اعتیاد به پورن_درمان اعتیاد به پورنوگرافی و آسیب های روحی و روانی آن روانشناسی مشکلات جنسی

اعتیاد به پورن_درمان اعتیاد به پورنوگرافی و آسیب های روحی و روانی آن

معیار ها و علائم اعتیاد به پورن چست؟

اعتیاد به پورنوگرافی می تواند به طور جدی به روابط زناشویی و همچنین روابط زندگی فردی شما آسیب برساند و بر عملکردها و مسئولیت های مهم زندگی شما اولویت پیدا کند که منجر به اختلال در عملکرد روزانه شما میشود. اگر اعتیاد به پورن دارید این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد. آنچه اعتیاد به پورنو را از علاقه شدید به پورنو جدا می کند  پیامدهای منفی رفتار شما است که در طول روابط فردی و اجتماعی شما پدیدار میشود. با اعتیاد به پورنو ، به جای تعامل با دیگران یا انجام کارهای مهم ، زمان زیادی را صرف تماشای پورنو می کنید. این رفتار حتی اگر به شغل شما آسیب برساند ادامه دارد. یعنی اولیت هر فعالیت مهمی در زندگیتان قرار میگیرد (ویلول / امیلی رابرتز).

آیا اعتیاد به پورن واقعی است؟

در حالی که بسیاری از متخصصان بهداشت و روان پزشکی اعتیاد به پورنو را به معنای بالینی کلمه "اعتیاد" در نظر نمی گیرند ، علائم و نشانه های اعتیاد به پورن، اغلب به طرز شگفت انگیزی شبیه به اعتیاد به الکل یا مواد مخدر هستند.
در حالی که انجمن روانپزشكی آمریكا (APA) تلاش كرد تا اعتیاد به پورنو را در پنجمین نسخه از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) طبقه بندی كند - با پیشنهاد اینكه این زیر شاخه اختلال ابرجنسی باشد - در نهایت هیئت علمی نتیجه گرفت كه شواهد کافی برای تأیید تشخیص وجود ندارد.

اعتیاد به پورن

اعتیاد به رابطه جنسی و اختلال ابرجنسی

آنچه پژوهش ها می گوید:
برخی از روانپزشکان سوال کرده‌اند که آیا اعتیاد به پورنو باید در ردیف اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به عنوان یک اختلال اجباری طبقه بندی شود؟ بحث آنها تا حد زیادی بر گرفته از تغییراتی که در فعالیت‌های مغز ناشی می شود است، که کاملاً مشابه آنچه در افراد عادی مصرف مواد مخدر دیده می شود ، است.
طبق مطالعه ای که در سال 2015 در ژورنال Behavioral Science منتشر شد ، الکتروانسفالوگرام (EEG) می تواند تغییرات مشخص در فعالیت مغز (به طور خاص ، یک رویداد واکنشی به نام P300) را هنگام مشاهده پورنو تشخیص دهد. پاسخ می تواند در طی 300 میلی ثانیه از مشاهده پورنوگرافی رخ دهد.
این تحقیقات استدلال می کنند که هنگامی که یک کاربر مواد مخدر لوازم و تصاویر مربوط به مواد مخدر را مشاهده می کند ، همین واکنش نشان می دهد. اگرچه این ارتباط به خودی خود قطعی نیست ، اما نشان می دهد که اعتیاد به پورن دارای یک مولفه فیزیولوژیک و همچنین روانپزشکی است. اعتیاد به عنوان بیماری مغز.

معیارهای اعتیاد به پورن

رفتار مشاهده شده‌ کسی که به اجبار پورنو را مشاهده می کند. از دو شرایط بالینی مرتبط با اعتیاد حداقل دو مورد را دارد: 
اشتیاق به شرکت در یک فعالیت (اشتیاق به دیدن پورنو مثل اشتیاق برای رسیدن به مواد) و همچنین تلاش های ناموفق برای قطع یا کنترل فعالیت (کنترل ضعیف).
نیاز به مقادیر بیشتر برای به دست آوردن همان اثر.(برای مثال شخص دیگر با دیدن یک پورنو معمولی آن حس اولیه را بدست نمی‌آورد و به دنبال انواع مختلف sex مثل: سکس گروهی، آمیزش دهانی، آمیزش مقعدی و حتی خودارضایی است..مانند شخصی که به مواد اعتیاد دارد و هر سری دوز مواد را بیشتر میکنید تا به آن حس و اثر اولیه دست پیدا کند.)
اگرچه برخی معتقدند که این رفتارها یا ارتباطات می تواند با اعتیاد به پورنوگرافی رخ دهد ، اما این رابطه به طور کلی ناسازگار یا مبهم است.

درمان اعتیاد به پورن

علائم اعتیاد به پورنو

این استدلال ها آسیب جدی برای اعتیاد به پورنو ، چه برای شخص مقابله کننده با اعتیاد و چه برای اطرافیانشان ندارد. اگر نگران مشاهده پورنو خود هستید ، علائم هشدار دهنده اعتیاد به پورنو وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 • شما درگیر افکار پورنو هستید حتی اگر به طور فعال آن را تماشا نکنید.
 • شما در محل کار یا موقعیت های اجتماعی که ممکن است دیده شوید پورنو را با تلفن همراه خود مشاهده می کنید.
 • شما از مشاهده پورنو خود احساس شرمندگی ، گناه یا افسردگی می کنید.
 • شما با وجود صدمه ای که به روابط ، کار یا زندگی در خانه شما وارد کرده است، باز هم به تماشای پورنو ادامه میدهید.(یعنی برای شما اولویت شده است)
 • هنگامی که پورنوگرافی در کار نیست ، شما دچار کاهش رضایت جنسی از شرک جنسی خود میشوید.
 • شما مشاهده پورنو و پورنو خود را از همسر ، شریک زندگی خود و اعضای خانواده پنهان می کنید.
 • وقتی از شما خواسته می شود دیدن پورنو را کم کنید، یا دیگر جلوی آن را بگیرید ناراحت می شوید.
 • هنگام مشاهده پورنو ، زمان را از دست می دهید.
 • شما سعی کرده‌اید تماشای پورنو را ترک کنید اما موفق نبوده اید.

علائم و نشانه های رایج اعتیاد به پورنو

طبق مطالعه ای از موسسه Kinsey (یک مرکز تحقیقاتی اختصاص داده شده برای مطالعه جنسیت انسان) ، تقریباً 9٪ از بینندگان عادی پورنو تلاش های ناموفق برای متوقف کردن را گزارش کردند. بینندگان پورنو عادی نیز بیشتر دچار اختلال نعوظ و میل جنسی کم بوده‌اند ، و این باعث تماشای بیشتر پورنو "سالم" از رفتارهای اجباری بالقوه مضر می شود. 

درمان اعتیاد به پورنوگرافی

اگر مشاهده پورنو شما اجباری شده است ، در احساس شما در مورد خود دخالت می کند و توانایی شما را در روابط ، محل کار و سایر جنبه های زندگی روزمره شما تحت تأثیر قرار می دهد ، بدانید که می توانید کمک بگیرید. حتی اگر جامعه روانپزشکی اعتیاد به پورن را یک اعتیاد واقعی نمی داند ، مهم این است که شما با مصرف اجباری پورنو به گونه ای رفتار کنید که گویی اعتیاد است.
کنار گذاشتن مشاهده اجباری پورنو به عنوان "مشکل کمتری" در مقایسه با سایر اعتیاد می تواند بهبودی شما را با مشکل روبرو کند. نیازی نیست که به تنهایی با اعتیاد به پورنو مقابله کنید. یک روانشناس بالینی که در زمینه درمان اختلال عملکرد جنسی باتجربه است می تواند به شما کمک کند تا نحوه مشاهده فیلم های پورنو بر زندگی شما و اطرافیان شما تأثیر بگذارد.

مارگارت ساید ، دکتر
بررسی پزشکی توسط استیون گانس ، دکتر
در 16 فوریه 2021 به روز شده است

مترجمان: دکتر فهیمه رضایی و مائده چراغی


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید