چگونه بر کمرویی عاطفی غلبه کنیم | علت های اصلی کمرویی عاطفی روانشناسی شخصیت

چگونه بر کمرویی عاطفی غلبه کنیم | علت های اصلی کمرویی عاطفی

علتهای جسمی

این کمرویی عبارت است از دستپاچه شدن در برخورد با یک یا چند تن از افراد جنس مخالف . در دورانی که این مشکل احساسی ادامه دارد، کردار، رفتار و گفتار شخص ، کم وبیش در هم می ریزد. این حالت در دوران بلوغ عادی است مگر آنکه به باز دارندگی شدید کشیده شود. کمرویی عاطفی ممکن است علتهای متعدد داشته باشد که اغلب ریشه در زمینه های جسمی دارند.عامل مشکل زای دیگر، که والدین باید مراقب آن باشند، لذت جویی یا دفع شهوت در تنهایی است. از نظر جسمانی ،این کار می تواند تا سن معینی عادی باشداما نباید به حدی برسد که در سن بلوغ نیز تبدیل به عادت شود.

علتهای احساسی

از ابتدای دوره بلوغ، مرد ها در حالت تمایل درونی و مداوم جنسی به سر می برند. این تمایل جنسی به آسانی می تواند در نزد کسانی که مبتلا به حساسیت هستند و قدرت تخیل خیلی شدید دارند ، به وسوسه ای اضطراب انگیز بدل شود. پریشانی مغزی، بازدارندگی ها و ناراحتی هایی که بر اثر نگاهی، ندایی، یا خنده ای زنانه در آنها دیده می شود، توجیه کننده هیجان های شدید و پر شوری است که او در حضور جنس مخالف احساس می کند. از سوی دیگر، از آنجا که این ناجوری ها ، ناگواریهاو برخورد های نابهنجار با حروف نازدودنی در ضمیر پنهان چنین فرد حساسی نقش می بندد، به زودی میان او و جنس مخالف حجابی ملال انگیز به وجود می آید.

هیجان ناتوان کننده

بعضی از افراد که معمولا مطمئن به خود هستند، ناگهان در برابر کسی که نسبت به او کششی احساس می کنند به شدت مضطرب می شوند. پیدا کردن دلیل این درماندگی آسان است. از همه مهم تر ارزش دهی زیاد به طرف مقابل است، که از دلبستگی صمیمانه نسبت به او جدایی ناپذیر می نماید. سپس، مبالغه فراوان در اهمیت موفقیت در برقراری ارتباط با او و بزرگنمایی رضایتمندی هایی است که بر اثر این موفقیت ممکن است به دست آید، یا ناگواری هایی که شکست درآن احتمالا به دنبال خواهد داشت. این نگرانی فکری کافی است که پر جرئت ترین مردان را در برابر کسی که مورد علاقه ایشان قرار گرفته است، کمرو و بزدل کند.

کمرویی عاطفی

بنیان های توانیابی

معمولا ذهن کسانی را که می خواهند برخی از عادت های زیان آور خود را مغلوب کنند، از مقدار فراوانی سفارش های مبالغه آمیز پر می کنند در حالی که یک برنامه غذایی سالم، نیروزا و آرامش بخش مهم ترین چیز برای آنهاست. خواننده ای که به راستی مصمم به تسلط یافتن بر تمناهای غریزی خویش و خوابیدن بدون رویاهای فرسایش دهنده است، اگر مصرف گوشت های قرمز یا آشامیدن های تخمیر شده را متوقف کند، و اگر بر مصرف روزانه میوه های تازه و رسیده بیفزاید، سریع تر به مقصود خواهد رسید.
همساز کردن اعمال بدنی همیشه غرایز شهوانی را که بر اثر تماس با یک محیط زنانه به جوشش می افتند، به میزان فراوان آرام می کندو شخص کمرو را از واکنش های متعدد آن که موجب اختلال سخن پردازی و روشن بینی و حسن رفتار می شود، آزاد می سازد. با خفیف شدن برانگیختگی ها ، او می تواند درباره فریبندگی و ظرافت زنان معقولانه تر داوری کند و سر انجام، از معاشرت با آنان بدون واکنش افراط آمیز و هوسناک بهره مند شود.با این کار ، نه تنها از احساس مردی او چیزی کم نخواهد شد، بلکه کاملا برعکس خواهد بود.
اگر رعایت بهداشت غذایی مهم و ضروری است، مداوای با آب سرد و ورزش بدنی نیز به همانگونه برای آرام ساختن حواس بسیار کارآمد است.

ترس را دور بیندازید

تمام پیشرفت های روانی بر پایه ی امکانها و کارایی های کوشش ارادی قرار گرفته است. تلقین به خود، هر چه که بعضی ها درباره آن بگویند، چیزی به جز یکی از شکل های گوناگون کوشش ارادی نیست؛ اگر اراده ما متضمن آن نباشد، تخیل ما بر پایه ی توجه ارادی عمل نخواهد کرد. اگر بدانیم چگونه نیروی تجسم ارادی ذهن را تقویت کنیم و در آن وضع پابرجا نگاه داریم سبب خواهد شد که به تخیل خویش مسلط باشیم و از قدرت واکنش زای آن بهره مند شویم.
چیزی را به خود تلقین کردن و در عین حال ادامه دادن به روشی که مانع از تحقق آن است، ندانم کاری محض شمرده می شود.
اگر به راستی تصمیم داریم بر کمرویی خود به طور کلی و بر نبود اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف به طور ویژه ، غلبه کنیم اولین عمل ارادی که باید انجام دهیم آن است که علت های جسمانی را از میان برداریم. در مرحله اول باید ذهن خود را از این عزم راسخ و ستبر انباشته کند که تا پایان عمر کمرو نماند بلکه به فردی با جرئت تبدیل شود. شما نمی توانسد به هر آنچه که می خواهید، برسید؛ آنچه مورد نظر ماست تنها این است که به آن تزلزل ناپذیری و خونسردی که در نزد بسیاری از افراد توانسته ایم مشاهده کنیم دست یابیم. بر این خود تلقینی منطقی، آزمندی را اضافه کنید. به خاطر بیاورید مشکلی که شما را هزاران بار در هم می کوبد و عذاب می دهد تا چه اندازه برای شما ناپسند است و چقدر زندگی شما درخشان تر می شد اگر موفق می شدید خود را از بند آن برهانید. در ذهن خود بر ضد آن قیام کنید ، دشمنی خود را نسبت به آن و نیز اراده استوار و ستبر خودتان را برای آزاد شدن از آن ناهنجاری با بی پردگی ابراز کنید.
بدین ترتیب است که روش مستقیم به سوی هدف رفتن را بدون آنکه هرگز منحرف بشویم، فرا می گیریم؛ روشی که ویژگی استواری و پایداری اراده را به میزان فراوان افزایش می دهد. در لحظه مقرر برای انجام دادن دیداری ، پذیرا شدن شخصی یا حضور یافتن در جلسه ای، همواره خود را کمک یافته و مجهز به خود فرمانی روانی کاملا تنظیم شده می یابیم.

یاد بگیرید چگونه دیگران را بشناسید

توانایی داوری واقع بینانه درباره اشخاص به معنی آن است که بسیاری از افکاری را که درباره تاثیر گذاری آنان داریم حذف کنیم، خود را با واقعیت آشنا سازیم، چهره حقیقی آنهارا در پس سیمای ظاهرشان تشخیص بدهیم،نسبت به اولین برداشت های خودمان کمتر حساس باشیم.

چگونه به نوبه خود در دیگران نفوذ کنیم

عزم استوار برای بر عهده گرفتن نقش عامل به جای نقش بیمار کلید اصلی راهیابی به حیطه امکانهای نفوذ شما است. فراموش نکنید که ما حتی از سوی افراد خیلی معمولی تاثیر هایی را می پذیریم که در حافظه ما ثبت می شوند و یاد بود هایی کم و بیش جالب مربوط به خود را تشکیل می دهند. شخص شما نیز نفوذ ویژه خود را دارید، که چگونگی آن بستگی به خودتان دارد. این نفوذ به دو گونه متفاوت است: ابتدا آنکه با انجام دادن تمرین های مخصوص و با رعایت اصول معین، می توانید حتی بدون دارا بودن خصوصیات شخصی جذاب ، نظر ها را به خود جلب کنید. سپس در رفتار، گفتار و آنچه که در حضور دیگران انجام می دهید ، می توانید دقت کنید و ببینید کدام یک از آنها موجب جلب توجه می شوند و کدام یک اثر چندان مطلوبی ندارند‌.
نکات مهم :
- آرامش پایه اصلی یک جاذبه شخصی همساز است. هیجان نشان دادن موجب خنثی شدن تاثی هایی می شود که هر کس از خود بر جای می گذارد.
- اشتیاق یا تنفر خود را از هر کس که باشد در ظاهر نشان ندهید .
یک نگاه جذاب ،نه از خشونت بهره ای دارد ، نه از بی آزرمی، و نه ادعای سلطه جویی ناهنجار یا پر نخوت دارد؛ بلکه افسون شیرین و نافذش از آرامش، مهربانی و از ثبات محجوبانه مایه گرفته است.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید