعضای خانواده مورد بررسی قرار می گیرد.

درباره انواع روانشناسی بیشتر بدانید

انواع روانشناسی تحصیلی

 روانشناسی تحصیلی مشکلات یادگیری دانش آموزان و دانشجویان را مطالعه میکند. این شاخه از انواع روانشناسی حتی به مسائل خانوادگی و عاطفی و همچنین اجتماعی میپردازد. روانشناسان در روانشناسی تحصیلی از طرق آزمون هوش و استعداد یابی و پیشرفت تحصیلی و مصاحبه با معلمان و والدین و همچنین خود دانش آموزان و دانشجویان به رفع مشکلات یادگیری آنها کمک میکنند.

حوزه های مختلف روانشناسی

 انواع روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی یکی از انواع روانشناسی میباشد که همانند روانشناسی تحصیلی به یادگیری آسان دانش آموزان و دانشجویان کمک میکند، در روانشناسی تربیتی بیشتر به تعلیم و تربیت و برنامه کلاسی توجه میشود. در انواع روانشناسی، روانشناسی تربیتی بیشتر از روانشناسی تحصیلی به یادگیری، رشد و ارزشیابی کودک توجه دارد.

انواع روانشناسی رشد

یکی از انواع روانشناسی، روانشناسی رشد میباشد که تغییرات جسمی، عاطفی و اجتماعی انسان را در دوران زندگی مورد مطالعه قرار میدهد. این شاخه از انواع روانشناسی سعی دارد که تاثیر طبیعت و محیط را بر انواع خاص رشد روشن کند. روانشناسی رشد داراى حوزه گسترده ای است و تاثیر تغذیه و دارو بر رشد جنین، تغییرات و بحرانهای نوجوانان و ناسازگاری سالمندان را مورد بررسی قرار میدهد. در انواع روانشناسی، روانشناسی رشد از اهمیت بالایی بین معلمان و والدین برخوردار است. اطلاع از روانشناسی رشد به آنها کمک میکند تا نیازهای کودک در سنین مختلف را بشناسند میزان یادگیری او را بدانند و از انگیزه ها و هیجانات آنها آگاه باشند، تا بتوانند متناسب با توانایی ها و شخصیت آنها رفتار کنند.

انواع روانشناسی شخصیت

 در انواع روانشناسی،روانشناسی شخصیت به تعریف ویژگی های انسان میپردازد، و عوامل موثر بر رفتارهای بهنجار یا نابهنجار او را تعیین می کند و موضوعاتی از جمله پرخاشگری و اضطراب را مطالعه میکند. در انواع روانشناسی شخصیت خصوصیات شخصیتی افراد مورد بررسی قرار میگیرد، برای مثال بعضی افراد خوشرو، شاد و خونگرم هستند و بعضی از آنها بداخلاق و ترشرو میباشند.

روانشناسی در زمینه های مختلف

انواع روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی یکی از انواع روانشناسی است که به بررسی تفکرات و هیجانات در موقعیت های اجتماعی میپردازد. روانشناسان اجتماعی برخلاف روانشناسان شخصیت سعی میکنند عوامل اجتماعی و خارجی موثر بر رفتارهای شخصی را مورد بررسی قرار دهند، اما در روانشناسی شخصیت عوامل درونی مورد مطالعه قرار میگیرد .البته رفتار هم تحت تاثیر عوامل خارجی و هم عوامل داخلی قرار میگیرد.

انواع روانشناسی صنعتی و سازمانی

از انواع روانشناسی میتوان به روانشناسی صنعتی و سازمانی اشاره کرد. روانشناسی صنعتی رابطه افراد با کار و روانشناسی سازمانی رفتار افراد در سارمانها، کارخانجات و موسسات را مورد مطالعه قرار ميدهد، روانشناسان صنعتی و سازمانی سعی دارند شرایط کار را بهبود بخشیده و بازدهی را بالا ببرند و حتی در استخدام و مصاحبه افراد جدید به موسسات کمک میکنند.

انواع روانشناسی آنلاین

 امروزه افراد با مشکلات فکری بسیاری روبرو هستند ولی گاهی زمانی برای مشاوره ندارند و روز به روز به افسردگی نزدیکتر میشوند. این افراد به تدریج پرخاشگر میشوند و بعضا از انجام کارهای که قبلا برای آنها جذاب بود لذت نميبرند. یکی از انواع روانشناسی، روانشناسی آنلاین میباشد که این مشکل را رفع کرده است،  این شاخه از انواع روانشناسی به افرادی که از بازگو کردن مشکل خود در جمع و یا رودررو مشکل دارند کمک ميکند.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  1. روانشناس
    روانشناس

    سلام ممنون از مقالتون . من برای شما رو به عنوان یک روانشناس بسیار خوب همیشه احترام بسیار زیادی قائلم . امیدوارم موفق و سربلند باشید .

سوال خود را از ما بپرسید