عشق ویرانگر | خلاصه کتاب عشق ویرانگر جهت آشنایی با اختلال شخصیت افراد در رابطه
عشق ویرانگر | خلاصه کتاب عشق ویرانگر جهت آشنایی با اختلال شخصیت افراد در رابطه ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
عشق و صمیمیت | آشنایی با اصول مهمی در یک رابطه عاشقانه حاکم هستند روانشناسی ازدواج

عشق و صمیمیت | آشنایی با اصول مهمی در یک رابطه عاشقانه حاکم هستند

سیستم مغزی که باعث نگاه و توجه در دو فرد به یکدیگر می شود

وقتی دو نفر رو به روی هم قرار می گیرند، سیستم مغز انسان طوری برانگیخته می شود که باعث می شود بهم نگاه و توجه کنند.
یک سیستمی که هورمون ها را اکتیو می کند و درواقع جفت جویی جنسی است. سیستمی که احساس را برانگیخته می کند و مغز را به حالتی می برد مانند حالتی که کوکائین مصرف کرده است.

طبق نتایج تحقیقات بعمل آمده، در 3 ماه اول عاشقی، قسمت فکور مغز از کار می افتد . شاید شنیده باشید که می گویند عاشق بالا خانه را اجاره داده است چون در حالت عاشقی می توان اینطور گفت که نورون های مغزی بخش هیجان و اضطراب را دور می زنند و علاوه بر اینها تغییرات جسمانی روی شخص رخ می دهد مانند رنگ پریدن و تند تپیدن قلب .
در دوران عاشقی، فرد عاشق نسبت به معشوق خود وسواس پیدا می کند. به هر حرکت معشوق حساس است، یا در حالات وسیع تر، دائم نشانه های معشوق را کنار خود می بیند مانند بوی عطر او را، ماشینش را در جاده می بیند، یا اسمش همه جا به چشمش می خورد و ..

البته طبق نتایج تحقیقات دیگری، مشخص شده که این فوران هیجان، بین 9 ماه تا 1سال طول می کشد و بعد از آن سیستم پیوستن و دلبستگی هست. البته اگر انتخاب ، انتخاب درستی باشد! در این زمان دو حالت اتفاق می افتد که اگر انتخاب فرد اشتباه باشد، قضیه عشق و صمیمیت کم کم رو به پایان می رود و اگر انتخاب درستی باشد رفته رفته صمیمیت و اعتماد بیشتری بوجود می آید. در این مرحله فوران عشق و احساسات اولیه سپری شده و حالا به این نتیجه رسیدید که با موجودی که به شما امنیت و آرامش می دهد و حرف شما را می فهمد، کم کم عشق شما عمیق تر هم می شود.
برای این نوع عشق، دو موجود بالغ در این رابطه نیاز داریم، دو تا موجوی که از ATTACHMENT وحشت نکنند !

عشق و صمیمیت چیست

4 پارامتر در رابطه نقش مهم خود را نشان می دهد

1 بحث Attachment style
2 تجربه ای که ما از جدایی داریم، جدایی یعنی boundry، یعنی مرزی که هنگام جدایی چقدر به ما احساس ناامنی میدهد.
3 بحث integration یا ادغام و انسجام، اینکه خوبی ها و بدی های یک طرف ادغام پیدا کنند و بیرون آمدن واقعیت آن آدم. اینکه به عنوان یک انسان هم خودمان را بشناسیم و بپذیریم هم دیگران را همانگونه که هستند با همه ی بدی ها و خوبی هایشان و این خیلی به ما کمک کننده است.
در طوفان های عاطفی روابط، بسیار پیش می آید که یک طرف، دیگری را ناامید می کند. این بیشتر از هرچیزی به این دلیل است که ما خودمان و طرف مقابل را نشناخته ایم. در رابطه هرجا که منه خودمان در رابطه ی عاشقانه بیرون می آید، آن رابطه خراب می شود.
4 اینکه ما چه زمانی به خودمان اعتماد داریم و خودمان را قابل کنترل می بینیم و بی نیاز به کمک می شویم و رو پای خودمان می ایستیم.

پارامترهای عشق کدام است

با گذشت زمان در رابطه یکی از 3 نوع اتفاق زیر رخ می دهد

مدل اول، دلبستگی هرج و مرجی و اضطرابی، اینکه گاهی دوست داشتن، خواستن، باهم بودن، گاهی هست و گاهی نیست
مدل دوم، امنیت داشتن در رابطه، که این حالت یعنی همه چیز در رابطه خوب و ایده آل پیش می رود
مدل سوم، اینکه آنقدر رابطه دچار مشکل و بحران می شود که عطا را به لقای آن می بخشید و از آن بیرون می آیید

عشق و عاشقی طلب همه ی ما آدمهاست. اما اینکه با ما چکار می کند، به خود ما بستگی دارد. بسیاری از ما مسائل و مشکلات را به طرف مقابل خود، فرافکنی می کنیم در حالیکه خیلی وقتها اشکال از خود ماست و ما به جای آنکه مشکلات رفتار خود را برطرف کنیم، می خواهیم تقصیرها را گردن طرف مقابل بیندازیم. مطلب مرتبط پیشنهادی :مشاوره ازدواج

تعریف عشق سلامت

عشق سلامت  2 چیز را شامل می شود اینکه هر کدامشان تلاش می کنند با هم ادغام و یکی شوند و اینکه هر فرد پذیرای دیگری است همانگونه که هست نه جوری که خودش می خواهد طرف باشد!

تجربه ی مایی

یک فعل و انفعال در سطح حسی عصبی درنتیجه عاطفی است که بین دو انسان وجود دارد به این صورت: تو حال من را همانگونه احساس و تجربه می کنم، حس می کنی و آنقدر شفاف آن را به من منعکس می کنی و اگر احساس من درد باشه، کاهش پیدا می کند و اگر شادی باشد آن را افزایش میدهد.
درنتیجه رضایتمندی من بیشتر می شود و توفیق این وصل را به من برمی تاباند. این حس، اولین کارش، تهی کردن دل از توجه به خود و فضا دادن برای تجربه ی تو، می باشد.

در رابطه به دو اصل نیاز دارد:هم نیاز است به ادغام و انسجام و هم نیاز است به هم تفکیک. مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم. عشق سالم و رابطه عاشقانه سالم

عشق آسیب پذیری است، ما در هر لحظه باید تفاوت با طرف حودمان را تجربه کنیم و در عین حال، کارهایی که طرفمان دوست ندارد و آزار می بیند را نباید انجام دهیم. این را نیز بدانیم ما هیچوقت مثل یار خودمان نمی شوی مهم این است که پذیرای او باشیم. ما وقتی یار خودمان را ایده آل سازی می کنیم توقع داریم او هیچوقت ما را ناامید نکند و این اتفاق هرگز نمی افتد.

در یک رابطه طبیعی است که کارهای عاشقانه ای که اوایل رابطه صورت می گیرد بخاطر این هست که درواقع قرار است وصل پیش بیاید اما بعدا این کارها قطع می شود و رابطه به صورت نرمال درخواهد آمد.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. بازدید کننده سایت
  بازدید کننده سایت

  خانم دکتر خیلی ها فکر می کنند صمیمیت با سکس به دست می آید و در رابطه ای که وارد می شوند خیلی سریع سراغ رابطه جنسی می روند اشکال این کار کجاست

  1. مدیر سایت
   مدیر سایت

   سکس بدون عاطفه غالبا در نبود صمیمیت اتفاق می افتد. روابط جنسی متعدد در بسیاری مواقع به دلیل ناتوانی در ارتباط صمیمی است. بسیاری افراد دچار تعارض می شوند فکر می کنند رابطه جنسی یعنی رسیدن به اوج رابطه صمیمی درصورتیکه همین رابطه جنسی ، خود بازدارنده ی رابطه ی صمیمی است. گویی فرد صمیمیت را در سکس می بیند و نمی تواند پیچیدگی و ابهام صمیمیت را تحمل کند و یه راست می رود سراغ آخر ماجرا!  

سوال خود را از ما بپرسید