روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان
روانشناسی کودک چیست؟_کشف و پرورش استعدادهای کودکان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
روانشناس کودک_اهمیت روانشناسی کودک خدمات روانشناسی

روانشناس کودک_اهمیت روانشناسی کودک

به نام خدا 

دکتر رقیه زراعتی هستم ، درمانگر کودک ، مشاور والدین .افتخار همکاری با مرکز مشاوره دکتر فهیمه رضائی را دارم . 
در مداخلات مربوط به کودک به طور معمول از شیوه های زیر استفاده می شود

بازی درمانی یا Play Therapy توسط روانشناس کودک

نوعی از درمان است که عمدتا روانشناس کودک برای درمان کودکان استفاده می کند.در این نوع درمان مشاور و وکودک با هم بازی می کنند و در حین بازی ارتباط می گیرند . معمولا کودکان در بازی افکار و هیجانات خود را بروز می دهند و اینجاست که "تشخیص" اتفاق می افتد . همچنین کودکان بازی را دوست دارند بنابراین درمانی را که در دل بازی دریافت می کنند را به راحتی و با خوشحالی می پذیرند و بدین ترتیب بازی درمان اثر خود را در "تشخیص" و "درمان"می گذارد .این سبک از درمان همراه با قصه درمانی و هنر درمانی ارایه می گردد. 

روانشناس کودک | دکتر رقیه زراعتی

بازی درمانی والد – کودک Child parent play therapy 

اغلب در درمان کودک از استفاده میشود:در این شیوه والدین بازی کردن با کودک را تمرین میکنند و گزارش بازی هایشان را به درمانگر ارایه میدهند . این روش موجب بهبود رابطه والدین با فرزندانشان و در نتیجه حل تعارضات والد- فرزندی میگردد . بازی بخش بزرگی از دنیای مطلوب بچه هاست ، با ورود به این دنیا ، ما هم عضو دنیای مطلوب آنها می شویم.

مشاوره والدین Parental treatment توسط روانشناس کودک

والدین آگاه و مسیولیت پذیر در تمامی مراحل والد گری از تصمیم برای فرزند آوری تا والدگری جوان در پی کسب اطلاعات مفید و افزایش مهارتهای والدگری هستند . در مرکز مشاوره این آموزش ها به والدین ارایه می شود.


سبک های فرزند پروری PARENTING styles

 آشنایی با  چهارنوع سبک فرزند پروری متداول : سهل گیرانه ، سخت گیرانه ، مقتدرانه و غافل و انتخاب و به کار گیری سبک فرزند پروری موثر از دیگر خدمات مراکز مشاوره می باشد ..

چرا کودکان و نوجوانان به درمان روانشناسی نیاز دارند

کودکان و نوجوانان زمانی که مشکلاتی دارند که به تنهایی نمی توانند با آن کنار بیایند به درمان نیاز دارند. یا زمانی که مشکلات بر عملکرد، احساس یا عملکرد آنها تأثیر می گذارد، به کمک نیاز دارند. اگر همه چیز به خودی خود بهتر نشد، ممکن است بچه ها به درمان نیاز داشته باشند تا اوضاع بهبود یابد. گاهی اوقات، کل خانواده ها در تلاش برای برقراری ارتباط، یادگیری و ایجاد مرزها به حمایت نیاز دارند.

روان درمانی کودک  چگونه کار می کند

در درمان، بچه ها با انجام دادن یاد می گیرند. با بچه های کوچکتر، این به معنای کار کردن با تمام خانواده، نقاشی، بازی و صحبت است. برای کودکان و نوجوانان بزرگتر، درمانگران فعالیت ها و ایده هایی را به اشتراک می گذارند که بر یادگیری مهارت های مورد نیاز آنها تمرکز دارد. آنها از طریق احساسات صحبت می کنند و مشکلات را حل می کنند.

درمانگران، در حین یادگیری بچه ها را تحسین و حمایت می کنند. آنها به بچه ها کمک می کنند خودشان را باور کنند و نقاط قوت خود را پیدا کنند. تکنیک های روانشناسی کودک، الگوهای فکری مفید و عادات رفتاری سالم را ایجاد می کند.

نحوه ویزیت روانشناسی کودک چگونه است

روانشناس کودک، ممکن است با کودک و والدین با هم ملاقات کند یا به تنهایی با کودک ملاقات کند. بستگی به سن کودک دارد. یک درمانگر همچنین ممکن است با والدین ملاقات کند تا نکات و ایده هایی را در مورد چگونگی کمک به فرزندشان در خانه ارائه دهد.

در روند درمان و روانشناسی کودک چه اتفاقی می افتد

در ابتدا، درمانگر با شما و فرزندتان ملاقات خواهد کرد تا صحبت کنید. آنها سؤال خواهند کرد و گوش خواهند داد. این به آنها کمک می کند تا در مورد فرزند شما و مشکل بیشتر بیاموزند. درمانگر به شما خواهد گفت که چگونه می تواند کمک کند و از چه رویکردی استفاده خواهد کرد.
پس از آن، فرزند شما به ویزیت های درمانی بیشتری می رود. در این بازدیدها، فرزند شما ممکن است:

صحبت کردن کودک با روانشناس خود

صحبت کردن روشی سالم برای بیان احساسات است. وقتی بچه ها احساسات را به جای اعمال در قالب کلمات بیان می کنند، می توانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند. وقتی کسی به انها گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.


به کار گیری روش های درمانی که گفته شد مانند بازی درمانی

درمانگران از فعالیت ها برای آموزش احساسات و مهارت های مقابله ای استفاده می کنند. آنها ممکن است از بچه ها بخواهند به عنوان راهی برای یادگیری نقاشی بکشند یا بازی کنند. آنها ممکن است ذهن آگاهی و تنفس آرام را به عنوان راهی برای کاهش استرس آموزش دهند.

آموزش مهارتهای جدید به کودک

مهارت های جدید را تمرین کنید. درمانگران به کودکان کمک می کنند تا آنچه را که می آموزند تمرین کنند. آنها ممکن است بازی هایی را انجام دهند که در آن بچه ها باید منتظر نوبت خود باشند، از خودکنترلی استفاده کنند، صبور باشند، دستورالعمل ها را دنبال کنند، گوش دهند، به اشتراک بگذارند، دوباره تلاش کنند، یا با شکست مواجه شوند.

روش حل مشکلات در روانشناسی کودک

در مورد کودکان و نوجوانان بزرگتر، درمانگران درباره اصل موضوع و مسئله از کودک یا نوجوان می پرسند که چگونه مشکلات در خانه و مدرسه بر آنها تأثیر می گذارد. آنها در مورد چگونگی حل این مشکلات صحبت می کنند.

مدت درمان روانشناسی کودک چقدر است

مدت زمان درمان بستگی به اهدافی دارد که شما و روانشناس فرزندتان دارید. اغلب اوقات، یک درمانگر می خواهد با فرزند شما هفته ای یک بار به مدت چند ماه ملاقات کند و این بسته به نوع مسئله و شدت آن دارد.

کمکهای والدین در درمان کودک

شما می توانید کارهایی انجام دهید که به فرزندتان کمک کنید تا بهترین نتیجه را از درمان بگیرد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

یک روانشناس کودکی پیدا کنید که شما و فرزندتان با آن احساس راحتی می کنید. فرزندتان را به همه قرار ملاقات ها ببرید. تغییر، زمان می برد. برای یادگیری مهارت های جدید و حفظ آنها، نیاز به بازدیدهای درمانی زیادی است.
با درمانگر فرزندتان ملاقات کنید. بپرسید وقتی فرزندتان در خانه مشکلاتی را نشان می دهد چه کاری انجام دهید. بپرسید چگونه به فرزندتان کمک کنید تا خوب عمل کند.
با فرزندتان وقت بگذرانید. با هم بازی کنید، آشپزی کنید، بخوانید یا بخندید. این کار را هر روز انجام دهید، حتی اگر فقط برای چند دقیقه باشد.
والدین صبور و خونگرم. از کلمات محبت آمیز استفاده کنید، حتی زمانی که نیاز به اصلاح فرزندتان دارید. نشان دادن عشق وقتی فرزندتان خوب کار می کند یا سخت تلاش می کند تحسین کنید.
 

دکتر رقیه زراعتی

درمانگر کودک


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید