دلبستگی_تاثئر دلبستگی ایمن و نا ایمن در روابط زناشوئی روانشناسی ازدواج

دلبستگی_تاثئر دلبستگی ایمن و نا ایمن در روابط زناشوئی

دلبستگی ایمن و نا ایمن میتواند تاثیرات مثبت و منفی قابل توجهی بهمراه داشته باشدکه با شناخت آنها میتوانیم مسیر هموارتری در روابط خود داشته باشیم

نظریه دلبستگی

دلبستگی، هیجانی است که در تمام افراد دنیا وجود دارد و آن را نمی توان انکار کرد. درواقع انسانها تحت تاثیر پیوندهای دلبستگی هایشان هستند. دلبستگی از زمان نوزادی در انسان ها وجود دارد. کودک که با گریه به مادر پیغام می فرستد، اگر از مادر به موقع پاسخ بگیرد، دلبستگی اش به مادر بیشتر می شود و احساس امنیت می کند و اتکا به نفس در او شکل می گرد. برعکس نوزادی که مادر دیر به او پاسخ می دهد، دیر او را در آغوش می گیرد، دیر به او شیر می دهد و او انتظاری همراه با ناراحتی زیادی را متحمل می شود،  در آینده احساس ترس و اضطراب خواهد داشت. پس به همین خاطر است که نوزادان نیاز دارند که گرایش خاص به مادر خود داشته باشند. درواقع باید یک دلبستگی ایمن داشته باشند.


احساس ایمنی در زندگی یک نوعی از وابستگی است .فردی که احساس قدرت و امنیت کند، می تواند در تمامی مراحل زندگی این احساس را داشته باشد و از آن بهره ببرد و به موفقیت ها و دستاوردهای جدیدتری برسد. اگر هم این احساس را نداشته باشد، احساس ناتوانی می کند و این ضعف در تمام امورات زندگی خودش را نمایان می کند.
مادر و کودک باید با هم ارتباطی گرم و صمیمی را تجربه کنند و در این صورت احساس رضایت و لذت خواهند داشت.

دلبستگی ایمن چیست

دلبستگی و تاثیر آن در سایر اختلالات

هنگامی که بیماری به دلیل ترس یا اضطراب، برای درمان پیش مشاور می آید، کاری ما انجام می دهیم این است که اول متوجه می شویم که احتملا سیستم دلبستگی آن شخص بهم ریخته یا فعال شده. به همین خاطر شخص بدنبال کسی می گردد که نقش فردی را ایفا کند که او دلبسته اش شود. در این هنگام درمانگر باید فردی که مورد نظر مراجع است را پیدا کند.
حتی اگر فرد به خاطر اختلال خواب آمده باشد پیش مشاور، ممکن است این آشفتگی بخاطر روابط فرد باشد و او باید با کمک مراجع آن فرد را پیدا کند. ما درمانگران همواره تلاش می کنیم تا یک پایگاه امن را برای مراجعان و حتی کودکانی که دچار مسئله و مشکل هستند، ایجاد کنیم تا بتوانیم همواره احساس امنیت را ایجاد کنیم و حتی والدین نیز بتوانند با ما در ارتباط با رفتارهای آسیب زای خود که با کودکشان دارند، صحبت کنند.
اکثر مواقع، اضطرابها در دوران بزرگسالی ناشی از ترس های کودکی است. یعنی فردی که دائم از مادر خود سخنان تهدید آمیز شنیده که تو را ول می کنم، از این زندگی می روم، یا اینکه تو را از خانه می اندازم بیرون، اینها شاید به ظاهر حرفهایی گذرا باشد اما در سنین نوجوانی و جوانی به شکل آسیب های جدی خودش را نشان می دهد.

ویژگی رابطه عاشقانه با دلبستگی ایمن

یک دلبستگی ایمن، در رابطه عاشقانه، تاثیر مستقیمی دارد و این است که می تواند باعث بهبود عملکرد هردو شود. همه ی افراد بدنبال احساس امنیت و راحتی در زندگی مشترک هستند پس اگر ما این احساس را به وجود آوریم می توانیم مسیر امنی بوجود آوریم که باعث رشد خودمان و همسرمان شویم و همواره در زندگی به موفقیت برسیم. بزرگترین دستاورد دلبستگی ایمن، جلوگیری از احساس تنهایی کردن است. فردی که در این نوع دلبستگی قرار گرفته قطعا دیگر احساس تنهایی نمی کند و از زندگی خود ناراحت نخواهد بود. رابطه عاطفی چه ویژگی هایی دارد برایتان مفید خواهد بود.

افرادی که می توانند رابطه ایمن برقرار کنند، معمولا اینگونه هستند که می توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند، می توانند عاشقانه دوستان خود را دوست داشته باشند. نگران تنها ماندن نیستند یا نگران این نیستند که دیگران او را نخواهند.
پس متوجه می شویم که افرادی که عزت نفس بالایی دارند، بهتر می توانند دلبستگی ایمن تشکیل دهند. به طور کلی این افراد می توانند رابطه دلبستگی ایمن تشکیل دهند:

  • افرادی که رابطه خوب، ایمن، مثبت و پایدار با مادر خود داشته اند
  • همیشه مثبت اندیش هستند و به زندگی با دید مثبت نگاه می کنند و همواره سعی کرده اند مشکلات را حل کنند
  • افرادی که روابط خوبی در خانواده و دوستان دارند
  • صبورند و زود خشمگین و عصبانی نمی شوند و عجول نیستند
  • منطقی هستند. مسائل و افراد دیگر را می پذیرند و سعی در تغییر افراد ندارند
  • مستقل هستند و نمی گذارند که استقلال، صمیمیتشان در رابطه را از میان ببرد.

دلبستگی ناامن چیست

 

دلبستگی اضطرابی چیست

برخی افراد در رابطه دائم نگرانند و مدام به این فکر می کنند که نکند این رابطه تمام شود نکند او دیگر من را نخواهد! نکند دیگر مرا دوست ندارد! مدام در حال استرس واضطراب هستند. شاید این اضطرابی که در وجود این افراد است به زمان کودکی یا رفتار خانواده او برگردد، شاید او در یک محیطی پراسترس تربیت یافته و یا شاید مثلا دائم مادر خود را در ترس از دست دادن همسرش دیده و به این صورت در او شکل گرفته و یا شاید ترس و استرس او در همه ابعاد زندگی اش وجود دارند و در این مورد نیز همینطور. بهرحال دلبستگی اضطرابی به هر دلیلی که در فرد وجود داشته باشد، نمی گذارد که او به آرامش برسد و با مقصر کردن خانواده و غیره نمی توان این استرس را نادیده گرفت و آن را رها کرد. بلکه در مشاوره قبل از ازدواج ریشه های این نوع دلبستگی مشخص می شود و راهارهای درمانی ارائه می شود.چون اگر این نوع دلبستگی، مداوا نشود، ترس ها و اضطراب های فرد باعث می شود اختلالاتی چون افسردگی و یا وابستگی سراغ فرد بیاید و فرد حتی با مشاوره درمان نشود و محبور به دارو درمانی شود. گاهی فرد چنان ترس از دست دادن دارد که دائم سعی می کند امنیت در رابطه ایجاد کند که این چسبیدن به همسر را بدنبال دارد و به مرور باعث آزار او می شود یا اینکه دائم از همسر خود توقع توجه و محبت دارد و مدام در حال جلب توجه و رضایت اوست که به مرور باعث از بین رفتن عزت نفس خود فرد خواهد شد و احتمالا غرور و خودشیفتگی همسر را نیز به دنبال خواهد داشت. گاهی هم با کنترلگری، شکاکی، پرخاشگری و ... شروع کند به قطع ریشه های زندگی مشترکش. پس این نوع دلبستگی با چسبیدن به همسر، نیاز شدید به تایید او، انتظار توجه و محبت زیاد از او، ترس از دست دادنش، دلهره و افکار پیچیده و سردرگم، نیاز شدید به اطمینان از رابطه و ماندن همسر در رابطه و تلاش های زیاد برای ثبات رابطه همراه است.

رضایتمندی از دلبستگی ایمن

در روابطی که سبک های دلبستگی ایمن وجود دارد، افراد رضایت بیشتری دارند. یعنی رضایتمندی با دلبستگی ایمن ارتباط مستقیم دارد. یکی از دلایل آن این است که در این شرایط روابط پویاتر، زنده تر و با خودابرازگری همراه است. همچنین حمایتگری و دریافت حمایت در این سبک بیشتر است و نیز راهکارهای بهتری برای مقابله با تعارضات در زندگی زناشویی وجود دارد. بهمین خاطر است که روابطی که در آنها دلبستگی عاطفی وجود دارد همیشه رضایت دو طرف در آنها بیشتر است که این روباط طولانی تر هستند و دوام بیشتری دارند نسبت به یکدیگر متعهد هستند. البته طولانی بودن روابط در سبک دلبستگی ناامن نیز ممکن است وجود داشته باشد اما فرق این دو در رضایتمندی است که در حالت امن وجود دارد و در حالت ناامن وجود ندارد.

در ارتباط با بررسی دلبستگی در مشاوره قبل از ازدواج در بخش ویدیوهای سایت حتما ویدیوی مربوط به مشاوره قبل از ازدواج را مشاهده نمایید.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید