روانشناسی بالینی_تشخیص و درمان اختلالات روانی
روانشناسی بالینی_تشخیص و درمان اختلالات روانی ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
چطور یکدیگر را در روابط با یکدیگر دلسرد می کنیم؟ روانشناسی رابطه

چطور یکدیگر را در روابط با یکدیگر دلسرد می کنیم؟

سلطه گری زیرکانه

گاهی اوقات احساس می کنیم روش ما، بهترین روش و تنها راه موفقیت و تنها راه رسیدن به هدف است. در نتیجه برای آنکه کار ها << درست انجام شوند>> تصدی کارها را برعهده گرفته و پیشرفت همسرمان را نادیده می گیریم. در این حالت، علی رغم اینکه حسن نیت داریم، عملا زیرکانه سلطه گری می کنیم. سلطه گری صرف نظر از اینکه چقدر زیرکانه باشد، همسر ما را دلسرد کرده و در او احساس طرد شدن ایجاد می کند. اموری که معملا در آنها به سلطه گری زیرکانه رو می آوریم عبارتند از نظافت و خانه داری، رنگ کردن خانه، خرید، محاسبه و پرداخت صورت حساب ها، نظارت بر بچه ها و امور اجتماعی. آیا کمال گرایی شما در این کار ها موجبات دلسردی همسرتان را فراهم می آورد؟ آیا به همسرتان این پیام را می دهید که << فکر نمی کنم بتوانی؟>>

کنترلگری و بدبینی چه آسیب هایی در رابطه ایجاد می کند

در فایل صوتی زیر ما به شما آسیب هایی که همسر بدبین و کنترلگر به رابطه وارد می کند را توضیح داده ایم. اگر همسرتان این ویژگی ها را دارد حتما جهت مشاوره با یک مشاوره خانواده یا روانشناسی بالینی اقدام کنید.

ترساندن و تهدید کردن

وقتی انتظارات شما از همسرتان ته ندارد، او نتیجه می گیرد که هرچقد موفق شود هم نمی تواند به ملاک های شما برسد. ترساندن مثل سلطه گری زیرکانه، احساس طرد شدن و دلسردی را در همسرتان دامن می زند. این روش گاهی اوقات موجب افسردگی و طلاق می شود. سارا از امین انتظار دارد درآمدش را بیشتر کند و روابط اجتماعی شاد و پر شور و شری داشته باشد وقتی امین انتظار او را برآورده نمی کند، سارا ناراحت می شود. سارا بلافاصله امین را با دیگران مقایسه می کند. امین هم بیشتر وقتش را بیرون از خانه می گذراند و روز به روز بیشتر غرق علائق و سرگرمی های خودش می شود چون نتیجه گرفته است که << هر کاری بکنم نمی توانم سارا را راضی کنم>>.

تصدیق نکردن پیشرفت از عوامل مهمی است که همسر را دلسرد خواهد کرد

تصدیق نکردن پیشرفت یکدیگر، صورت دیگری از دلسرد کردن زیرکانه است. سکوت باعث می شود همسرتان بازخورد لازم برای ادامه دادن تلاش هایش را نگیرد. این عمل نیز مثل سلطه گری زیرکانه، در طرف مقابل احساس طرد شدن ایجاد می کند. برای مثال وقتی همسرمان در حال وزن کم کردن است، روی افزایش وزن موقت او انگشت می گذاریم. در حالی که می توانیم به پیشرفت های او اشاره کنیم. به جای آنکه بگوییم << نان جز رژیم غذایی تو نیست>> می توانیم بگوییم << می دانم رژیم گرفتن کار سختی است و تو اکثر ساعات روز را در رژیم هستی. خیلی پیشرفت کرده ای>>. این جملات همسرتان را دلگرم می کنند. یاد بگیرید سخنان خود را مهربانانه شروع کنید.


حساسیت بیش از حد در رابطه باعث دلسردی خواهد شد

اگر پیرو این فرض غلط هستید که << من وقتی کسی می شوم که از دیگران بیشتر باشم>>، هرگاه برتری خیالی شما به خطر بیفتد، دست به حمله می زنید. برای مثال، اگر همسرتان از سرو وضع و لباس مرد یا زن دیگری تعریف کند، از دستپخت او تعریف کند یا محبت و راحتی زن و شوهری را بستاید، اظهارات او را حمل بر تحقیر خودتان خواهید کرد و عصبانی می شوید. و بلاخره این حساسیت بیش از حد بر مشارکت و خطرپذیری در زندگی زناشویی تاثیر می گذارد.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید