تعارضات زناشویی_پرسشنامه بررسی تعارضات زناشویی روانشناسی

تعارضات زناشویی_پرسشنامه بررسی تعارضات زناشویی

تعارض زناشویی چیست؟

ازدواج رابطه ای است که در آن اعتماد با گذشت زمان ایجاد می شود زیرا با گذشت زمان، زوج های متعهد منافع خود را به  نفع شریک زندگی خود کنار می گذارند و مهارت هایی را برای مثبت و باز نگه داشتن رابطه توسعه می دهند.

اما اختلافات زناشویی فقط اختلاف نظر نیست. بلکه مجموعه ای از رویدادها هستند که به نحوی ضعیف مورد بررسی قرار گرفته اند تا به روابط زناشویی آسیب جدی برساند. مسائل مربوط به ازدواج به حدی رشد کرده است که سرسختی ، غرور ، عصبانیت ، صدمه و تلخی مانع از برقراری ارتباط موثر ازدواج می شود. طبق روانشناسی ازدواج ریشه تقریباً همه اختلافات و تعارضات جدی زناشویی خودخواهی یک طرف یا هر دو طرف است. صرفه جویی در ازدواج ، به معنای رد کردن خودخواهی ها، کنار گذاشتن غرور ، بخشیدن اشتباهات و کنار گذاشتن تلخی ها است. بهترین رویکرد برای داشتن ازدواجی سالم و موفق، جلوگیری از درگیری ها و تعارضات زناشویی است. آمادگی برای ازدواج با مشاوره قبل از ازدواج میسر می شود. اگر این اتفاق نیفتاد ، مشاوره روابط زناشویی بلافاصله پس از عروسی می تواند راه حل های اساسی جهت حل اختلافات زناشویی را به زوج ها ارائه دهد که می تواند قبل از اینکه مشکلات ازدواج از کنترل خارج شوند ، مورد استفاده قرار گیرد.

پرسشنامه تعارضات زناشویی چه کمکی می کند

ازدواج در همه ی جوامع رسمی، مهم تلقی می شود . بسیاری از پژوهش ها نشان می دهد،ارتباط زناشویی پیش بینی کننده ی قوی کیفیت زناشویی است . هم درمانگران و هم زوج ها عقیده دارن که شایع ترین و مخرب ترین مشکلات ازدواج شکست خورده ، مشکلات ارتباطی است . ماهیت ارتباط زناشویی سرچشمه عمده ی ناخشنودی و تعارضات زناشویی است و عدم توافق در هر رابطه ی زناشویی ، طبیعی است . تعارض زناشویی ناشی از ناهماهنگی زن و شوهر در نوع نیازها و روش ارضای آن، خودمحوری، اختلاف در خواسته ها، طرحواره های رفتاری و رفتار غیر مسئولانه نسبت به ارتباط زناشویی و ازدواج است . با پاسخ به پرسشنامه تعارضات زناشویی می توانید به میزان تعارضات رابطه خود پی ببرید و درصدد حل و رفع آنها برآیید.
 

مدیریت موفقیت آمیز تعارضات زناشویی شامل موارد ذیل است

1-روشن شدن وظایف و تعهدها

2-تعیین مرزهای بین شخصی

3-کمک به سهیم شدن در تصمیم گیری ها

4-استفاده از رابطه باز

 

معرفی پرسشنامه تعارضات زناشویی

 

فرم 45 سوالی بر مبنای تجربیات بالینی ثنایی ساخته شده است و این پرسشنامه هشت مؤلفه از تعارض ها را می سنجد . شامل : کاهش همکاری،رابطه جنسی،افزایش واکنش های هیجانی، افزایش جلب حمایت فرزندان، افزایش رابطه فردی با خویشاوندان خود، کاهش رابطه خانوادگی با خویشاوندان همسر و دوستتان،جداکردن امورمالی از یکدیگرو کاهش ارتباط موثر 

پرسشنامه تعارضات زناشویی

 

پاسخ پرسشنامه تعارضات زناشویی

چنان چه بعد از تكميل پرسشنامه متوجه شديد كه تعارض زناشويي شما در هر يك از مولفه هاي مربوط به پرسشنامه ها زياد است حتما با كلينيك روانشناختي ما در ارتباط باشيد تا خانم دكتر فهیمه رضائی در حل تعارضات زناشويي و بالا بردن كيفيت زندگي راهنمايي لازم را داشته باشن


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید