بحران میانسالی ،  ثمر بخشی در برابر بطالت
بحران میانسالی ،  ثمر بخشی در برابر بطالت ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
کرونا پایان زندگی ما نیست و بحرانی موقتی است که می گذرد و روزهایش تمام می شود. اختلال اضطراب فراگیر

کرونا پایان زندگی ما نیست و بحرانی موقتی است که می گذرد و روزهایش تمام می شود.

کرونا مهمان ناخوانده وحشتزا در جامعه

در این روزها شاهد ویروس استرس زایی هستیم به نام کرونا که به شدت مردم را متاثر و دچار استرس ساخته است. مسئله ای که در این میان مطرح می شود، نحوه پذیرش این موضوع می باشد. اینکه افراد باید بپذیرند این مسئله پیش آمده و نه باید آن را انکار کرد و نه باید با ایجاد خوف و وحشت در اطرافیان مخصوصا کودکان، آن را بزرگ تر و خطرناک تر از چیزی که هست، نمایش داد. همچنین باید بدانیم در این میان ما نمی توانیم کنترل دیگران را در دست بگیریم اما میتوانیم خودمان با تدبیر و دانشی که داریم، رفتار خودمان را کنترل کنیم. درواقع این تنشی که بوجود آمده را هر فرد می تواند برای خود و خانواده اش آن را بپذیرد و به جای ترس و ایجاد رعب و وحشت یا شایعه پراکنی، موارد الزامی بهداشتی مانند شستن دستها، دست ندادن و روبوسی نکردن و مسائل اینچنینی را رعایت کند. برخی افراد به جای اینکه این مسئله را بپذیرند و راههای پیشگیری از آن را دریابند و انجام دهند، به انکار آن می پردازند و شروع می کنند به بحث های حاشیه ای و بی اهمیت که بخواهند این امر را غیر مهم جلوه دهند. عده ای هم به رفتارهای وسواس گونه رو می آورند که سعی می کنند و با رعایت بیش از حد بهداشت ، خود و دیگران را آزار می دهند. عده ای نیز که اکثرا انسان های آسیب دیده هستند، دچار ترس شدیدی شده اند که خود را برای مقابله کاملا ناتوان می بینند و متاسفانه به حملات پانیک یا بی خوابی و دلشوره های دائمی مبتلا می شوند.

پیشنهاد: تاثیر قرنطینه کرونا بر مشکلات فرزندپروری 
باید قبول کنیم که کرونا به تنهایی فاجعه نیست، اما اینکه از طرف افراد انکار شود و یا بسیار جدی و وحشتناک قلمداد شود و یا در خانواده ها افراد برخوردهای مختلف نادرستی با آن داشته باشند، آنوقت ممکن است به فاجعه تبدیل شود.

مقابله با بحران شیوع کرونا


پیامدهای کرونا از نظر روانشناسی

وضعیت به وجود آمده در جامعه علاوه بر اینکه نیاز به مدیریت بحران دارد و افراد را در معرض ابتلا قرار داده است، تمام ابعاد زندگی آنها را نیز دچار اختلال کرده و متاسفانه شرایط سختی را هم از لحاظ روحی و روانی ایجاد کرده است. کمبود امکانات بهداشتی و ابزار پیشگیری ، تعطیلی مدارس و اکثر مکانهای اداری و تجاری و در پی آن بیکاری مردان و زنان جامعه، آمار متناقض منتشر شده و ... عواملی هستند که بسیار بر روحیات مردم تاثیر منفی گذاشته است.
ترس ها و وحشت ها را که کنار بگذاریم، می بینیم امروز همه مجبورند زمان زیادی را در خانه بمانند و مردانی که بی صبرانه منتظر فصل آخر سال بودند تا بتوانند به بهترین نحو کسب و کار خود را رونق دهند و بتوانند پول بیشتری به دست آورند، اکنون باید در خانه بنشینند و اخبار را دنبال کنند و احساس کنند تنها کاری که می توانند در این شرایط انجام دهند، غصه خوردن است. البته همه ما به پدری که مسئول خانواده است ولی برای امرار معاش اهل خانه هیچ کاری نمیتواند انجام دهد، حق می دهیم که غمگین و ملول و ناامید شود اما در عین حال همه ما می دانیم که این شرایط کم کم از بین می رود و موقت است. پس بسیار باید هوای خودمان و اطرافیان خود را داشته باشیم و این را بدانیم که شرایط فعلی فقط مختص ما نیست و برای همه افراد جامعه با هر سطح مالی این شرایط وجود دارد پس نباید بگذاریم بنیان خانواده هایمان متزلزل شود. اگر که از لحاظ فکری بسیار درگیر شده اید و ترس و نگرانی شما مانع داشتن  آرامش شما می شود و یا ترس و ناامیدی خود را نمی توانید کنترل کنید و آن را به دیگران نیز منتقل می کنید، حتما برای بهبود حال روحی خود به مشاوره مراجعه کنید.

دفاع و نحوه مواجهه با کرونا

درست است که الآن در شرایط بحرانی قرار داریم، اما نگرانی کاری از پیش نمی برد. پس باید با تعقل و آگاهی، توانمندیهایمان و امکاناتمان را در جهت پیشگیری از ابتلا بهبود ببخشیم و فرآیندهای لازم را درنظر بگیریم و باور کنیم با رعایت موارد ضروری، کاملا می توانیم مصون بمانیم و خانواده مان را در امان نگاه داریم. متاسفانه برخی افراد را می بینیم که با اعتقاداتی که دارند، از قبیل اینکه خدا بزرگ است و اینکه تا خدا نخواهد برگ از درخت نمی افتد، کوچکترین موارد ضروری را نیز رعایت نمی کنند و با امید به خدا وارد جامعه می شوند فارغ از این که ممکن است به راحتی دچار این ویروس شده و آن را به راحتی و ناخواسته به دیگران انتقال دهند. همه ما می دانیم که همه چیز دست خداست اما خدا به همه ما انسانها عقل و شعور داده تا در کلیه مراحل زندگی از آن استفاده کنیم و درست ترین تصمیمات را بگیریم.

چگونه بحران شیوع کرونا را پشت سر بگذاریم

همیشه نباید نیمه خالی لیوان را دید. هیچیک از ما نمی دانستیم که روزی می رسد که موقع دیدن عزیزترین دوستانمان نمی توانیم به آنها دست دهیم و با آنها روبوسی کنیم. حواسمان نبود که ممکن است نتوانیم روزی فرزندان یا پدر مادر و خواهر برادرمان را به آغوش بکشیم و در اوج عشق و علاقه آنها را ببوسیم. شاید اگر ما می دانستیم همچین روزی را پیش رو داریم بیشتر قدر کنار هم بودنمان را می دانستیم. امروز زمانی است که برای از بین بردن ویروس وحشت زای کرونا، شاید نتوانیم کاری انجام دهیم و فقط باید از آن ابتلا به آن پیشگیری کنیم اما از لحاظ عاطفی و روحی می توانیم دلیل حال خوب هم شویم. میتوانیم با ابراز عشقمان به عزیزانمان همچنان به آنها ثابت کنیم که دوستشان داریم تا انگیزه زندگی کم کم در جامعه بیشتر و بیشتر شود. می توانیم نسبت به دیگران کم توقع تر از قبل باشیم و استرس های اطرافیانمان را بیشتر از این که هست نکنیم.
تخلیه انرژی منفی و ایجاد جوی مثبت و با عشق و علاقه می تواند با ارسال پیام های محبت آمیز به یکدیگر، گفتگوهای با عشق و علاقه، رفتارهای همدلانه و بامهربانی، حذف گفتگوهای تنش آفرین در مورد کرونا، بی توجهی به شایعه پراکنی ها و یا پیگیری نکردن مطالبی که به هیچ عنوان پایه علمی ندارند و گفته ی افراد بدون سواد علمی و تخصصی هستند، شدنی است. پس در این شرایط بهم کمک کنیم تا با کمک هم و درکنار هم، این بحران را پشت سر بگذاریم.

توصیه برای والدین جهت مقابله با کرونا

والدین در این شرایط اول از همه باید خونسردی خود را حفظ کنند. اینکه آنها با خونسردی و آرامش فرزندان خود را آگاه کنند و از آنها بخواهند اصول بهداشت فردی را رعایت کنند بسیار بسیار اهمیت دارد و می تواند پیشگیری بسیار قوی در ابتلا به کرونا را در برداشته باشد.
کنار فرزندان خود دائم از اخبار کرونا صحبت نکنید و وحشت در دل آنها نیندازید. همچنین در نظر داشته باشید ترس ها وحشت های شدید در کودکی قطعا در شخصیت فرزندان در آینده تاثیر مستقیم خواهد داشت.
فرزندان خود را حتی المقدور در خانه نگه دارید. به جای ترساندن آنها و گفتن بکن نکن های بهداشتی، با آنها وقت بگذرانید، امکان بازی های مختلف را برایشان فراهم کنید که به جای دلزدگی از خانه، محیط خانه را آنقدر شاد ببینند که تمایلی برای بیرون رفتن نداشته باشند.
می توانید در نهایت برای ایجاد آرامش و رضایت فرزندان به طبیعت بروید جاهایی که فضای باز هستند و خلوت می باشند می توانند انتخاب خوبی باشند تا روحیه شما و فرزندانتان را بهتر کند. البته حتما در نظر داشته باشید با رعایت کامل بهداشت و راههای پیشگیری از خانه خارج شوید.
مسافرت، رفتن به جاهای شلوغ، سوار وسایل نقلیه عمومی شدن اصلا گزینه های خوبی نیستند پس کاملا مراقب باشید.
برای حفظ روحیه خود سعی کنید در حد اعتدال اخبار را پیگیری کنید اینکه بعنوان یک مادر یا پدر خانواده، دائم از تعداد مبتلایان یا تعداد فوت شدگان از کرونا باخبر باشید چیزی جز ایجاد استرس برای شما نخواهد داشت.
محیط خانه را شاد کنیم، با موسیقی، انجام کارهای هنری، ورزش در خانه و کارهای این مدلی تا بتوانیم ساعات طولانی که در خانه هستیم را به شادی بگذرانیم.

چگونه در بحران کرونا روحیه خوبی داشته باشیم

از لحاظ پزشکی کرونا چگونه باعث ایجاد ترس و استرس می شود

در مواقع خطر، مغز ما هورمون استرس ترشح می کند که بدنبال آن در بدن ما 4 عملکرد زیر رخ می دهد:

  • آماده سازی بدن برای دفاع و مبارزه
  • متوقف کردن رشد سایر سلولهای جدید
  • متوقف کردن سیستم ایمنی بدن
  • افزایش دادن سطح هیجانات و کاهش دادن سطح هوشیاری

هنگام بروز وقایعی مانند بحران شیوع کرونا، وقتی ما در معرض اینهمه اخبار منفی و وحشت آور قرار می گیریم مغزمان شروع می کند به دستور ترشح هورمون استرس. درحالیکه ما نیازی به دفاع یا مبارزه نداریم. به همین خاطر است که در پی استرس های حاصل از کرونا، ممکن است افراد را به شدت ضعیف کند یا موجب مریضی های جسمی در او شود. برای همین کسانی که دچار ترس و وحشت می شوند بهتر است اخبار را دنبال نکنند و هیچ آگاهی ای از اوضاع و شرایط نداشته باشند تا کمی حالشان بهتر شود.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید