اعتیاد ، انواع آن و علائم مختلف_علائم و وابستگی های مواد مخدر
اعتیاد ، انواع آن و علائم مختلف_علائم و وابستگی های مواد مخدر ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
اثرات مخرب مصرف کوکائین_مصرف کوکائین چه عوارض جانبی در پی خواهد داشت؟ روانشناسی اعتیاد

اثرات مخرب مصرف کوکائین_مصرف کوکائین چه عوارض جانبی در پی خواهد داشت؟

کوکائین از خطرناکترین مواد مخدر

یکی از خطرناک ترین مواد اعتیاد آور، کوکائین هست که حتی مصرف یک یا دوبار آن به شدت اعتیاد می آورد و بسیار بسیار اعتیاد آور است و بسایر می تواند باعث وابستگی شود. از نظر روانشناسی اعتیاد دلیلی که مصرف حتی یک بار آن باعث ایجاد وابستگی شدید می شود این است که به شدت دوپامین را در مغز افزایش داده و افزایش دوپامین باعث شعف زیاد و احساس لذت شدید و اینکه اعتماد به نفس کاذب بسیار بالا در فرد ایجاد می کند. حالا شما تصور کنید که یک فردی بسیارخجالتی بوده با مصرف کوکائین باعث می شود که بسیار جسور و قاطع شود و همچنین باعث افزایش شدید میل جنسی در فرد شده و میزان لذت جنسی حین رابطه جنسی را دوچندان می کند بنابراین مصرف حتی یک بار آن به شدت باعث ایجاد هیجان و انگیزه شده و کلی به مغز فرد پاداش می دهد و حالا در نظر بگیرید که مصرف مکرر آن باعث بدبینی ، هذیان، توهم و رفتارهای عجیب و گاهی پرخاشگری هم می شود به دلیل گران بودن، این مواد اعتیاد آور بسیاری از افراد که یک بار آنرا مصرف کردن وبه دلیل تجربه حسلذت دوباره نمی توانند آنرا تهیه نمایند و برای اینکه همان لذت و پاداش را ذهن ، مجدد دریافت کند سراغ موادی که همان اثر را ایجاد کند می روند که متاسفانه کراک ، می تواند شبیه کوکائین عمل کند اما کراک بسیار بسیار خطرناک است . 

عوارض مصرف کوکائین

اعتیاد به کراک و کوکائین

حالا براتون توضیح می دم که چرا کراک می تواند خطرناک باشدزیرا اولا برخلاف کوکائین ماده ای است که نمی توان آن را تزریق کرد و دلیل دیگر اینکه کراک خیلی خیلی ارزانتر از کوکائین است پس افرادی سراغش می روند که از نظر مالی در مضیقه هستند. متاسفانه از آنجاییکه در ایران خیلی چیزها هستند که خیلی متفاوت با جاهای دیگه هست.آن کراکی که در کشور ما مصرف می شود بسیار متفاوت است با کراکی که در سایر کشورها یافت می شود. کراکی که در کشور ما در دسترس افراد است بیشتر مواد تشکیل دهنده آن هروئین و مرفین است بنابراین این دو مواد تشکیل دهنده کراک جزو مواد مخدری است که نه تنها باعث بالا رفتن سطح انرژی نمی شود بلکه باعث کرختی و منگی بسیار می شود. درصورتیکه کراکی که در کشورهای اروپایی است باعث افزایش سطح انرژی می شود و همچنین بر خلاف اینکه میل جنسی را افزایش دهد باعث افت این میل می شود زیرا چندین و چند برابر بیشتر از هروئین قدرت آسیب زدن دارد. بنابراین نتیجه ای که می توان گرفت این است که کراک تهیه شده در ایران جزو قوی ترین مواد مخدر محسوب می شود و حدود 60 الی 70 درصد هروئین خالص در آن وجود دارد. به همین دلیل است کسی که آنرا چند بار مصرف کند به جایی می رسد که متاسفانه باید روزانه 10 بار آنرا مصرف کند ...

روانشناسی اعتیاد به کوکائین

عوارض اعتیاد به کوکائین

دوزهای قوی تر و مکرر نیز می تواند باعث تغییرات طولانی مدت در شیمی مغز شما شود. بدن و ذهن شما شروع به تکیه بر این ماده مخدر می کند. این می تواند فکر کردن ، خوابیدن و به خاطر آوردن چیزها را از حافظه برای شما سخت کند. زمان واکنش شما ممکن است کندتر باشد. و بیشتر در معرض مشکلات قلبی ، معده و ریه خواهید بود.
مواد شیمیایی منتشر شده در مغز توسط کوکائین نیز در حفظ احساسات شادی طبیعی نقش دارند. کاهش سطح این مواد شیمیایی می تواند باعث احساس شدید افسردگی شود. فرد معتاد سعی می کند به محض بروز این علائم از این احساسات منفی، مجددا به سمت مصرف مواد پیش رود.

این اقدامات در نهایت می تواند منجر به تغییراتی در سایر قسمت های مغز شود که منجر به استفاده از مواد مخدر به یک وسواس و اجبار می شود - مانند خراشی که بدون توجه به نتیجه آن، باید خراشیده شود. به همین دلیل است که فردی که اعتیاد به کوکائین دارد، علیرغم همه عواقب منفی به مصرف این مواد مخدر ادامه خواهند داد. از وسواس مصرف مواد مخدر به عنوان هوس نیز یاد می شود. 

اثرات مخرب مصرف کوکائین از نظر روانشناسی

مصرف 1 یا دوبار کوکائین باعث ایجاد وابستگی می شود
دوپامین را در مغز افزایش می دهد
باعث شعف و لذت زیاد می شود و...
پادکست روانشناسی زیر را در ارتباط با اثرات مخرب مصرف کوکائین گوش کنید.

 

درمان اعتیاد به کوکائین

مشاوره و انواع دیگر درمانها رایج ترین درمان های اعتیاد به کوکائین هستند. ممکن است لازم باشد در یک مرکز توانبخشی بمانید. جلسات با یک درمانگر اعتیاد آموزش دیده ، می تواند شروع شود و به شما در ایجاد تغییر در رفتارها و فرآیندهای فکری کمک کند. هیچ دارویی برای درمان اعتیاد به کوکائین تأیید نشده است. بعد از اینکه اعتراف کردید که مشکلی دارید و می خواهید بر اعتیاد خود غلبه کنید ، درخواست کمک از پزشک ، روانشناس  ، روانپزشک ، کارمند بهداشت روانی یا مشاور، گام مهمی در راه بهبود است. آنها قادر خواهند بود وضعیت شما را ارزیابی کرده و در صورت لزوم سایر گزینه های درمانی را پیشنهاد دهند. 
امیدوارم با اطلاعاتی که خدمتتون ارائه دادم هیچ وقت سراغش نرید و مراقب سلامت جسم و بدنتون باشید. همچنین جهت درمان اعتیاد و مشاوره اعتیاد توسط روانشناس اعتیاد ، می توانید از مرکز ما وقت بگیرید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید