راهکارهای شاد نگه داشتن سالمندان_راههای افزایش شادی در سالمندان
راهکارهای شاد نگه داشتن سالمندان_راههای افزایش شادی در سالمندان ٠٢١٨٨٣٧٧٨١٦
ویژگی های پرستار سالمند_خصوصیات پرستار سالمند خوب چیست؟ روانشناسی سالمندان

ویژگی های پرستار سالمند_خصوصیات پرستار سالمند خوب چیست؟

پرستاری از سالمندان

همانطورکه می دانید سالمندان از لحاظ جسمی و روحی شرایط ویژه ای دادند. مثلا ممکن است بیماری هایی چون زوال عقل و آلزایمر داشته باشند و یا از لحاظ جسمی، ضعف شدیدی داشته باشند. همچنین با توجه به اینکه شرایط در این موارد سخت تر می شود و اینکه سالمند در این شرایط آسیب پذیر تر خواهد بود، نیاز به مراقبت و پرستاری از سالمند امری واجب و انکار ناپذیر است. گاهی اوقات شرایط سالمند به گونه ای است که نیاز به مراقبت دائمی و 24 ساعته دارد. پس یک پرستار خوب سالمند باید درک درستی از اینکه نیازهای سالمندان چیست داشته باشد . برای پرستاری از سالمندان یا انتخاب آنها باید نکات مهمی را در نظر بگیریم

ویژگی و خصوصیات پرستار سالمند خوب

برای اینکه بتوانید بهترین پرستار را برای سالمند خود انتخاب کنید باید با ویژگی ها و خصوصیات ضروری آنها آشنا شوید:

پرستار سالمند باید بامحبت و مهربان باشد

از ویژگی های مهمی که پرستار سالمند باید داشته باشد،  مهربانی و دلسوزی است. چراکه برای یک سالمند حتی انجام کارهای ساده روزمره نیز دشوار است و برای هر فعالیتی ممکن است نیاز به کمک و مساعدت داشته باشند و قطعا با توجه به روحیات افراد سالمند، رفتار و نحوه برخورد یک پرستار با ایشان بسیار اهمیت دارد چه بسا پرستاری زبده و باتجربه که مهربانی و محبت را به سالمند القا نمی کند و او را درک نمی کند، موفق نخواهد بود. فرد سالمند از زمانیکه متوجه اختلالات یا ضعف های خود می شود و احساس می کند که برای انجام کارهایش وابستگی دارد و به تنهایی نمی تواند فعالیت های خود را انجام دهد، عموما دچار عدم اعتماد به نفس یا مورد ترحم قرار داشتن یا پوچی و بی ارزشی می شود. پرستار سالمند خوب باید از ایجاد این احساس جلوگیری  کند. وقتی سالمند طی روز در انجام کارهای عادی اش دچار ناتوانی یا سردرگمی می شود پرستار سالمند خوب وظیفه دارد با صبوری و بردباری ایشان را درک کند و در آنها اعتماد به نفس ایجاد کند تا احساس کنند هنوز هم مثل سابق  قدرت و توانایی دارند و یا احساس کنند که خودشان از پس کارهای خود بر می آیند و حال روحی آنها بهبود پیدا کند.

ویژگی های پرستار سالمند

پرستار سالمند باتجربه باشد

برای اینکه بتوانید بهترین پرستار سالمند را انتخاب کنید می توانید از مراکز خدمات پرستاری کمک بگیرید. سعی کنید قبل از اینکه پرستاری را تایید کنید، حتما طی جلسه ای از نیازها و اخلاقیات سالمند خود او را در جریان بگذارید و سپس با طرح سوالاتی او را ارزیابی کنید. در این موسسات پرستاران زبده و ماهر به شما معرفی می شود. خدمات و وظایف پرستار سالمند حمام کردن، غذا دادن، کمک در امور روزانه، انجام کارهای پزشکی و مدیریت اقتصادی مربوط به سالمند می باشد.

صبوری و دقت پرستار سالمند

قرار داشتن سالمند در شرایط جسمی و روحی خاص باعث می شود اخلاقیات و ویژگی های خاصی داشته باشد که شاید برای یک پرستار کم صبر، غیر قابل تحمل باشد. بعنوان مثال ممکن است سالمند طی صحبت هایش مطلبی را چندین بار تکرار کند یا موضوع بحث را فراموش کند. یا طی روز ممکن است نکته یا کاری ای را دائما یادآوری کند یا زیاد سوال کند و پیگیر مسائل باشد. بخاطر همین ویژگی ها میزان صبوری و بردباری سالمند از ویژگی های اساسی است که باید داشته باشد. از دیگر ویژگی های پرستار سالمند خوب این است که دقیق باشد چرا که ممکن است سالمند بخاطر بیماری های جسمی و روحی تحت درمان باشد و داروهای زیادی را مصرف کند. درنتیجه زمان خوردن دارو، یا تنظیم دقیق وعده های غذایی، یا زمان مراجعه به پزشک جهت چکاپ شدن های ضروری و همچنین نکاتی که در وضع و حال عمومی سالمند دیده می شود را باید با دقت زیر نظر داشته باشند. بیماری های فشار خون، قند، افسردگی و ... بیماری هایی است که روزانه باید به آنها رسیدگی شود و یا از پیش آمدن حوادثی چون زمین خوردن بخاطر تاریکی محیط، سر خوردن در سرویس بهداشتی افت فشار و ضعف سالمند اینها نیز باید تا جای ممکن با دقت جلوگیری کند.

ثبات شخصیتی

همانطور که گفته شد سالمندان شرایط و ویژگی های خاص و متفاوتی دارند. یک پرستار خوب می داند که باید طی مراقبت از سالمندان علاوه بر رعایت احترام، باید رفتاری کاملا یکنواخت و عالی از خود نشان دهد. چراکه نقش مهمی در ارتباط با سالمند داشته و می توانند به راحتی روحیه او را تضعیف یا قدرت ببخشد. او نباید هرروز یک رفتاری از خود نشان دهد و ثبات نداشته باشد. او باید بداند هر سالمند یک اخلاق خاصی دارد  و اینکه یک روز ممکن است کاملا خوشنود و راضی باشد ولی روز بعد ممکن است کاملا پرخاشگر و عصبانی باشد و این شرایط نباید روی رفتار پرستار تاثیر بگذارد و همیشه باید با صبر و مهربانی و همدلی به سالمند امیدواری دهد و باعث آرامش او شود.

خصوصیات پرستار سالمند خوب چیست

وظایف پرستار خوب

فردی که می خواهد پرستار سالمند شود، می تواند با مطالعه وسیع چه از طریق دانشگاه چه سایر دوره های آموزش پرستاری ، مهارت های لازم را فرابگیرد. همچنین لازم است در مورد سالمندان و ویژگی های دوره سالمندی، بیماری های آنها، حوه زندگی و رفتاری و ... کاملا آشنایی داشته باشد. و اگر فردی در این زمینه تجربه و مهارت لازم را کسب کرده است بهتر است نیز برای بهبود عملکرد خود طی پرستاری از سالمند ابتدا با برنامه ریزی برای وظایف خود اولویت قائل شود. ایجاد لیستی از وظایف از ساعت اول تا آخر می تواند عملکرد او را بسیار ارتقا دهد طوریکه هیچ کار واجب و یا غیر ضروری نیز از قلم نیفتد از برنامه هایی است که می تواند به کارهای یک پرستار سالمند خوب نظم بدهد.. برای موارد درمان، مثل زمان آزمایش، زمان آماده شدن جواب آزمایش، زمان مصرف داروها به همراه دوز هر کدام، زمان آخرین ویزیت هر دکتر، زمان تزریق و موارد این چنینی را در یک دفتر بصورت کاملا مشخص و طبقه بندی شده گردآوری کند. تا هم خودش فراموش نکند و هم اگر فرزندان خواستند در جریان درمان والدین خود قرار بگیرند گزارش آماده برای آنها فراهم باشد.زمان تهیه غذا و خوردن آن، زمان خواب و استراحت، پیاده روی یا تفریحات دیگر هرچه مکتوب تر و اولویت بندی شده باشند پرستار راحتتر به وظایف خود می رسد. از سایر وظایف پرستار سالمند می توان لباس عوض کردن سالمند، حمام بردن، تمیز کردن محیط اطراف، وقت گذاشتن  برای صحبت و همدلی با او، اقدامات برای آراستگی و نظافت سالمند، گرفتن فشار یا قند خون، رسیدگی به تقریحات او مثل بیرون بردن یا گذاشتن فیلم و سریال در خانه و وظایفی از این قبیل میتوان نام برد.


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید